Diemžēl psihiatru atvest uz mājām nevaru, jo pret pacienta gribu tas nav izdarāms. Kad trakošanas laikā izsaucu viņam "ātros", tad, ienākot pa durvīm mediķiem, viņš momentā nomierinājās un izlikās par pašu mierīgāko cilvēku uz zemes. Vēl noteica, ka man vajag "ātros", jo es staigāju pa māju noraudājusies par neko. Mediķi aizbrauca, bet vīrs vēl līdz plkst. 23.00 turpināja trakot.
Trakošana izpaužas kā rupja lamāšanās, bļaušana pilnā rīklē, ģimenes locekļu pazemošana un kustīgo roku sišanā pret gultas malu. Pēdējo reizi, tā sasita, ka roka bij zila līdz pat elkonim.
Vēlos viņam palīdzēt. Diemžēl vismaz pagaidām nevaru viņu pierunāt doties pie speciālista. Mums aug divi bērni, kuri to visu redz. Viņš pats pieteicās rindā pansionātā, taču, kad vieta atbrīvojās, tad kategoriski atteicās braukt un paziņoja, ka ar varu no dzīvokļa viņu neaizvedīšu. Ir tik smagi, ka jau pati lietoju "Antistresu".
Kādus antidepresantus varu lūgt ģimenes ārstam viņam? Bez izteikta miega efekta, jo tad sajutīs, ka tie nav viss kādi vitamīni un nedzers. Viņam vienā rokā ir neiropatiskās sāpes, tāpēc dzer "Gabapentīnu 600mg" trīs reizes dienā. Tas īpaši nepalīdz. Citus medikamentus nelieto. Vienīgi retu reizi, kad ir "saskrūvējies", kad viss dreb un nevar nomierināties, tad iedzer 10 mg "Diazapeku". Tas no medikamentiem arī viss.
Atbild Žanete Sebre, Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse , Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse
Labdien!
Ja jau jūsu vīrs atsakās no psihiatra konsultācijas, tātad uzskata, ka šāda palīdzība viņam nav nepieciešama. Tad kāpēc Jūs domājat, ka viņš dzers antidepresantus, ko pret viņa gribu būsiet viņam izrakstījusi. Iemānīsiet ar viltu? Ātrāk vai vēlāk vīrs to atklās un būs jauns konflikts.
Man šķiet, ka problēma nav antidepresantos, bet tajā ka esat kļuvusi tāda kā līdzatkarīgā - esat pārstājusi domāt par sevi un savu dzīvi. Es tiešām domāju, ka palīdzība nepieciešama Jums pašai, lai saprastu, kā turpmāk veidot savu dzīvi. Silti iesaku konsultāciju pie psihoterapeita, lai to pārrunātu.
Atbild Ingrīda Cera, Ceras I. prakse psihiatrijā , Ceras I. prakse psihiatrijā
Labdien!
Jums ir tiešam ļoti nopietna situācija mājās. Psihiatri sniegs palīdzību vienīgi tādā gadījumā, ja vīrs būs piekritis. Bez piekrišanas palīdzību var sniegt tikai gadījumā, ja cilvēks reāli ir bīstams citiem vai sev.
Ģimenes ārsts var izrakstīt jebkuras zāles, kuras viņš uzskata par nepieciešamām. Sniegt Jums padomu, neredzot cilvēku, nebūtu ētiski, profesionāli. Centieties pierunāt vīru konsultācijai pie psihiatra, varbūt ģimenes ārsts varēs pierunāt aprunāties ar psihiatru vai psihoterapeitu, pieņemsim, izjautājot par sasistu roku.
Medikamentu klāsts varētu būt plašs un dažāds. Varbūt psihoterapeitiska sesija var palīdzēt cilvēkam viņa psiholoģisko problēmu risināšanā.
Atbild Dace Simsone, "Neirožu klīnika", SIA , "Neirožu klīnika", SIA
Labdien!
Psihiatrs, neredzot pacientu, nevar izrakstīt medikamentus. Ja ģimenes ārsts pazīst cilvēku, tad viņam arī ir tiesības nozīmēt antidepresantus, ja ir tāda nepieciešamība.
Tomēr gribētu vērst uzmanību, ka vismaz psihoterapeita palīdzība ir nepieciešama Jums pašai. Tas vajadzīgs, lai izprastu un pieņemtu pati savas pretrunīgās izjūtas un justos līdzsvarā, ņemot vērā Jūsu situāciju.
Bieži cilvēki, kas nonākuši aprūpētāja lomā, cieš vairāk un tiem ir vairāk vajadzīga palīdzība nekā pašam aprūpējamam.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.