Dzintara putekļi - brīnumlīdzeklis, ko izmantot gan veselībai, gan skaistumam
Foto: Shutterstock
Pēdējā laika modes kliedziens skaistumkopšanā un jaunības saglabāšanā ir dzintara putekļi, pulveris, smiltis. Speciālisti atzīst, ka tie tiešām ir labi. Taču, pirms tos iegādājas vai gatavo paši, jāzina vairāki aspekti.

Meistariem mati kupli


Jau 37 gadus diendienā ar dzintara putekļiem saskarē ir meistars Harijs Jākobsons. Viņš daudz interesējies par dzintara labvēlīgo ietekmi. Zinātniski nav pierādīts, bet pieredze liecina, ka dzintara putekļi veicina matu augšanu, jo visiem apstrādātājiem esot kupli mati. Pats pārliecinājies, ka šādi putekļi labvēlīgi ietekmē brūču, ekzēmu dzīšanu, arī brilles nevajag.

Taču meistars iesaka kritiski izvērtēt reklāmas. Maldīga ir informācija, ka dzintara gabaliņi der tējai, jo, aplieti ar ūdeni, tie piebriestot un izdaloties dzintarskābe. Harijs Jākobsons skaidro, ka dzintarā slēgtā vērtība – dzintarskābe – iegūstama tikai sarežģīta procesa, proti, destilācijas, ceļā. Tāpat aplama ir ziņa, ka cilvēka organisms dienā veidojot 200 gramu dzintarskābes. Meistars brīdina, ka dzintarskābe ir laba lieta, bet nav ieteicams pulveri lietot iekšķīgi cerībā to uzņemt, jo pat katra dzintara sastāvs atšķiras, tajā var būt arī kaitīgas vielas.

Lai atspēkotu daudz aplamību un palīdzētu cilvēkiem orientēties dzintara pasaulē, viņš sarakstījis grāmatu "Dzintars… Īsts vai viltots".

Spēks slēpjas elektrībā


Harijs Jākobsons uzskata, ka dzintara putekļu modē daļēji vainojami arī ražotāji – lielo gabalu ir maz, savukārt smalkmi nav kur likt. Lūk, tiek izdomāts jauns produkts. Meistars stāsta, ka spēcīgāka ietekme ir lielajiem dzintara gabaliem, arī krellēm.

Pēc pieredzes viņš zina, ka ar dzintaru var samazināt galvassāpes. 
Dzintara putekļi - brīnumlīdzeklis, ko izmantot gan veselībai, gan skaistumam
Foto: DELFI Aculiecinieks

Dara tā! Aptuveni sērkociņu kastītes lieluma dzintara gabalu parīvē gar vilnas, lina vai cita dabiska materiāla drānu, kamēr tas uzkarst. Ar elektrostatisko lādiņu uzlādētu dzintaru liek pie galvas. Atkārto vairākkārt, līdz sāpes mazinās. Dzintara iedarbību meistars skaidro ar elektrovadāmību, kas pielīdzina to fizioterapeitiskām procedūrām, jo arī tajās izmanto strāvas impulsus.

Tāpēc putekļus viņš iesaka labāk iemasēt sausā ādā, lai tie berzējot tiktu uzlādēti, – efekts būs no elektrostatiskā berzes lauka. Lai dzintara milti nenobirtu, vislabāk rīvēt horizontāli. Jākobsons uzskata, ka dzintara putekļi saskarē ar eļļām vai ūdeni zaudē savu galveno vērtību – spēju uzlādēties – un kļūst par vienkāršiem putekļiem.

Pirtī dzintaram piekrišana


Dziednieks un pirtnieks Ziedonis Kārkliņš dzintaru izmanto pirts rituālos, masāžās. Viņaprāt, mazliet eļļas nekaitē, bet dzintara putekļus labāk iemasēt ādā, lai tie nonāktu dziļāk audos. Smalcinātais dzintars uzlabo asinsriti, āda kļūst gludāka, grumbas izlīdzinās. Dziednieks uzsver arī dzintara spēcīgo enerģētisko iedarbību.

