vīrietis agresija dusmas brilles krekls
Foto: PantherMedia/Scanpix
Dažādu nesaskaņu dēļ ar vīru dzīvojam šķirti, taču reizi nedēļā es viņu apmeklēju, atnesu produktus nedēļai. Pēdējā laikā, apmēram pusgada periodā, viņš (77 gadi) sūdzas, ka dzīvoklī ieplūst smakas no blakus dzīvokļa, un naktī blakus dzīvoklī tiek iedarbināts kāds aparāts ar viņam nepatīkamu troksni. Esmu pārbaudījusi, ka nav nekādas smakas ne dzīvoklī, ne no kaimiņu dzīvokļiem, ne no ielas. Viņam tās smakas esot plūstošas, ātri pazūd, bet viņu sanervozē un slāpē, nevar paelpot. Arī nekādu trokšņi nav.

Pavisam pēdējās dienās viņš pieprasa atvest drēbes - mēteli, kuru vismaz 25 gadus nav vilcis mugurā, vecas kurpes (jaunības) . Nevaru es viņam iebilst par smakām, nevaru iebilst, ka šīs drēbes nav vajadzīgas, viņš spontāni sadusmojas un skats ir šausmīgs. Man bail. Ko man darīt?

Pie psihoterapeita viņu nevar aizdabūt, jo viņa lielākās bažas ir, lai kāds nepadomā, ka viņam ir problēmas. Viņam viss iekšā vārās no agresijas, taču viņš cenšas sevi valdīt. Vai šāds cilvēks ir bīstams? Vai es varu droši pie viņa atgriezties, nebaidoties no vardarbības miegā vai citādi - kāda uzbrukuma? Kā rīkoties? Kā palīdzēt cilvēkam, lai viņš jūtas labāk?

Ļoti gaidīšu ieteikumus.

Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu  29204920  vai e-pastu benita@psihodinamika.lv. Konsultēšana skaipā: benita.griskevica):

Labdien! Jūsu vīrs cieš no nopietniem traucējumiem, kas paši no sevis nepāries un ir apdraudoši citiem un viņam pašam. Tādu palīdzību, kas viņam ir nepieciešama, var saņemt tikai psihiatriskajā slimnīcā. Lai tā kļūtu pieejama, tuviniekiem diemžēl nākas rīkoties tādā veidā, kas slimo cilvēku var sadusmot.

Vīra stāvoklis šajā situācijā vienkārši neļauj Jums būt atklātai un cerēt uz viņa izpratni un līdzdalību, tādēļ nāksies rīkoties, izmantojot ne tikai iejūtību, bet arī viltu. Kad zvanīsiet ātrajai palīdzībai un izstāstīsiet situāciju, visticamāk tiks pieņemts lēmums par specializētas ātrās palīdzības izsaukšanu. Domāju, ka ātrajai palīdzībai var pajautāt arī par policijas klātbūtnes nepieciešamību.

Saprotu, ka Jūs varētu raizēties par to, kā viss notiks. Jūsu regulārie apmeklējumi ar savu ierasto kārtību, vērīgums un iejūtība veido labvēlīgus apstākļus, lai tas varētu notikt pēc iespējas saudzīgi attiecībā pret vīru un Jums pašu. Iesaku izplānot, kurš brīdis ir piemērots, lai netraucēti piezvanītu ātrajai palīdzībai un pajautātu visu, kas Jums svarīgs.

Gaidot palīdzības ierašanos, Jūsu uzdevums ir noturēt vīra uzmanību ar viņam un Jums ierastām darbībām un mierīgām sarunām. Nekam nevajadzētu notikt citādi, kā viņš ir pieradis. Jutīsieties drošāk, ja būsiet izplānojusi un iztēlē izspēlējusi apmeklējuma norisi, ņemot vērā dažādus riskus un negaidītus pavērsienus. Ja iespējams, iekārtojieties tā, ka atrodaties ar starp vīru un durvīm ar muguru pret tām. Tas ir svarīgi gan Jūsu drošībai, gan vīra noturēšanai uz vietas, ja viņa stāvoklis pasliktināsies. Ja nojaušat, ka būt mierīgai Jums var traucēt vainas izjūta vai kauns, lūdzu, nokārtojiet attiecības ar šīm jūtām jau iepriekš. Izrunājiet to pati ar sevi vai uzticamu cilvēku, līdz tiekat līdz apziņai, ka tas, ko darāt, ir palīdzības sniegšana.

Tad, kad rūpes par vīru būs pārņēmis ārsts psihiatrs, no viņa būs iespējams saņemt atbildes uz Jums svarīgajiem jautājumiem par attieksmi pret slimnieku, atbalstu ārstēšanā un Jūsu drošību. Novēlu sirdsmieru un izturību šajos pārbaudījumos!

Ar cieņu, Benita Griškeviča.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!