Aktīvi nodarbojoties ar sportu, pastiprināti svīstam un strauji zaudējam ūdeni. Speciālisti uzskata, ka, vienu stundu aktīvi sportojot, nepieciešams uzņemt apmēram litru ūdens papildus 1,5 – 2,0 litriem ūdens, kas nepieciešams mums ikdienā. Arī alkohola lietošana, pat nelielos daudzumos, samazina ūdens daudzumu organismā. Slāpes, sausa mute, sausuma sajūta acīs (sausās acs slimība), tumšāks urīns – ir signāli, ka organismam trūkst ūdens rezerves.
Ūdens ir visizplatītākā viela uz zemes, kas klāj lielāko tās daļu. Tas ir ļoti nepieciešams visu dzīvo organismu, tai skaitā arī cilvēka dzīvībai svarīgu funkciju nodrošināšanai.
Cilvēka organisms ir unikāls, jo tas spēj aizsargāt dzīvībai svarīgos orgānus no īslaicīga ūdens trūkuma un hipertoniskās vides ietekmes. Šo īpašo aizsargmehānismu sauc par osmoprotekciju. Tas ir dabisks un labi attīstīts aizsargmehānisms visiem zīdītājiem, tai skaitā arī cilvēkam. Osmoprotekciju veic osmoprotektori. Tās ir organiskas izcelsmes molekulas, kuras neiesaistās aktīvā šūnas darbībā. To klātbūtne šūnā piesaista vairāk ūdeni un notur ūdeni šūnas iekšienē. Šūna paliek neizmainīta pat hipertoniskos ārējās vides apstākļos.