Kā rīkoties, ja iedzerts par daudz
Alus ir teju katra latvieša iecienītākais dzēriens Jāņu vakarā, taču, ja līgojot dota pārāk liela vaļa alkohola lietošanai, ļoti iespējams, ka tas atsauksies uz pašsajūtu nākamajā rītā.
Atkarībā no izdzertā alkohola daudzuma visbiežāk sastopamie simptomi ir nogurums, slāpes, galvassāpes, nelabums un koordinācijas zudums. Šos simptomus izraisa dehidratācija, cukura līmeņa pazemināšanās asinīs, elektrolītu disbalanss un alkohola jeb etanola pārstrādes rezultātā radītā acetaldehīda klātbūtne organismā.
Lai gan nav universāla līdzekļa, kas kā ar rokas mājienu noņemtu visus nepatīkamos simptomus, dodoties līgot noteikti savā aptieciņā varat iekļaut preparātus, kuri palīdzēs ievērojami uzlabot pašsajūtu.
Alkohols ir diurētiķis jeb urīndzenošs līdzeklis. Alkoholam nonākot asinīs, vazopresīna (hormons, kas nodrošina ūdens uzsūkšanos organismā, kā arī regulē cukura, sāļu un vitamīnu līmeni asinīs) darbība tiek traucēta, kā rezultātā organismā esošais ūdens netiek filtrēts, bet gan izvadīts no organisma.
Vidēji, iedzerot 250 mililitrus stiprā alkohola, no organisma tiek izvadīts līdz pat 1 litram ūdens, tādā veidā alkohols organismā tiek pārstrādāts ievērojami lēnāk.
Tā kā alkohola pārstrāde rada lielu slogu aknām, tās zaudē spēju pietiekami uzturēt cukura līmeni. Šo apstākļu rezultātā organisma veiksmīga darbība tiek traucēta, un, pamostoties no rīta, cilvēks izjūt slāpes, galvassāpes, sliktu dūšu, nespēku un nespēju koncentrēties.
Turklāt papildus tam organismam jācīnās ar alkohola pārstrādes radīto toksisko vielu – acetaldehīdu. Šīs vielas iedarbībā paātrinās pulss, pastiprinās svīšana, rodas slikta dūša.
Lai no nākamā rīta sliktās pašsajūtas sevi pasargātu jau laikus, lietojot alkoholu, starp dzērieniem ieteicams iemalkot kādu bezalkoholisko dzērienu. Arī, dodoties gulēt, glāze ūdens var uzlabot rīta pašsajūtu.
Tāpat arī absorbentu, piemēram, "aktivētās ogles" iedzeršana pirms gulētiešanas var laikus mazināt slikto pašsajūtu. Savukārt, pamostoties no rīta, būtiskākais ir veicināt indīgo vielu izvadīšanu no organisma, ko vislabāk paveikt, dzerot daudz ūdens vai minerālūdens, kā arī tēju ar citronu.
Svarīgi veicināt metabolisma procesu aknās, tāpēc ļoti ieteicams no rīta uzņemt C un B grupas vitamīnus. Turpretī galvassāpju mazināšanai lieti noderēs acetilsalicilskābi saturoši preparāti. Nelabuma gadījumā būtu ieteicamas tējas, kuru sastāvā ir ingvers, bet noguruma mazināšanai līdzēs žeņšeņu saturoši preparāti.
Pēc papardes zieda meklējumiem...
Viens no vasaras saulgriežu maģiskākajiem rituāliem ir noslēpumainā papardes zieda meklēšana, kas saistījusi cilvēkus jau kopš seniem laikiem.
Ja Līgo naktī, dodoties meklēt papardes ziedu, gadījies piemirst par kontracepciju vai ierastā kontracepcijas metode pieviļ, kā rezultātā rodas bažas par nevēlamas grūtniecības iestāšanos, "BENU Aptiekas" farmaceite Kristīne Brencāne rekomendē doties uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas līdzekļiem.
