Neārstēts artrīts apgrūtina kustību iespējas un rada nopietnus invaliditātes riskus
Foto: Shutterstock

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegtajiem datiem 2013.gadā pavisam reģistrēti 2 944 skeleta, muskuļu un saistaudu slimību pacienti, kuriem diagnosticēta pirmreizēja invaliditāte. Salīdzinot ar 2009.gada datiem, šo slimību grupā par 28% pieaudzis pirmreizēji iegūtas invaliditātes pacientu skaits. Tā ir viena no visstraujāk progresējošajām funkcionālajām saslimšanām darbspējīgo iedzīvotāju vidū, vecumā no 18 līdz 59 gadiem.

Projekta Fit for Work ietvaros Latvijā tika veikta Muskuļu un skeleta sistēmas slimību radītā ekonomiskā sloga sabiedrībai novērtējums, kas rāda, ka šo slimību izmaksas Latvijā pārsniedz 140 miljonus eiro gadā. Lielākā izmaksu daļa (virs 30%) ir indivīda personīgās (tiešās un netiešās) izmaksas, bet otra lielāka izmaksu daļa (virs 25%) gulstas uz darba dēvēju pleciem un tās saistītas ar darbinieku pārejošo darba nespēju, darbinieku produktivitātes samazinājumu un darbinieku zaudējumiem, kas veselības aprūpes sistēmas izmaksas sastāda ap 20% - tā ir izmaksu relatīvi mazākā daļa, sociālās apdrošināšanas sistēmas izmaksas, kas ir saistītas ar pilnīgu darba spēju zudumu un invaliditātes pabalstiem sastāda ap 16%, stāsta Daiga Behmane, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja, projekta Fit For Work darba grupas vadītāja Latvijā.

Muskuļu un skeleta sistēmas slimības sevī ietver vairāk nekā 200 sāpju izraisošos stāvokļus un funkcionālos traucējumus, tajā skaitā reimatoīdu artītu, ankliozējošu spondilītu,psoriātisku artrītu, muguras sāpes, traumu izraisītas sāpes un lūzumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!