Foto: PantherMedia/Scanpix
Vai tas ir normāli, ka jau 6 sešus gadus neesmu raudājusi? Vai ar mani viss ir labi?
Atbilde Žanete Sebre, Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse

Labdien! Psihoterapeiti parasti nedomā tādās kategorijās kā normāli vai nenormāli. Viņi cenšas saprast nozīmi, jēgu. Tas nozīmē to, ka katram simptomam, nesaprotamai uzvedībai, katrai dīvainai fantāzijai ir izskaidrojums, ko tieši tas nozīmē priekš konkrētā cilvēka.

Domājot par jūsu jautājumu, es vispirms censtos saprast, kādēļ tāds jautājums jums radies. Kādēļ jūs domājat, ka jums būtu jāraud? Vai situācijās, kurās raudājāt sešus gadus atpakaļ, tagad vairs neraudat? Tātad kaut kas ir mainījies jūsu sajūtās, tajā, kā uztverat šīs situācijas. Vai arī jūsu dzīvē ir iestājies mierīgs, laimīgs periods? Tad kāpēc būtu jāraud? Ko vispār jums nozīmē raudāt? Vai esat no tām, kura raud pie sīkākā emocionālā saviļņojuma, vai tieši otrādi - raudat reti. Ar kādām emocijām saistās raudāšana? Un tā tālāk šķetinot, pamazām rastos skaidrība, ko šī sešus gadus neraudāšana jums nozīmē.

Atbild Dace Simsone, "Neirožu klīnika", SIA

Labdien! Vai tas ir normāli, to nevar viennozīmīgi atbildēt. Ir jābūt iespējamai sakarībai, kas tad notika pirms tiem sešiem gadiem. Tad to izvērtējot, var tālāk vērtēt Jūsu šī brīža stāvokli, pašsajūtu. Emocionālās reakcijas mēdz mūs pašus pārsteigt negaidot. Jo ne vienmēr tas, ko mēs ar prātu izdomājam, emocionāli mums pašiem ir pieņemami un realizējami. Vai raudāšana ir vienīgā emociju izpausme, kas ir pazuduši pēdējo sešu gadu laikā? Vai citas emociju izpausmes un sajūtas pastāv?

Piemēram, smiešanās, prieks, bēdāšanās, dusmas utt. Kas notiek ar ķermeņa citām izpausmēm, vai tur viss ir kārtībā. Ja tikai nerud, bet visas pārējās emocijas pastāv un izpaužas, tad iespējams, pienāks kāds spontāns emociju brīdis kad sarām tajā atradīsies vieta. Ja tomēr šī neraudāšana traucē, ir vērts to apspriest ar psihoterapeitu klātienē.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!