Atspirdzinošo dzērienu ietekme uz zobiem
Foto: AFP/Scanpix
Atspirdzinošo dzērienu lietošanas biežums pēdējās desmitgadēs ir stipri pieaudzis, īpaši šī tendence ir vērojama tieši attīstītajās valstīs (ASV, Apvienotā Karaliste, Vācija). Ir palielinājies arī atspirdzinošo dzērienu tilpums, kas tiek pasniegts ātrās ēdināšanas iestādēs. Tas tiek veicināts nosakot nelielu cenas starpību starp vidēju un lielu dzēriena porciju. Informāciju sagatavojusi Dina Lietuviete – Vēvere, klīnikas zobārste (praktizē jau vairāk nekā 8 gadus) un Arita Kiršteine, higiēniste (praktizē vairāk nekā 10 gadus)
Publiski nav pieejami dati, vai ir veikti pētījumi par Latvijas jauniešu atspirdzinošo dzērienu lietošanas biežumu, bet dati, kas nāk no ASV u.c. valstīm ir satraucoši. Pētījumos noskaidrojuši, ka katrs otrais, vai citos pētījumos minēts - četri no pieciem skolas vecuma bērniem izdzer vismaz vienu porciju šo dzērienu dienā. Daži no jauniešiem izdzer pat 12 porcijas dzēriena dienas laikā.

Pētnieki noskaidrojuši, ka ēšanas un dzeršanas paradumus, ko bērni ir iemācījušies bērnībā un pusaudžu gados, tie turpinās piekopt visas dzīves laikā. Tādēļ tik ļoti daudz tiek diskutēts par ēdināšanu skolās un bērnudārzos. Vecākiem tikai ārkārtas gadījumos bērnam slāpju remdēšanai būtu jāpiedāvā limonādes un līdzīgie atspirdzinošie dzērieni. Kādu ietekmi uz cilvēka veselību atstāj šie dzērieni un vai tie ir kaitīgi vai tomēr nē?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!