Izplatītākie uroloģiskie audzēji vīriešiem ir priekšdziedzera jeb prostatas vēzis, nieru vēzis, urīnpūšļa vēzis un sēklinieku vēzis. 2012. gadā no prostatas vēža miruši 394 vīrieši. Ar nieres ļaundabīgu audzēju miruši 135 vīrieši (72 sievietes), ar urīnpūšļa audzēju – 155 vīrieši (60 sievietes).
2012. gadā prostatas vēzis pirmreizēji diagnosticēts 1048 jauniem pacientiem, nieru vēzis 250 vīriešiem, bet urīnpūšļa vēzis 301 vīrietim. Latvijā 75% vīriešu sāk ārstēt jau akūtu kaiti, nevis plānveida kārtā.
Statistika rāda, ka katram desmitajam vīrietim dzīves laikā konstatē ļaundabīgu prostatas audzēju. Lai arī mūsdienu medicīnas iespējas ļauj sekmīgi to ārstēt, Latvijā ik gadus turpina pieaugt vīriešu skaits, kas no tā mirst.
Satraucoša ir tendence, ka mirušo vīriešu skaits vecumā līdz 59 gadiem pieaudzis par 16%. 2012. gadā jaunākais no prostatas vēža mirušais Latvijā vēl nebija sasniedzis 40 gadu vecumu. Lielākoties Latvijas vīrieši prostatas vēža ārstēšanu uzsāk ielaistā slimības stadijā.
Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs asoc. prof. Egils Vjaters norāda: "Prostatas vēzis ļoti atšķiras no citiem audzējiem. Bieži tas iekapsulējies "mierīgi guļ" prostatā, neizraisot nekādus veselības traucējumus vairākus gadus un pat gadu desmitus. Kad parādās sūdzības, pacientam visbiežāk jau ir sākotnējas metastāzes kaulu sistēmā – sāp mugura, gūžas."
Agrīnās stadijās prostatas vēzis ir pilnībā izārstējams, tāpēc pēc 45 gadiem profilaktiskās pārbaudes pie ārsta jāieplāno līdzīgi kā automašīnas tehniskā apskate ik gadu. Pirmā pārbaude ir pavisam vienkārša – jāveic prostatas specifiskā antigēna jeb PSA tests, nododot asins analīzes.
Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs asoc. prof. Egils Vjaters norāda: "Augsts PSA līmenis, ko rada prostata, ir pirmā norāde, ka varētu būt vajadzīgas papildu pārbaudes. Paaugstinātam PSA līmenim var būt dažādi iemesli, tas var liecināt par prostatas iekaisumu, labdabīgu prostatas hiperplāziju vai arī prostatas vēža iespējamību. Tāpēc noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai precizētu izmainītā PSA iemeslus."
Prostatas vēža riska faktori ir saistāmi ar vecumu virs 50 gadiem, ģimenes anamnēzi, ja tuvos rados kādam bijis prostatas vēzis, kā arī nozīme ir uzturam – dzīvnieku tauki, maz augļu, dārzeņu un zivju var palielināt risku.
Satraukumu rada arī vēlīni diagnosticēti nieru un urīnpūšļa vēži vīriešiem. 2012.gadā no nieru vēža mirušo vīriešu skaits bija divas, bet urīnpūšļa vēža mirušo vīriešu skaits pat trīs reizes lielāks nekā sieviešu.
Skarbā statistika skaidrojama ar to, ka vīrieši nelabprāt apmeklē ārstu, jo īpaši urologu un uz pārbaudēm dodas vien tad, kad simptomi jau ir akūti, bet ļaundabīgie audzēji attīstījušies līdz pēdējām stadijām. Kā riska faktori šīm ļaundabīgajām slimībām jāmin smēķēšana, ķīmiskas un kancerogēnas vielas, kas saistītas ar arodu, paaugstināts asinsspiediens un aptaukošanās.
