Tabaka
Foto: LETA

"Pasaulē HOPS ir kļuvusi par trešo izplatītāko mirstības cēloni cilvēkiem, kas vecāki par 45 gadiem. Tā kā diemžēl arvien vairāk cilvēku smēķē, ir prognozes, ka ap 2020. gadu HOPS varētu būt trešā biežākā slimība, tādējādi apsteidzot visas citas elpošanas sistēmas slimības," stāsta Capital Clinic Riga pneimonoloģe Madara Tirzīte, atgriežoties no konferences pneimonologu konferences Madridē, kurā liela uzmanība tika veltīta hroniskās obstruktīvās plaušu slimības (HOPS) izplatībai, simpotomiem, ārstēšanas iespējām, kā arī nepieciešamībai nepagurstoši izglītot sabiedrību un informēt par smēķēšanas kaitīgumu.

"Zinot, ka smēķēšana ir vislielākais riska faktors, jebkuram smēķētājam ir nopietns iemesls pārtraukt smēķēt, nerunājot nemaz par tiem smēķētājiem, kuriem jau ir diagnosticēta HOPS vai ir parādījušies raksturīgie simptomi. Tā kā slimības sākotnējā stadijā izteikti traucējošu simptomu nav, tā bieži tiek diagnosticēta novēloti, kas vēl vairāk pasliktina situāciju," skaidro Tirzīte.

Smēķēšana ir vislielākais riska faktors HOPS attīstībai un progresēšanai. Tikai dažos procentos gadījumu HOPS izraisa tādi riska faktori kā kaitīgo ķīmisko daļiņu vai gāzu ieelpošana, iedzimta nosliece u.c.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!