Kā paskaidro farmaceite, Latvijā pieejamas bezrecepšu avārijas kontracepcijas tabletes, kurās aktīvā viela ir levonorgestrels. Šī viela ir progesterons ar antiestrogēnu iedarbību.
Šis hormons neļauj olnīcām izdalīt olšūnas un aptur apaugļotās olšūnas piestiprināšanos dzemdes sieniņai. Tas nozīmē, ka, iedzerot avārijas kontracepcijas tableti, iespējams apstādināt ovulāciju, pārtraukt olšūnas apaugļošanos un tās ceļu pa olvadiem, kā arī izraisīt izmaiņas dzemdē, kas novērš apaugļotās olšūnas implantāciju dzemdes gļotādā.
Kā uzsver farmaceite, avārijas kontracepcija paredzēta tikai avārijas situācijām, līdz ar to nekādā gadījumā to nevajadzētu izmantot regulāri, jo īpaši kā kontracepcijas metodi. Turklāt jāatceras, ka avārijas kontracepcija nenodrošina aizsardzību pret seksuāli transmisīvām slimībām.
Tāpat avārijas kontracepcija nav abortīva metode – ja grūtniecība jau iestājusies, to ar avārijas kontracepciju pārtraukt neizdosies.
Pretapaugļošanās metodes neveiksmes gadījumā vai pēc neaizsargāta dzimumakta avārijas kontracepcija lietojama 72 stundu laikā. Tomēr jāņem vērā, ka preparātam būs visaugstākā efektivitāte, lietojot to pēc iespējas agrāk – vēlams, 12 stundu laikā, jo tas nodrošina 95% avārijas kontracepcijas efektivitāti.
Atkarībā no preparāta avārijas kontracepcijas līdzeklis var sastāvēt no vienas vai divām tabletēm. Divu tablešu gadījumā otrā tablete jāiedzer pēc noteikta laika intervāla. Pirms avārijas kontracepcijas lietošanas sievietei jābūt drošai, vai grūtniecība nav jau iestājusies.
Savukārt pēc avārijas kontracepcijas izmantošanas līdz nākamo mēnešreižu sākumam ieteicams lietot vietēju barjermetodi (prezervatīvus vai dzemdes kakla uzmavu). Šo tablešu lietošana nav šķērslis regulārā hormonālā pretapaugļošanās līdzekļa lietošanas turpināšanai.
Tā kā avārijas kontracepcijas līdzekļos ir augsta progestīna deva, iespējamas tādas blakusparādības kā slikta dūša, vemšana un menstruālā cikla pārtraukums, menstruāciju aizkavēšanās, kā arī dzemdes asiņošana.
Pastāv liela varbūtība, ka avārijas kontracepcija mainīs sievietes hormonālās sistēmas regulāciju noteiktajā menstruālajā ciklā, taču ļoti iespējams, ka cikls paliks bez izmaiņām.
Tomēr, ja trīs stundu laikā pēc avārijas kontracepcijas tablešu lietošanas sākas nelabums un vemšana, "BENU Aptiekas" farmaceite K.Brencāne rekomendē sazināties ar ārstu vai vērsties pēc konsultācijas pie farmaceita.
Izņemot jau minētos blakusefektus, praksē nav novērota cita veida negatīva un ilgstoša ietekme uz organismu gadījumos, ja avārijas kontracepcija lietota ļoti retās "avārijas" situācijās.
Tāpat arī nav pamata uztraukumam ar avārijas kontracepcijas ietekmi uz auglību. Tomēr, ja mēnešreizes pēc avārijas kontracepcijas lietošanas kavējas vairāk nekā piecas dienas, ir ļoti stipras vai ļoti vājas, noteikti vajadzētu sazināties ar savu ginekologu.
Tomēr farmaceite uzsver, ka šādas avārijas situācijas noteikti nebūtu vēlamas regulāri un visdrošāk ir uzreiz izvēlēties drošu un veselībai nekaitīgu kontracepcijas metodi, piemēram, prezervatīvus.