Pirts rituālos un skaistumkopšanas salonos procedūras ar dzintaru ir pieprasītas. Dziednieks ir pārliecināts, ka tas tiešām dod lieliskus rezultātus, un piebilst: – Jo īpaši sievietēm. Kas gan sievietei var būt labāks par sveša vīrieša rokām, klātām ar dzintaru.

Smalcināto dzintaru pirtnieks gatavojot pats, reizēm pērkot veikalos. Lielāka izvēle un labākas cenas esot Lietuvā. Ziedonis Kārkliņš iesaka apmeklēt pirtnieku saietus, kur parasti notiek arī tirdziņi un var iegādāties drošu mantu. Viņš plāno par saprātīgu cenu iegādāties dzintaru un smalcināt to strūklas dzirnavās, lai uzlādētu.

Pārstrādā dzintaru pats!


Dažāda smalkuma dzintara frakcijas nopērkamas gan parastajos, gan interneta veikalos, taču smalcinātu dzintaru var pagatavot arī pats.

Smalcināšanai der mazie gabaliņi, ko var salasīt arī Liepājas apkaimes jūrmalā. Fosforu jūra tagad izskalojot pavisam reti, turklāt atšķirībā no dzintara tam nav miziņas. Vienkāršākais veids, kā dzintaru atšķirt no plastmasas un citiem viltojumiem, – litrā ūdens izšķīdināt 130 gramu sāls un iebērt dzintarus. Īstie nogrims.

Vispirms dzintara gabaliņus sasmalcina ar āmuriņu, tad samaļ kafijas dzirnaviņās (piemērotākās ir savulaik "Straumē" ražotās). Malumam jābūt ļoti smalkam, jo it kā sīki, bet asšķautņaini gabaliņi var traumēt ādu un radīt netīkamas sajūtas.

Ja dzintara putekļi šķiet pārāk sarežģīta lieta, Harijs Jākobsons dzintarā esošo vērtīgo vielu atbrīvošanai iesaka šādu recepti: 

mazajiem gabaliņiem uzlej spirtu (1 : 4) un 6–7 nedēļas patur istabas temperatūrā. Lieto ārīgi matu augšanas stimulēšanai.

Ādas kopšanai lieliski noder arī dzintara eļļa, taču, ja gatavo pats (dzintara smalkumiem uzlej labu eļļu), to varēs izmantot pēc 1,5–2 gadiem.

Kas dzintarā vērtīgs
?

Dzintara putekļi - brīnumlīdzeklis, ko izmantot gan veselībai, gan skaistumam
Foto: Shutterstock

1. Dzintars ir ar izteiktu antioksidanta iedarbību, tas palēnina ādas novecošanu.

2. Masāžas laikā ādas virsējo slāni tas atbrīvo no atmirušajām šūnām, uzlabo vispārējo stāvokli. Āda kļūst elastīgāka, tvirtāka.

3. Likvidē vecuma pigmentācijas plankumus, grumbiņas.

4. Palīdz mazināt celulītu.

5. Neizraisa alerģiskas reakcijas, nesatur konservantus un krāsvielas.

6. Ir ar antiseptisku iedarbību, to var dedzināt un izmantot kvēpināšanai, taču tas ir dārgs prieks.

7. Satur līdz 8% dzintarskābes.

Kā lietot
 dzintaru?

Lina maisiņu ar dzintaru uzsilda līdz +38…+40° C temperatūrai, masāžu veic limfas cirkulācijas virzienā vieglām kustībām. Maisiņus var lietot vairākkārt.

• Masāžas maisiņus, dažādu frakciju smalcināto dzintaru var iegādāties, piemēram, pirtslietu veikalā Rīgā, Pērnavas ielā.

• Dažādas procedūras ar smalcināto dzintaru var saņemt, piemēram, "Dzintara dziednīcā".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!