Foto: Shutterstock

Juta (vārds mainīts) ir 45 gadus jauna, skaista sieviete, kurai kopš 2011.gada diagnosticēta smaga saslimšana – C hepatīts. Par inficēšanos sieviete neapjauta līdz pat speciālistu apmeklējumam un analīžu rezultātu saņemšanai. Juta atzīst, ka tikai ar tagadējo pieredzi un zināšanām par šo slimību var apliecināt, ka nelieli slimības simptomi tomēr bijuši, bet tie prasījuši rūpīgāku un dziļāku izpēti, kas bija viens no iemesliem, kāpēc C hepatīts diagnosticēts novēloti.

Ilgstoša noguruma sajūta, miega bads, bieža saaukstēšanās un spiedoša sajūta paribē – tie bija galvenie simptomi, kurus sieviete kļūdaini “norakstījusi” uz citām saslimšanām, piemēram, žultspūšļa un žultsakmeņu problēmām, kuras parādījušās neilgi pēc pirmā bērna dzimšanas 1989.gadā.

2010.gadā pārpratuma dēļ Juta tika nosūtīta pie hematologa. Pateicoties speciālistei, tās ieineresētībai un specifiskajiem jautājumiem, sieviete tika nosūtīta uz tālākām analīzēm (HIV/AIDS, C vīrushepatīta testiem), pēc kurām arī bija skaidra smagā diagnoze - C hepatīts. Pēc tam sekoja ceļš uz aknu biopsiju, kur noskaidrots slimības hroniskais raksturs – nopietni aknu bojājumi.

Lai gan Jutai bijis liels prieks, ka tas nav HIV, sajūtas arvien bijušas briesmīgas un šokējošas, jo sieviete neko par C hepatītu un tā ārstēšanu iepriekš nav zinājusi. Protams, uzzinot par saslimšanu, pārcilātas visas procedūras, kas veiktas iepriekš, lai mēģinātu noskaidrot inficēšanās iemeslus. 

Jutai pastāv aizdomas, ka slimība iegūta otrā bērna dzemdību laikā 1994.gadā, kam sekoja ķeizargrieziens ar smagām komplikācijām un asins pārliešanu, vai žultspūšļa operācjas laikā 2004.gadā, taču pierādījumu tam nav, ir tikai aizdomas un neziņa, jo apmeklēts arī zobārsta un manikīra procedūras, un patiesais inficēšanās avots nav zināms.

Jāpiemin, ka arī Jutas vīrs, kurš līdz 2011.gadam regulāri ziedojis asinis, inficējies ar C hepatītu, taču veiksmīgi no tā ir izārstējies. Vīram C hepatīts izpaudās kā akūta saslimšana ar ļoti augstu temperatūru, milzīgu svīšanu, nespēku, izsitumiem un ļoti augstiem ASAT un ALAT rādītājiem. Pēc vecāku saslimšanas pārbaudes veiktas arī bērniem, kuriem saslimšana, par laimi, neesot diagnosticēta.

“Tā kā man ļoti ilgi bija jāgaida, lai tiktu uz pārbaudēm un uzsāktu ārstēšanos (vairāk nekā trīs mēneši) devos peļņā uz ārzemēm, lai varētu nosegt lielās ārstēšanās izmaksas, jo no ārstiem ļoti bieži saņēmu jautājumu, vai varēšu to atļauties,” stāsta Juta.

Šeit jāpaskaidro, ka pašlaik valsts C hepatīta slimniekiem medikamentus kompensē 75% apmērā, bet bērniem līdz 18 gadu vecumam un trūcīgām personām - 100%. Diemžēl daudziem šī iemesla dēļ jāatsakās no nepieciešamās ārstēšanas, jo pašam pacientam jāpiemaksā vairāki tūkstoši, lai atgūtu veselību.

“Kad atgriezos, nekavējoties tika uzsākts ārstēšanās process ar interferonu, kas bija ļoti mokošs. 

Ārstēšana ilga veselu gadu. Vairākus mēnešus jutos slikti, jo regulāri cietu no iepriekš aprakstītajiem simptomiem.Pirmos divus mēnešus gan ārstēšanos panesu diezgan labi, ja neskaita regulāri nomāktu garstāvokli un miega traucējumus. Taču trešajā mēnesī sāka parādīties nopietnākas blaknes – ādas nieze gan dienā, gan naktī, bieža deguna asiņošana,

izteikti strauji samazināts siekalu daudzums, īpaši naktī, kā arī jāpiemin matu izkrišana, lūpu un acu kaktiņu ādas sprēgāšana, nespēks, apātija un enerģijas trūkums,kas ļoti ietekmēja ikdienu. Pēc pirmās terapijas beigām jutos sagrauta, jo ārstēšanās izrādījās neveiksmīga un nedeva gaidītos rezultātus un cīņa ar C hepatītu būs jāturpina. Jutos vīlusies, neapmierināta un izmisusi,” stāsta sieviete.

