Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nav noslēpums, ka mūsdienām raksturīgā stresainā dzīvesveida ietekmē laiku pa laikam ikvienu piemeklē dažādas sāpes un kaites. Par katru trulo dūrienu vai aso sāpi raizēties, protams, nevajadzētu tik ļoti, lai ikreiz konsultēties ar ārstu. Tomēr ir sāpes, kuras mūs pārsteidz nesagatavotus vai rodas vienlaikus ar drudzi, un atsevišķos gadījumos tās noteikti vajadzētu uztvert nopietni.

Šai sakarā žurnāla "Woman's Day" aptaujātie eksperti skaidro, kā noteikt, kādas sāpes prasa tūlītēju uzmanību un par kādām varam lieki nesatraukties.

Asas sāpes lāpstiņu starpā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu sirdstrieku

Aptuveni 30% cilvēku, kuri piedzīvo sirdstrieku, nejūt biežāk piedzīvoto spiešanu krūšukurvī.   Sievietes bieži cieš no sāpēm lāpstiņu starpā, kā arī žokļa sāpēm, elpas trūkuma un nelabuma. Ja konstatē kādu no šiem simptomiem (visbiežāk vairāk kā vienu no šiem), tev nekavējoties nepieciešama speciālista palīdzība.

Atceries, ka muskuļu sāpes visbiežāk ir trulas, taču sirdstriekai raksturīgas pēkšņas, asas sāpes. Izsauc ātro palīdzību, nebrauc uz slimnīcu pati. Labāk gaidīt ātro palīdzību, nevis ļaut kādam sevi aizvest uz slimnīcu, jo ātrās palīdzības mašīna ir aprīkota ar vajadzīgo tehniku tūlītējas neatliekamās palīdzības sniegšanai.

Pēkšņas, spēcīgas galvassāpes


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu aneirismu - asinsvadu sieniņu pataloģisku paplašināšanos

Vairums cilvēku ir pieredzējuši vieglas vai vidējas galvassāpes, kuras parasti remdē bezrecepšu pretsāpju līdzekļi. Bet, ja tevi pēkšņi pārmāc briesmīgākās galvassāpes, kādas jebkad esi piedzīvojusi, sauc ātro neatliekamo palīdzību! Vēlreiz atgādinām, ka nav ieteicams braukt uz slimnīcu pašai!

Asinsvada plīsuma izraisīts asins izplūdums smadzenēs nav bieži sastopams, bet ja tas rodas - jārīkojas nekavējoties. Ķirurgi var glābt tavu dzīvību, savlaicīgi izolējot traumēto smadzeņu daļu.

Pretējā gadījumā var iestāties nāve. Lielāko risku rada tas, ka asins izplūdums smadzenēs apgrūtina ārstēšanu vai pat padara to neiespējamu.

Šādas galvassāpes nedrīkst remdēt ar pretsāpju līdzekļiem, jo tie var pastiprināt asiņošanu.

Kā noteikt, vai tā nav migrēna?  Migrēna sākas pakāpeniski un izraisa nelabumu, kā arī pastiprinātu jutīgumu pret gaismu un skaņu.

Trulas sāpes labajā pusē vēdera lejasdaļā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu apendicītu

Šīs sāpes parasti sākas vēdera centrā un pakāpeniski pārvietojas uz labo pusi. Apendicīta plīsums var izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas, kuru laikā aklās zarnas piedēkļa baktērijas iekļūst asinsritē un inficē visu ķermeni. 

Ja jūti, ka tas varētu notikt, nekavējoties dodies uz tuvākās slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļu (pirmo 24 stundu laikā sāpes parasti kļūst spēcīgākas, mainot to izcelsmes vietu ķermenī)!

Lai pārbaudītu, vai izveidojies apendicīts, piespied roku sāpošajai vietai un tad strauji atlaid to - apendicīta gadījumā rokas atlaišanai no sāpošās vietas vajadzētu sāpēt vairāk nekā piespiešanai. 

Lai noskaidrotu, vai tev ir apendicīts, vēl vari mēģināt sasprindzināt muskuli, kas atrodas zem žultspūšļa. Spied celi pie galvas un palūdz, lai kāds to stumj atpakaļ uz leju. Sāpes liecina par apendicītu, kuru vajadzētu ļaut izmeklēt ārstam.

Miegu traucējošas zobu sāpes


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu zobu griešanu

Bieža zobu griešana var izraisīt zobu nervu bojājumus un nodeldēt zobu emalju. Iespējams, pat sabojāt zobus tik ļoti, ka neatliek nekas cits, kā vien bojātos zobus izraut. Dodies pie zobārsta, kurš spēs noteikt problēmas cēloni. Zobu griešanas, kuras cēlonis bieži ir stress, iespējamās negatīvās sekas var novērst, izmantojot naktī lietojamu zobu sargu.

Sāpes muguras vidusdaļa un drudzis


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu nieru infekciju

Nedomā, ka  paaugstināta temperatūra, nelabums un muguras sāpes ir vēdera gripas blaknes. Šie simptomi parādās, kad inficēto urīnceļu baktērijas nokļūst līdz nierēm, kas padara infekciju daudz bīstamāku. 

Iesākumā var būt manāmi tādi urīnceļu infekcijas simptomi kā sāpes urinējot, bet daži cilvēki infekcijas simptomus pamana daudz vēlāk. Visticamāk, tev nekavējoties vajadzīgas antibiotikas, tādēļ zvani ārstam.

Atceries, ka sievietes ir uzņēmīgākas pret urīnceļu infekcijām, kurām parasti seko nieru infekcija. Ja tā netiek savlaicīgi ārstēta var rasties nieru mazspēja, bet šī infekcija rada tādas sāpes, ka to nav iespējams nepamanīt.

Neremdināmi menstruālie krampji


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu endometriozi

Ja bezrecepšu medikamenti neremdē krampjus, iespējams vainojama šī kaite, kurai raksturīga dzemdes dobuma audu veidošanās citviet organismā. No 40 līdz 60 procentiem sieviešu, kuras cieš no ļoti sāpīgām menstruācijām, iespējams sirgst ar endometriozi.

Ja vien necenties ieņemt bērnu, tavs ārsts var izrakstīt kontracepcijas tabletes. Ja sāpes nerimst iespējams nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Jutīgums apakšstilbā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Liecina par iespējamu dziļo vēnu trombozi

Ja jūti sāpes konkrētā kājas vietā, tā, iespējams, ir dziļo vēnu tromboze - asins receklis dziļajās vēnās. Sāpošā vieta var būt apsārtusi un jutīga. Lielāka iespējamība, ka tā ir dziļo vēnu tromboze, ir tad, ja tu lieto kontracepcijas tabletes vai nesen devies tālā ceļā ar auto vai lidmašīnu. 

Ja kāja nav piepampusi un sāpes strauji nekļūst stiprākas, tūlītēja neatliekamā palīdzība nav nepieciešama, bet vizīti pie ārsta nevajadzētu atlikt ilgāk par vienu dienu. Receklis var kļūt lielāks vai atdalīties, pārvietoties uz plaušām un pārtraukt asinsriti, pārvietoties uz sirdi un izraisīt sirdslēkmi vai pārvietoties uz smadzenēm un izraisīt trieku, brīdina mediķi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!