12.oktobrī atzīmē Pasaules Artrīta dienu. No reimatiskajām slimībām cieš trešdaļa Latvijas iedzīvotāju. Tās šobrīd rada vislielāko invaliditāti, darbnespēju un arī vislielākās izmaksas valstij. Simboliskā veidā par šīs slimības klātbūtni ikdienā stāsta nule kā atklātā fotoizstāde "Rokas", un ikviens, kas vēlas paust atbalstu artrīta slimniekiem, var fotografēt savu sveicienu un pievienot to mājienu akcijai. Tā portālu "Delfi" informē akcijas rīkotāji.

Marika Karlsone, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības (LKLSSB) centrālās valdes pārstāve, saka: "Daudzi joprojām domā, ka artrīts, kas ir viena no reimatisko slimību formām, ir tikai vecu cilvēku slimība. Nē, tie ir maldi - daudzi bērni, jaunieši un cilvēki darbaspējas vecumā cieš no dažādiem artrīta veidiem. Tā ir saslimšana, ko nevar izārstēt, mums nākas ar to sadzīvot. Cilvēka dzīve līdz ar šo slimību būtiski mainās. Artrīts nav izvēlīgs, tas pielavās un top par mūsu ikdienu. Mainās pacientu, viņu ģimeņu un draugu dzīves."

Atzīmējot Pasaules Artrīta dienu, LKLSSB aktīvisti ir noorganizējuši fotoizstādi "Rokas". Tās mērķis ir izmantot fotogrāfiju kā veidu, lai pastāstītu, ka lielai daļai artrīta slimnieku tādas ierastas kustības un nodarbes kā fotografēšana, kāpšana pa kāpnēm, ābolu mizošana, skriešana, galda tenisa spēle ir kā nesasniedzams sapnis. Izstādē redzamie fotostāsti dokumentāli un mākslinieciski ataino gan artrīta slimības izpausmes, gan atklāj veselu roku un kustību skaistumu.

Izstāde apskatāma tirdzniecības centrā "Galleria Riga" grāmatnīcas "Globuss"  telpās, Dzirnavu ielā 67, bet no 21.oktobra tā sāks ceļu uz citām Latvijas pilsētām - Siguldu, Cēsīm, Jēkabpili, Jelgavu un Liepāju.

Izstādei savus darbus ziedojuši Latvijas fotomākslinieki - Ilmārs Znotiņš, Aigars Jansons, Valts Kleins, Klāvs Vasiļevskis un Evija Trifanova. Savukārt slovēņu mākslinieces Manjas Zoras darbus, kuros dokumentētas dažādas artrīta slimības izpausmes.

Latvijā no muskuloskeletālās sistēmas slimībām cieš 33% jeb 800 000 iedzīvotāji, kas ir ievērojams skaits, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Problēmas nav mainījušās. Arī šogad, atzīmējot Pasaules Artrīta dienu, pacienti saskaras ar augstām izmeklējumu, medikamentu un sociālās aprūpes izmaksām.

Valsts atbalsts slimniekiem, lai saņemtu mūsdienīgus medikamentus, joprojām nav mainījies - piemēram, bioloģiskie medikamenti, kas neļauj slimībai attīstīties, apstādina audu bojājumus locītavās un novērš ārpuslocītavu bojājumus vairumam Latvijas pacientu, nav pieejami. Tāpat jāsaprot, ka jo novēlotāka diagnostika, jo sarežģītāka un ilgstošāka ārstēšana pacientiem nepieciešama, un lielāks skaits iedzīvotāju zaudē darbspējas, iegūst invaliditāti.

LKLSSB atgādina, ka ir vairāki būtiski priekšnosacījumi, kas jāievēro katram pašam, lai mazinātu iespējas "ielaist" saslimšanu, piemēram, nav jācieš no nepatīkamām sajūtām un veselības traucējumiem, bet gan jāvēršas pie ģimenes ārsta ar jautājumiem un jāsāk rīkoties, lai situāciju mainītu.

Ārsta reimatologa palīdzība jāmeklē, ja ir nepārtrauktas sāpes locītavās ilgāk par 2 nedēļām, ir pietūkušas locītavas, kustību ierobežojumi locītavās, rīta stīvums locītavās ilgāk par ½ stundu, nepamatots nogurums, kas nepāriet pēc atpūtas. Tikai, uzzinot vairāk par artrītu un citām muskuloskeletālās sistēmas slimībām, var savlaicīgi sākt cīņu ar tām un mazināt to ietekmi uz ikdienu un saglabāt iespējas dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!