Nesen Džuliana Mūra ieguva Zelta Globusa balvu par lomu, kurā attēloja pacienti ar agrīnu Alcheimera slimības diagnozi filmā "Still Alice". Tas ir stāsts par sievieti, kam ir tikai 50 gadi, kad viņai parādās šīs slimības pirmie simptomi, un par to, kā viņa un viņas ģimene cīnās ar atmiņas lēno izdzišanu. Tomēr, ko patiesībā nozīmē diagnoze Alcheimera slimība un kam tā var draudēt?
Alcheimera slimība ir progresējoša nervu sistēmas saslimšana, kas bojā nervu šūnas, pasliktinot atmiņu un citas svarīgas psihiskās funkcijas, tiek neatgriezeniski bojātas galvas smadzenes. Tā ir visbiežāk sastopamā demences forma, aptuveni 50% līdz 70% no visiem demences gadījumiem izraisa šī slimība. Tā ir progresējoša, deģeneratīva slimība, kas skar galvas smadzenes.
Smadzeņu šūnas iet bojā, un cilvēks nespēj atcerēties vai uzkrāt jaunu informāciju. Tā kā Alcheimera slimība skar visus galvas smadzeņu rajonus, izzūd noteiktas funkcijas vai spējas. Cilvēks sāk aizmirst dažādas lietas, nespēj apgūt ko jaunu, kļūst kašķīgs, nekritisks, dusmīgs, bieži rodas saskarsmes problēmas, bet reizēm – halucinācijas. Alcheimera slimības gaitā nervu šūnas zaudē savu struktūru un nevar pildīt tām atbilstošās funkcijas. Nervu šūnas, kas aiziet bojā, vairs nevar saņemt un pārraidīt tālāk informāciju (nervu šūnas pārnes nervu impulsus no vienas šūnas otrā), līdz ar to cilvēkam pavājinās prāta spējas.