Zivis satur daudz cilvēka organismam nepieciešamu vielu, kas palīdz gan pret sirds un asinsvadu slimībām, gan pret vēzi, kā arī spēj dot enerģiju, vitamīnus un vienkārši ir garšīgas. Īpaši vērtīgas ir mūsu platuma grādos dzīvojošajiem ir tieši mūsu pašu zivis, un ne jau velti mūs mēdz dēvēt par reņģēdājiem – tieši šīs mazās, sudrabotās zivtiņas ir vienas no veselīgākajām.
Reņģu un citu zivju lietošana uzturā ir ieteicama vismaz 2 – 3 reizes nedēļā. Lai arī Latvija atrodas pie jūras un ir bagāta ar upēm un ezeriem, šajā ziņā bieži grēkojam un zivis ēdam pārāk reti, tādēļ vērts padomāt par to, kā maltītē biežāk iekļaut zivis un aizstāt ar tām trekno gaļu
Lai arī tā sākumā nešķiet, reņģes ir visai treknas zivis, kas galvenokārt satur polinepiesātinātās jeb labās taukskābes un Omega-3 taukskābes, kas ļoti nepieciešamas sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Tās ir arī bagātīgs A un D vitamīna, olbaltumvielu, kalcija, fosfora un dzelzs avots.
Arī uztura speciāliste un bloga www.dabigsuzturs.lv autore Eva Kataja uzsver, ka reņģes ir vērtīgs produkts, ko noteikti jāiekļauj ikdienas ēdienkartē. "Mazās reņģītes nudien ir vienas no vērtīgākajām zivīm mūsu platuma grādu iedzīvotājiem. Kāpēc tieši mazās? Tāpēc, ka tām ir mazāka piesārņojuma iespējamība. Jo vecāka zivs, jo vairāk smago metālu un citu piesārņojumu veidu tā var saturēt. Reņģes vislabāk pirkt svaigas un gatavot pašam, cepot kvalitatīvās taukvielās. Kūpinātas reņģes ikdienā lietot nevajadzētu, taču nekūpinātas zivis var (un vajag) droši ēst vairākas reizes nedēļā. Tās ir izcils omega-3 taukskābju avots, satur daudz selēna (kas ir spēcīgs antioksidants), kā arī ir lielisks olbaltumvielu produkts. Mazās zivtiņas vislabāk ēst ar visām asakām, kas cepot paliek mīkstas, jo tādā veidā tiek uzņemts vairāk vērtīgo minerālvielu, kā, piemēram, kalcijs."
Tāpat veselīgus ēdienus var pagatavot, sautējot reņģes ar visām asakām tik ilgi, kamēr mīkstas. Asakas ēdienam papildus dod kalciju, jodu un fosforu. Galvenais, no kā jāizvairās, gatavojot reņģes, ir pārmērīgs sāls daudzums un pārlieka apcepšana, kā arī eļļai, kurā tās tiek ceptas, jābūt svaigai. Tāpat labāk izvēlēties svaigas, nevis saldētas zivis.
Diemžēl kūpināto reņģīšu cienītāji gan būs jāapbēdina, jo tās nav diez ko veselīgas - tajās ir kancerogēnā viela benzopirēns, un tas tiks apēsts arī tad, ja novilksiet zivij ādiņu, jo tā ir par plānu, lai mīkstumu pasargātu. Tādēļ šādas reņģītes labāk ēst vien retu reizi, nevis regulāri, iesaka speciālisti.
Lūk, dažas apetīti rosinošas receptes, lai pagatavotu reņģītes jau šajā nedēļas nogalē!