Savukārt gados jauni vīrieši parasti nedomā par saslimšanu ar ļaundabīgām slimībām, tačusēklinieku vēzis visbiežāk skar tieši jaunus vīriešus. Pie riska faktoriem pieskaitāma iedzimta sēklinieku nenoslīdēšana, neauglība, fiziskas aktivitātes trūkums.
Prof. Egils Vjaters norāda: "Esam pieraduši, ka vēl nesen onkoloģisko slimību kontekstā sabiedrībā runāja tikai par sieviešu saslimšanu. Tomēr šogad īpaši vēlamies uzsvērt vīriešu veselības jautājumus. Pēdējā pusgada laikā ar Tēva dienai veltīto "Pīļu skrējienu", Uroloģijas dienu bezmaksas izmeklējumiem un konsultācijām, kā arī plašām aktivitātēm Ūsu mēneša laikā esam uzrunājuši Latvijas vīriešus gan Rīgā, gan attālākos Latvijas reģionos un redzam rezultātu.
Vīrieši aktīvi izmantojuši bezmaksas asins analīzes uz PSA jeb prostatas specifiskā antigēna testu. Pērn notikušās akcijas laikā aptuveni 10% vīriešu analīžu rezultāti atklāja paaugstinātu PSA līmeni. Atklāti arī jauni vēža gadījumi. Prostatas vēzi izārstējušie vīrieši informējuši draugus un paziņas, arī tādā veidā savlaicīgi atklāti jauni gadījumi."
Pacients (68 gadi), kas sekmīgi izārstējis prostatas vēzi, stāsta: "Vīriešu lielākā problēma ir nezināšana. Es agrāk pat nezināju, ka ir tāds ārsts urologs. Man pavisam nejauši paveicās nokļūt pie ārsta savlaicīgi. Tagad mudinu savus draugus un paziņas veikt izmeklējumus. Esmu vienu draugu sākumstadijā izglābis, aizsūtot pie ārsta. Priecājos, ka arvien aktīvāk publiski tiek runāts tieši par vīriešu veselību."
Rūpējoties par vīriešu veselību, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar Draugiem.lv ir izstrādājusi īpašu aplikāciju, ar kuras palīdzību vīrieši var novērtēt savu veselības stāvokli. Vīrieša veselības tests pieejams www.draugiem.lv/viriesaveseliba/veselibastests
Statistikas dati
Saskaņā ar Latvijas veselības aprūpes 2012. gada statistikas gadagrāmatas datiem, ļaundabīgi audzēji ieņem 2. vietu iedzīvotāju mirstības ziņā pēc sirds un asinsvadu slimībām.
Kopumā 2012. gadā Latvijā tika reģistrēti 11 535 pirmreizēji vēža pacienti. Visbiežāk tika atklāts ādas vēzis, kam sekoja kolorektālais jeb zarnu vēzis, plaušu, krūts un prostatas vēzis.
Arī pērn, 2013.gadā, Latvijā vēzis atklāts ap 11 000 cilvēku. 2012.gadā no dažādiem vēža veidiem Latvijā miruši 6016 iedzīvotāji. No tiem 7% ir vīrieši, kas miruši ar prostatas vēzi.
Izplatītākās pirmreizēji reģistrētās ļaundabīga audzēja diagnozes vīriešiem 2012. gadā: prostatas vēzis (1048 jauni gadījumi), plaušu vēzis (866 jauni gadījumi), kolorektāli audzēji (571 jauns gadījums), ādas ļaundabīgi audzēji, izņemot melanomu (527 jauni gadījumi), kuņģa vēzis (307 jauni gadījumi), urīnpūšļa vēzis (301 jauns gadījums), nieru vēzis (250 jauni gadījumi), aizkuņģa dziedzera vēzis (187 jauni gadījumi).
Pasaules Pretvēža diena
Ik gadu 4. februārī tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību cīņai ar ļaundabīgo audzēju, veicināt savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu, kā arī uzsvērt veselīga dzīvesveida un profilakses nozīmi.
Šogad moto ir "Atmaskot mītus", norādot, ka sabiedrībā joprojām eksistē mīti par saslimstību ar vēzi. Vairāk informācijas: http://www.worldcancerday.org/