f64_ledusskapis_090603_001
Foto: F64
Pārtikas izvēle, gatavošana un uzglabāšana ir vienas no ikdienā ierastākajām darbībām. Tomēr arī ikdiena prasa pastāvīgu uzmanību – bieži vien nepamatoti tiek aizmirsts vai nepietiekami domāts par pārtikas drošību, kas ir svarīgākais priekšnoteikums, lai maltīte būtu izdevusies. Pārtikas drošība ir īpaši svarīga vasarā, jo siltais laiks var sekmēt nelabvēlīgo baktēriju pieaugumu, tādējādi izraisot ne tikai vēdergraizes, bet arī nopietnākas slimības, portālu "Delfi" informē "Statoil Fuel & Retail Latvia" kvalitātes vadītāja Laima Volkova.

Volkova atgādina, kas jāņem vērā, izvēloties drošus pārtikas produktus: "Pats svarīgākais ir neēst produktus, ja māc šaubas par to kvalitāti, piemēram, pārtika ir mainījusi krāsu, konsistenci, ieguvusi dīvainu smaku vai arī stāvējusi siltumā nezināmu laiku, kā arī noteikti parūpēties par higiēnu – jāmazgā gan rokas, gan darba virsmas un virtuves piederumi."

Četri drošas pārtikas soļi:

1. Tīrība – higiēna
2. Atsevišķa uzglabāšana
3. Atbilstoša termiskā apstrāde
4. Atbilstoša uzglabāšana ledusskapī

Kas jāņem vērā?

Proteīnu saturošās izejvielas (gaļa, putnu gaļa, zivis, olas un olu produkti, piena produkti):

- Jēlie, neapstrādātie produkti ir jāuzglabā un jāapstrādā atsevišķi no lietošanai gataviem produktiem, jo tie var saturēt bīstamus mikroorganismus, kas var nokļūt uz citiem produktiem.

- Jēlas gaļas apstrādei jālieto virtuves piederumi, kas netiek izmantoti citiem pārtikas produktiem.

- Maltai gaļai piekļūst daudz vairāk skābekļa, un tas veicina mikroorganismu attīstību, tāpēc vajadzētu vairīties no ilgstošas un neatbilstošas uzglabāšanas.

- Olas, zivis, gaļa un citi olbaltumvielām bagāti produkti, kas ātri bojājas, jāglabā ledusskapī apmēram +4°C atsevišķos slēgtos traukos.

- Ja nepieciešams izmantot jēlas olas, tās pirms lietošanas ir jānomazgā – tas neļauj produktā nonākt baktērijām (Salmonella), kas atrodas uz čaumalas.

- Īpaša uzmanība jāpievērš proteīnu saturošo produktu termiskajai apstrādei. Svarīgi, lai temperatūra produkta vidū sasniegtu vismaz +72ºC.

- Lai neveicinātu mikroorganismu vairošanos, silts ēdiens līdz pasniegšanai ir jāuztur silts – vismaz +63ºC temperatūrā, bet atdzesēts – auksts, zem +4ºC.

- Jāuzmanās, izvēloties nepasterizētus piena produktus – tie var saturēt veselībai bīstamus mikroorganismus (Salmonella, Staphylococcus spp u.c.)

- Lai mazinātu baktēriju vairošanos un izplatīšanos, piena produkti ir jātur ledusskapī slēgtos traukos.

Cieti saturošās izejvielas (maize un tās izstrādājumi):

- Lai saglabātu svaigumu, maize jātur apsegta un ne augstākā temperatūrā kā +25ºC.

- Paaugstināta mitruma un temperatūras apstākļos maizē veidojas pelējums, kas var būt ne vien indīgs, bet arī kancerogēns un sekmēt ļaundabīgu audzēju veidošanos. Pelējumam vairāk ir pakļauta iepriekš sagriezta maize, jo tai piekļūst vairāk skābekļa.

- Maizes kaste ir regulāri jāvēdina un jātīra, lai nerastos pelējums. Reizi nedēļā kasti vēlams izmazgāt ar etiķūdeni.

Svaigi dārzeņi un augļi:

- Ieteicams izvēlēties veselus dārzeņus un augļus, jo grieztajos mikroorganismi attīstās daudz straujāk.

- Pirms ēšanas dārzeņi un augļi ir rūpīgi jānomazgā tekošā, tīrā ūdenī, īpaši, ja tie netiks apstrādāti termiski. Vienmēr jānomazgā arī rokas un inventārs.

Mērces:

- Majonēze ir jāuzglabā ledusskapī, jo tā satur olu un piena produktus.

- Mērces ir jātur slēgtā iepakojumā saskaņā ar ražotāja informāciju uz iepakojuma par uzglabāšanas apstākļiem.

- Nereti mērces var izmantot ilgstoši, tāpēc pirms lietošanas vienmēr jāpārbauda, vai nav beidzies derīguma termiņš.

- Lai marinādi, kurā atradusies jēla gaļa, izmantotu kā mērci, tai nepieciešamais daudzums jānolej pirms gaļas iemarinēšanas vai jāuzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai.

Marinēti dārzeņi:

- Īpaši rūpīgi jāizvēlas mājās konservēti dārzeņi, jo nepareizas konservēšanas gadījumā tie var saturēt bīstamas baktērijas, piemēram, Clostridium botulinum. Priekšroka jādod atzītos un sertificētos uzņēmumos ražotiem marinējumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!