Acis ir kā logs, pa kuru uztveram aptuveni 80% no visas informācijas. Tās ir iekšējās pasaules spogulis, kas ataino jūtas, veselības stāvokli un inteliģenci. Vide, ko cilvēki ir radījuši, lai uzlabotu savu dzīvi un komforta līmeni, diemžēl kaitē mūsu acīm un rada pandēmijai līdzīgu saslimšanu, ko sauc par sauso acu slimību. Attīstītajās valstīs no tās cieš katrs trešais iedzīvotājs, galvenokārt sievietes.
Diemžēl jāsecina, ka daiļā dzimuma pārstāves Latvijā pārāk maz uzmanības pievērš acu veselībai. Paradoksāli, bet labākās kvalitātes zeķbikses maksā vairāk nekā "augsto tehnoloģiju" acu pilieni! Sievietes nereti labprātāk izdod naudu par zeķbiksēm, savas acis pametot novārtā.
Piedāvājam īsu ieskatu tajā, ko vajadzētu zināt katram cilvēkam, kuram nav vienalga, ko apkārtējiem apzināti vai neapzināti pavēstīs viņa acis.
Kas ir sausās acs slimība?
Tā ir daudzu faktoru izraisīta acs virsmas un asaru plēvītes slimība, kas hipertonisko asaru dēļ izpaužas kā acs virsmas iekaisums. Hipertoniskās asaras satur vairāk sāls, nekā pieļaujams. Šādas asaras "izvelk" ūdeni no šūnām. Tās šūnas, kas ir zaudējušas ūdeni, atbrīvo iekaisumu veicinošas vielas un aiziet bojā, tādēļ rodas acs virsmas iekaisums un tiek traucēta asaru izdalīšanās, rodas acu nogurums, nieze, apsārtums un asarošana bez acīmredzama iemesla.
Kā izvairīties no sausās acs slimības?
Mainīt dzīvesveidu var būt grūti vai pat neiespējami, jo nāktos nemitīgi atsacīties, vispirms jau no tik ikdienišķajiem gaisa kondicionieriem un datoriem. Tomēr varam mainīt priekšstatus un rūpes par savām acīm. Zinātniskajā žurnālā "Ocular Surface" 2013. gadā tika publicēts raksts, kas apliecina, – galvenais sausās acs slimības iemesls ir hiperosmolaritāte, ko nav iespējams pilnībā novērst ar jebkādiem acu pilieniem, taču var aizsargāt šūnas no hipertoniskajām asarām, pilinot osmoprotektorus.
Pierādīts, ka osmoprotektori - L-karnitīns un eritritols samazina iekaisumu un palīdz acs virsmas šūnām saglabāt ūdeni pat asarās esošas augstas sāls koncentrācijas gadījumā. Turklāt, lai gan cilvēka asarās ir dabīgie osmoprotektori, mūsdienu dzīvesveids graujoši ietekmē acu veselību, tāpēc nevar uzskatīt, ka dabīgo asaru ķīmiskajā sastāvā osmoprotektori ir pietiekamā daudzumā, lai aizsargātu acs virsmas šūnas no iekaisuma un atmiršanas.
Tāpat nedrīkst aizmirst vismaz reizi stundā nedaudz atpūtināt un "izvingrināt acis", piemēram, atejot no datora un paskatoties pa logu - mainot skatu punktu no tuva uz tālu un atpakaļ.
Vairāk informācijas varat meklēt: veselasacis.lv