Ceturtdien, 29. janvārī, Veselības ministrija (VM) kopā ar sociālajiem partneriem izsludināja Onkoloģiskās modrības gadu. Tā kā vēzis joprojām ir otrs izplatītākais nāves cēlonis Latvijā, šogad plānots uzlabot gan prevencijas pasākumus – skrīningu, veselīga dzīvesveida popularizēšanu un citus profilaktiskos pasākumus, gan pievērst uzmanību slimnieku ārstēšanai, medicīniskai un sociāli psiholoģiskai rehabilitācijai, kā arī citiem jautājumiem.
Lielākā problēma pašlaik esot tā, ka vēzi atklāj pārāk vēlu – jau 3. vai 4. stadijā, kad ārstēšana vairs nav tik efektīva un bieži vien atliek vairs tikai paliatīvi risinājumi. Situācija gan pakāpeniski uzlabojoties. Valsts pašlaik īsteno vairākas bezmaksas skrīninga programmas sievietēm, uz kurām tiek izsūtīti uzaicinājumi, tomēr to izmantošana notiekot ļoti kūtri - pērn uzaicinājumam atsaukušās vien 27,8% sieviešu, stāstīja ministrs Guntis Belēvičs. Iepriekšējos gados gan šis skaitlis bijis vēl mazāks.
VM galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga uzsvēra, ka Latvija ir 5. vietā starp 40 Eiropas valstīm mirstības no dzemdes kakla vēža ziņā. Tam tā nevajadzētu būt, jo dzemdes kakla vēzi iespējams atklāt agrā vai pirmsvēža stadijā un efektīvi ārstēt. Tāpat šīs saslimšanas skaitu vajadzētu samazināt meiteņu vakcinācijai, bet, lai nopietni samazinātu saslimšanu ar šo vēža formu, nepieciešams vakcinēt vismaz 80% meiteņu. Pašlaik šis skaitlis ir krietni mazāks.