Tad ārstējošā ārste dr.Agita Jēruma informējusi par Līdzjūtības programmu, kuras ietvaros septiņpadsmit smagi slimiem C hepatīta pacientiem tiks dota iespēja bez maksas ārstēties ar jauno bez interferona C hepatīta terapiju, kas garantējot 97 – 100% izārstēšanās iespējas. “Šo aicinājumu piedalīties programmā es pieņēmu ar vislielāko prieku un cerībām, jo sapratu, ka man ir sniegta vēl viena iespēja izārstēties, kas noteikti jāizmanto!” atceras Juta.

Ārstēšanas kurss ildzis 12 nedēļas. “Es ļoti uzticējos dakterei, kas pārraudzīja ārstēšanas procesu.Tomēr, terapijas sākumā, brīžiem bažījos par iespējamajām blaknēm, kas man bija pirmās terapijas laikā ar interferonu. Šoreiz bija citādi! Vienīgais, kam vajadzēja sekot līdzi bija tas, lai zāles tiktu iedzertas laikā.”

Terapijas laikā pašsajūta nav īpaši pasliktinājusies, arī emocionālais stāvoklis bijis normāls un blakusparādību nav bijis.

“Protams, jāsaka liels paldies manai ģimenei un speciālistiem, kas mani atbalstīja, jo terapijas laikā ļoti baiļojos par tās gaidāmo rezultātu, ņemot vērā iepriekšējās terapijas neveiksmi. Jāpiebilst, ka jaunās terapijas laikā palielinājās arī gribasspēks un vēlme noticēt rezultātam un pārmaiņām, kuras ved uz atveseļošanos!”

Juta ir viena no pacientēm, kura Līdzjūtības programmas ietvaros ieguva iespēju ārstēties ar jauno bez interferona C hepatīta terapiju, kas ir ar 97% efektivitāti. Lai arī Jutai vēl ir jāgaida 8-12 nedēļas, lai izveseļošanos apstiprinātu pilnībā, līdz šim programmā iegūtie rezultāti apliecina, ka aknu darbībā vērojami būtiski uzlabojumi un mazinājusies arī cirozes aktivitāte. Tāpat pēdējie rezultāti liecina, ka vīruss uz šo brīdi ir uzveikts, jo analīžu rezultāti ir negatīvi.
Programma norisinājusies no 2014.gada decembra līdz marta beigām. Kopumā tajā iesaistīti 17 pacienti ar C hepatīta izraisītu aknu cirozi, kur vienam nopacientiem bija veikta aknu transplantācija, pastāstīja Hepatīta biedrībā.

Programmu atbalsta farmācijas uzņēmums „Abbvie”, un tās ietvaros terapiju ir saņēmuši 2300 pacienti ar hronisku C hepatītu dažādās pasaules valstīs.

Informācijai: 

Hepatīts ir aknu iekaisums, kam ir dažādi cēloņi. To var radīt vīrusu infekcijas, inficētu asiņu pārliešana vai arī veselībai kaitīgas vielas, kuras iekļūst cilvēka organismā, piemēram, alkohols. Hepatītam ir vairāki veidi, bet tieši C hepatīta vīruss (HCV) ir hroniska vai akūta vīrusu ierosināta infekcijas slimība, kas galvenokārt izpaužas ar aknu audu bojājumu. HCV izplatās galvenokārt ar asinīm, kā arī ar citiem ķermeņa šķidrumiem, kas satur asinis.

Slimību diagnosticē, veicot speciālas asins laboratoriskās pārbaudes, ja radušās aizdomas pēc medicīniskas vai citas manipulācijas, narkotiku lietošanas, gadījuma dzimumsakariem (nelietojot prezervatīvu), nespecifiskām slimības pazīmēm, piemēram, darba spēju samazināšanās, sliktas dūšas, sāpēm vēderā, vemšanas, bezmiega, ādas niezes, dzelte vai citas veselības problēmas, teikts Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Plašāku informāciju par C hepatītu iespējams uzzināt, rakstot : hepatitabiedriba@gmail.com vai zvanot uz Hepatīta biedrības uzticības tālruni + 371 67 572 075 darba dienās no plkst. 8.00 – 11.00, kā arī no plkst.17.00 – 21.00.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!