Tomēr par ikdienas zobu kopšanu ir izplatīti vairāki mīti un kļūdaini apgalvojumi.
"Delfi Rutks" piedāvā iepazīties ar dažiem no tiem.
Baltinošās zobu pastas ir kaitīgas zobiem
Tas ir mīts - baltinošās zobu pastas nekaitēs zobiem, ja tās tiek lietotas, vadoties pēc norādēm lietošanas instrukcijā.
Tomēr jāatceras, ka zobu pastas iznīcina daļu pigmenta un, ja tās tiek lietotas pārāk bieži, zobi un smaganas var kļūt jutīgi, taču nopietnu un neatgriezenisku kaitējumu baltinošās zobu pastas nevar nodarīt.
Pie zobārsta jāiet vien tad, ja rodas kāda problēma
Tas ir mīts. Zobārstu ir jāapmeklē ne retāk kā divas reizes gadā, pat tad, ja nav nekādu problēmu. Vecākiem ir ieteicams bērnu vest pie zobārsta uz profilaktiskām pārbaudēm no brīža, kad parādījies pirmais zobiņš, lai noskaidrotu zobu emaljas toni, zobu reljefu un novērtētu izmaiņas un kariesa veidošanās draudus.
Piena zobi nav jākopj
Tas ir mīts. Bērnus pat jāmāca ievērot mutes higiēnu no iespējami mazāka vecuma. Vecākiem iesaka iemācīt bērnus tīrīt zobus un palīdzēt to darīt pareizi. Neraugoties uz to, ka piena zobi izkrīt, neārstēta piena zobu kariesa gadījumā mutes dobumā vairojas mikrobi, kas izraisa kariesu.
Cukurs ir kaitīgs zobiem
Tā ir patiesība. Kariess ir zobu infekcijas slimība, kuru izraisa mutes dobuma mikrobi, kā arī pārtika, kas pārsātināta ar ogļhidrātiem un to ilgstošu kontaktu ar zobu virsmu. Šāda situācija bojā zobu emalju, kas, savukārt, provocē kariesa rašanos.
Košļājamā gumija attīra zobus
Tas ir mīts. Košļājamā gumija bez cukura palīdz neitralizēt skābju līmeni mutes dobumā pēc ēšanas, taču košļājamā gumija nenovērš kariesu un neattīra zobus, taču košļāšana stimulē siekalu izdalīšanos, kas palīdz neitralizēt skābes, kas izraisa kariesu.
Savu zobu birsti var dot arī draugam
Tas ir mīts. Katram ģimenes loceklim jābūt savai zobu birstei, kuru ieteicams mainīt ik pēc 3-4 mēnešiem, jo ar laiku zobu birste zaudē elastību un aizvien mazāk pilnvērtīgi nodrošina zobu attīrīšanu.
Zobi labāk attīrās, ja zobus tīra enerģiski
Tas ir mīts. Laba zobu birste ir ar maigiem sariņiem, bet tīrīšanas laikā pareizs izpildījums ir daudz būtiskāks par piespiešanas stiprumu.
Ja zobus tīra pārāk intensīvi, smaganu maliņas pavirzās nost no zobiem un pēc kāda laika zobi var kļūt jutīgi. Zobu suku jātur kā zīmuli un jāvirza vibrējošām īsām kustībām, aptverot divus līdz trīs zobus.