PantherMedia/Scanpix
Foto: PantherMedia/Scanpix
Par saules kaitīgo ietekmi uz ādu un melanomas rašanās draudiem ir dzirdējis ikviens, tomēr visbiežāk mums zināmā informācija ir nepilnīga. Šai sakarā piedāvājam mediķu sniegto informācija par ļaundabīgu ādas veidojumu rašanos, kā arī melanomas ārstēšanas iespējām, ko apkopojis portāls health.com.

Melanoma ir izplatītākais audzēju veids jaunu cilvēku vidū

Melanoma var būt retākais ādas audzēju paveids, tomēr klīniskie pētījumi liecina, ka tā ir izplatītākais audzēju veids cilvēkiem vecumā no 25 līdz 29 gadiem un otrais izplatītākais veids 15 līdz 29 gadus vecu cilvēku lokā. Eksperti uzskata, ka tā iemesls ir pārmērīga sauļošanās, nelietojot aizsarglīdzekļus.

Melanoma var rasties arī tumsnējiem cilvēkiem

Protams, cilvēkiem ar dabiski tumšu ādu ir mazāks risks iegūt ļaundabīgus ādas audzējus tajā esošā pigmenta dēļ, kas ādu pasargā, tomēr melanomas rašanās iespējas nav izslēgtas. Šai sakarā mediķi uzsver, ka saules aizsargkrēma lietošana gan sauļojoties, gan ikdienā ir obligāta prasība ikvienam.

Melanoma rodas ne tikai jau esošās dzimumzīmēs

Valda uzskats, ka melanoma rodas no, tā dēvētajām, „sliktajām dzimumzīmēm”, tomēr nereti ar to saslimst arī cilvēki, kuriem dzimumzīmju nav praktiski vispār, audzējam veidojoties citās ķermeņa vietās.

Tai nav jābūt dzimumzīmei

Melanoma var izskatīties ne tikai kā dzimumzīme, bet arī rēta vai tumša līnija zem roku vai kāju nagiem. Tāpat melanoma var attīstīties acīs, tomēr šādi gadījumi ir samērā reta parādība, teic eksperti.

Tiesa, ja redze pēdējā laikā kļuvusi miglaina vai arī viena acs šķiet kļuvusi vājāka, papildus redzes pārbaudei derētu izmeklēt arī acs veselību melanomas sakarā.

Melanoma var rasties vietās, kas nav pakļautas saules iedarbībai

Kā jau iepriekš minēts, šis ādas vēža paveids var rasties arī starp pirkstiem, zem nagiem, padusēs un pat intīmajās zonās. Tāpēc nekautrējies konsultēties ar ārstu arī par šo ķermeņa zonu pārbaudi.

Ar melanomu var saslimt arī pusmūžā

Melanoma bieži vien veidojas cilvēkiem, kuri jaunībā regulāri uzturējušies saulē, nelietojot aizsarglīdzekļus. Tā rezultātā ādas šūnās notikušas mutācijas, kas laika gaitā ierosina vēža attīstīšanos. Tādējādi ar melanomu iespējams sasirgt pat 60 gadu vecumā.

Melanoma ir nāvējošākais ādas vēža veids

Lai gan citi ādas vēža paveidi ir sastopami biežāk, tie ir vieglāk ārstējami. Savukārt melanomai ir ļoti augsts mirstības risks. Kā liecina statistikas dati, Amerikā no melanomas ik stundu mirst viens cilvēks.

Melanomu iespējams izārstēt, laikus konstatējot

Melanomas ārstēšanas efektivitāte cieši korelē ar tās diagnosticēšanas laiku. Jo agrāk ādas vēzis fiksēts, jo lielāka iespēja to uzveikt. Šai sakarā vitāli svarīgas ir regulāras veselības pārbaudes pie dermatologa un, ja nepieciešams, onkologa.

Melanoma var būt iedzimta

Pat tad, ja saulē regulāri uzturamies ar aizsarglīdzekļiem vai izvairāmies no tās vispār, pastāv 15 procentu iespējamība saslimt ar šo audzēju, ja ģimenē agrāk fiksēti melanomas saslimšanas gadījumi. Šai sakarā ir svarīgi pārzināt savas ģimenes slimības vēsturi un neaizmirst par to informēt mediķus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!