Kontracepcija ir pasākumu komplekss, ko lieto, lai novērstu neplānotas grūtniecības iestāšanos. Mūsdienās pastāv daudzas un dažādas kontracepcijas metodes, kuru lietošana ir atkarīga no dažādiem faktoriem un sievietes dzīves perioda. Dr. Inta Bērziņa informēja portālu Medicine.lv par faktoriem, kas ir jāņem vērā, izvēloties kontracepcijas metodi.
Veikt izvēli par labu vienai vai otrai kontracepcijai nav viegls uzdevums. Nepieciešams ņemt vērā daudzus faktorus: metodes efektivitāti, pacienta drošību un iespējamās blakus parādības, cenu, arī dažādus sociāla un personīga rakstura faktorus.
Ginekoloģe Inta Bērziņa skaidro, ka: "Ir jāņem vērā sievietes īpatnības, veselības stāvoklis - pieeja ir ļoti individuāla. Anamnēze, t.i., atbildes uz jautājumiem par sievietes vecāku un citu citu radinieku slimībām, pašas sievietes pārciestām slimībām, dzīves veidu, paradumiem, darba un sadzīves apstākļiem, sniedz ārstam nepieciešamās ziņas, kādu kontracepcijas veidu sievietei ieteikt. Varbūt viņai ir bijis ķeizargrieziens anamnēzē vai pacientes mammai ir bijušas kādas nopietnas veselības problēmas? Nepieciešams ņemt vērā arī medikamentus, ko paciente lieto, kā arī sievietes un partnera vēlmes."
Faktori, kas jāievēro izvēloties kontracepcijas metodi:
- sievietes vecums;
- grūtniecību skaits;
- jaunākā bērna vecums (pēdējās dzemdības);
- ieceres par bērnu skaitu nākotnē;
- dzimumdzīves biežums;
- attiecības ar partneri;
- citu personu ietekme lēmumu pieņemšanā;
- sievietes zināšanas un apmierinātība ar savu ķermeni un reproduktīvo sistēmu.
"Ir sievietes, kas nav informētas, maz izglītotas par menstruālā cikla ilgumu, seksuālo dzīvi, jo, iespējams, ir klibojusi bioloģija 6. vai 7. klasē. Bērni ir informēti par malārijas odiem, vairošanas cikliem, tārpiem, bet par dzimumlietām, reproduktīvo sistēmu reti kurš sniedz pareizu atbildi. Līdz ar to ir svarīgi izvērtēt iepriekš minētos faktorus, lai rastu piemērotāko kontracepcijas veidu," papildina ginekoloģe Inta Bērziņa.
Sniedzamā informācija par kontracepcijas metodi:
- metodes raksturojums, tās efektivitāte;
- darbības princips;
- kontrindikācijas;
- blaknes;
- precīza lietošanas instrukcija;
- savienojamība ar citiem medikamentiem;
- novēršanas un lietošanas ilguma noteikumi;
- baumu un mītu, nepareizu pieņēmumu atspēkošana un izskaidrošana;
- situācijas, kad metode nekavējoties ir jāpārtrauc lietot un jākonsultējas ar ārstu.
Metodes efektivitātiparasti raksturo ar neveiksmju (grūtniecības iestāšanos) skaitu uz 100 sieviešu gadu, lietojot konkrēto metodi. To sauc par Perla indeksu (PI).
Jo PI ir mazāks, jo augstāks ir kontracepcijas metodes kontraceptīvais efekts.