AFP -3187 (1)
Foto: AFP/Scanpix
Jautājumus par radioaktīvi bīstamiem atkritumiem un to piemērotākajām glabāšanas vietām Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC) dzirdot teju ikdienu, taču par bīstamību dzīvesvietās un radona klātesamību ikdienā zinot tikai retais. Kā skaidro LVĢMC Laboratorijas vadošais analītiķis Andris Abramenkovs, Latvijas iedzīvotāji šo jautājumu dažreiz neuztver nopietni, bieži neņemot vērā savus reālās dzīves apstākļus. Iespējams, tāpēc, ka radons nav vizuāli redzams, tā ir gāze bez jebkādas krāsas vai smakas, 7,5 reizes smagāka par gaisu un šķīst ūdenī, tā konstatēšanai ir nepieciešama speciāla aparatūra. Diemžēl ir pierādīts, ka radona koncentrācijai ir tieša saistība ar vēža saslimšanām, kas beidzas letāli.

Latvijā koncentrācija par lielu

Šogad aprit 20 gadi kopš pirmajiem radona mērījumiem Latvijā, kurus 1993. – 1994. gadā veica zviedru speciālisti. Tolaik izpētei tika izvēlēti simts mājokļi dažādos Latvijas rajonos, un tajos mērīja radona saturu telpu gaisā. Lielākā daļa mērījumu rādīja, ka radona saturs ir augstāks par 40 Bq/m³, kas ir pieļautais radona saturs gaisā. Divus gadus vēlāk 1995.–1996. gadā zviedru speciālisti pārbaudīja vēl 300 mājokļus un apliecināja iegūto informāciju - Latvijā pastāv radona problēma.
"2014. gadā jau šādus mērījumus varam veikt paši LVĢMC akreditētā laboratorijā, LVĢMC eksperti radiācijas un kodoldrošībā piedāvā veikt radona testēšanu un saņemt ekspertu konsultāciju," stāsta Andris Abramenkovs. "Zviedru speciālistu pētījumos radona klātbūtne tika konstatēta gar abiem

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!