Kā pasargāt ādu no saules staru kaitīgās iedarbības? Kas būtu jāņem vērā profilakses nolūkos un saules apdegumu gadījumos? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz EUROAPTIEKA aptiekas vadītāja Gunita Poldsepa.
Kas notiek ar mūsu ādu, ja saulīte ir tā vairāk tikusi tai klāt?
Gunita Poldsepa norāda, ja saulīte tā vairāk tikusi klāt mūsu ādai, tad rodas ādas apdeguma reakcija. Veidojas eritēma, kas var būt gan tikko redzams apsārtums, nieze, sūrstēšana, gan smagi ādas apdegumi. UV starojums bojā mūsu šūnas, DNS.
Bojājumi var parādīties pat pēc vairākiem gadiem. Tie var izpausties kā pigmentplankumi, virspusēji kapilāri. Negatīva iedarbība uz ādu ir UVA un UVB stariem.
UVA nokļūstot uz ādas, tie dziļi iespiežas ādas dziļākos slāņos – dermā, sagrauj kolagēnšķiedras un elastīnšķiedras, veicina dabiskā mitruma zudumu un ādas priekšlaicīgu novecošanu. Var rasties arī alerģiskas reakcijas.
UVB iekļūst dziļāk par epidermu līdz dermai, izraisot iedegumu, saules apdegumu, priekšlaicīgu ādas novecošanu, var izraisīt herpes labialis aktivizāciju.
Kas mums būtu jāņem vērā, izvēloties saules aizsargkrēmu?
Ādas pašaizsardzības process ir atkarīgs no ādas tipa. Katrs ādas tips uz sauļošanās ilgumu reaģē dažādi. Neaizsargātu ādu, var pakļaut saules staru iedarbībai, nenodarot tai neatgriezenisku ļaunumu, tikai dažas minūtes. Tāpēc ir svarīgi lietot aizsarglīdzekļus ar pretsaules aizsargfaktoru (SPF).
Izvēlēties aizsarglīdzekļus, kuriem ir gan pret UV-A starojumu un UV-B starojumu aizsardzība.
Kas ir pretsaules aizsargfaktors (SPF)?
SPF ir pretsaules aizsardzības efektivitātes mērvienība. Tā norāda, cik reizes ilgāk ar speciālo līdzekli aizsargāta āda salīdzinājumā ar neaizsargātu ādu var atrasties tiešos saules staros un būt pasargātam no UV staru kaitīgās ietekmes.
Jo augstāka ir SPF vērtība, jo augstāka ir ādas aizsargātība. Ar augstāku SPF jālieto cilvēkiem ar gaišu ādas tipu kā arī bērniem, gados vecākiem cilvēkiem. Tomēr jāatceras, ka saules aizsargkrēmi nenodrošina pilnīgu UV starojuma filtru.
Ko vēl mēs varam lietot, kādus profilakses pasākumus veikt, lai pasargātu sevi no UV staru kaitīgās ietekmes?
Farmaceite profilakses nolūkos iesaka gan pirms sauļošanās sezonas, gan sauļošanās laikā lietot:
Beta-karotīnu, kas spēj aizsargāt pret saules apdegumiem, kā arī veicina vienmērīgu, noturīgāku iedegumu.
Lietot antioksidantus, piemēram, kā vitamīnus C un E. Tie aizsargā organisma šūnas no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes.
No dabas vielām kā antioksidants – piejūras priedes mizas ekstrakts.
Sauļoties ar mēru. Uzņemt pietiekami daudz ūdens, lai kompensētu organisma šķidruma zudumu.
Izvairīties no ilgstošas uzturēšanās saulē, īpaši laikā starp plkst. 11 no rīta un trijiem pēcpusdienā, kad saules UV stari ir visspēcīgākie.
Lietot saulesbrilles, jo UV stari var veicināt kataraktas attīstību.
Ja lieto kādas zāles, jāņem vērā, ka tās var izraisīt un palielināt ādas jutīgumu pret UV starojumu. To lietošanas laikā sauļošanās būtiski jāierobežo vai vispār tā nav pieļaujama. Fotosensibilitāte izpaužas ar ādas apsārtumu, saules apdegumu, nātreni u.c. ādas reakcijām.
Kā rīkoties saules apdeguma gadījumā?
Ja ādas aizsardzība nav lietota vai arī tā bijusi nepietiekama, nākas ārstēt jau radušos apdegumus. Labi noderēs līdzekļi, kas mazinās sāpes, mitrinās, nomierinās un baros cietušo ādu, kā arī to reģenerēs. Ādu atvēsinās mentola saturoši krēmi, losjoni. Dzert vēsu šķidrumu. Vietēji lietot vēsas kompreses, dušu, peldes. Smagos gadījumos ir obligāts ārsta apmeklējums!