Kā rodas sviedru aromāts?
Svīšana regulē cilvēka temperatūras attiecību pret āra temperatūru ne tikai karstā laikā, bet arī nervozitātes un uztraukuma gadījumā, līdz ar to no šī procesa atbrīvoties nav nepieciešamības, tomēr sviedru aromātu gan iespējams samazināt līdz minimumam.
Sviedrus galvenokārt veido ūdens, kura sastāvā atrodams arī nātrijs, sāls un mazā devā arī kālijs. Lai gan sviedriem nepiemīt smarža, nepatīkamais aromāts veidojas, tiem saskaroties ar mikrobiem, kas atrodas uz ādas.
Jāņem vērā, ka pastāv arī faktori, kas šo aromātu pastiprina, piemēram, ēdiens (asi, trekni ēdieni, gaļa, sīpoli, ķiploki u.c.), pārāk ciešs apģērbs, netīrs apģērbs, nepareiza vai nepietiekama higiēna, medikamenti, hormonu svārstības un stress.
Tāpēc efektīvākai svīšanas mazināšanai iesākumā būtu jāapdomā, vai svīšanas pamatā nevarētu būt kāds no iepriekš nosauktajiem faktoriem. Ja neviens no šiem faktoriem neatbilst, jāpārdomā sava pretsviedru līdzekļa izvēle.
Kā izvēlēties pareizo dezodorējošo līdzekli?
„BENU aptieku” farmaceite Marina Žemanova uzsver, ka pastiprinātas svīšanas situācijā visbūtiskākais ir ievērot atbilstošu higiēnu, mazgājoties dušā katru rītu un vakaru.
Rūpīgi būtu jāmazgā arī paduses. Viens no tautas līdzekļiem cīņā ar nepatikamo svīšanu ir regulāra kontrastduša visam ķermenim. Tomēr sviedru aromāta neitralizēšanai ļoti svarīgs ir arī atbilstošs dezodorants.
Tradicionālie dezodoranti paredzēti sviedru smakas maskēšanai vai neitralizēšanai. Tie nomāc baktērijas, kas atrodas padusēs, līdz ar to nepatīkamais sviedru aromāts neizdalās.
Tomēr cilvēkiem, kuri ikdienā saskaras ar pastiprinātu svīšanu, parasto dezodorantu efekts var būt nepietiekams. Šiem cilvēkiem „BENU” farmaceite lietošanai rekomendē izvēlēties antiperspirantus.
Antiperspiranti atšķirībā no dezodorantiem paredzēti svīšanas aizkavēšanai. Antiperspirantu sastāvā ietilpst vielas, kuras sašaurina sviedru dziedzeru izvadkanālus un tajos izveido sava veida aizsprostu, kā rezultātā sviedri nenokļūst uz ādas virskārtas.
Viena no aktīvajām vielām, kura jāmeklē šāda veida līdzekļos, ir alumīnija hlorīds. Antiperspirantu ražošanā tiek izmantotas augstas kvalitātes sastāvdaļas, un tos iespējams iegādāties aptiekās bez ārsta receptes.
Efektīvi antiperspiranti pieejami „Eucerin”, „Bioderma” un „Vichy” sērijās. Spēcīgi pretsviedru līdzekļi ir arī „Driclor”, „Maxim” un „Maxim sensitive” (nav paredzēts lietošanai ikdienā). Iegādājoties dezodorējošus līdzekļus, būtu jāņemt vērā arī ādas tips, jo cilvēki ar jūtīgu ādu, lietojot pārāk intensīvus līdzekļus, var to sakairināt.
Kā uzsver farmaceite, ļoti būtiska ir arī dezodorējošo līdzekļu pareiza lietošana. Dezodoranti un antiperspiranti lietojami tikai uz tīras un sausas ādas. Uzmanīties vajadzētu, tos lietojot uz bojātas vai kairinātas ādas, kā arī īsi pēc skūšanās vai epilācijas.
Ja dienas laikā rodas nepieciešamība lietot dezodorantu atkārtoti, pirms atkārtotas uzklāšanas paduses jānomazgā un jānosusina. Atšķirīga ir antiperspirantu lietošana. Šie līdzekļi jālieto vakarā pēc vannas vai dušas, dodoties gulēt. Attiecīgā ķermeņa daļa jānosusina ar dvieli, savukārt no rīta līdzeklis jānomazgā.
Kā paskaidro „BENU” farmaceite Marina Žemanova, aptiekās pieejami arī iekšķīgi lietojami līdzekļi, kas mazina sviedru dziedzeru darbību. Tie bloķē holīnerģiskos receptorus dziedzeros un citās ķermeņa vietās, piemēram, sirdī un gludajos muskuļos. Tomēr šāda tipa medikamentiem raksturīgas arī nepatīkamas blaknes, tāpēc tie pieejami tikai ar ārsta recepti.