Foto: Shutterstock

Nu jau aizvadītas vairāk nekā divas nedēļas Rutks.lv sadarbībā ar "OnPlate" šķīvjiem un veselīgas ēšanas projektu "Foodtastic" veidotajā tievēšanas eksperimentā, un rezutāti - zaudētie kilogrami - manāmi. Tomēr dalībnieki saskārušies arī ar pirmajām grūtībām, vēloties dzīvot veselīgi. Lūk, kā viņiem veicies ar to pārvarēšanu!

Svetlana un Hārdijs pēc divām nedēļām, kas pavadītas, ieturot veselīgas maltītes un ieviešot sadzīvē veselīga uztura pamatprincipus, atzīst, ka jūtas plus mīnus labi. "Plus" tāpēc, ka Hardijam krīt nost bikses un jāmeklē kādas no vecajām ar mazāku izmēru, "Mīnus" tāpēc, ka Svetlanai svars apstājies uz vietas. 

Svetlanai esot arīparādījusies pretestība vārdam "diēta". Tas viņu tracina un morāli ir grūti.
Savukārt Hardijam iegaršojies ūdens, un viņš dienā bez problēmām var jau pievikt trīs litrus. "Neko jaunu no ēdieniem neesam pamēģinājuši, viss pagaidām ierastajās sliedēs ar ēdieniem.
Cerēsim, ka nākamnedēļ atkal būs kāda jauka iedvesma un labāki rezultāti."

Savukārt Leldes svars palicis nemainīgs, jo pagājušajā nedēļā bijuši svētki un iznācis panašķoties. "Tagad ir palicis siltāks, varu atkal iet ārā ar mazo! Attiecībā par ēšanas paradumiem, svinībās ir grūti atturēties no kaut kā garšīga, ne vienmēr tas izdodas. Jāsaprot, ka ne jau vienas dienas vai nedēļas laikā sākšu ēst pilnīgi pareizi, jo iepriekš par veselīgu uzturu tik ļoti nebiju piedomājusi. Tāpat sanāk ēst ceptus ēdienus, zinu, ka tas nav labi, bet garšo. Nākamās nedēļas apņemšanās man ir vairāk ēst vārītus ēdienus, lai kompensētu šīs nedēļas našķēšanos. Tas, ka esmu sākusi ēst vairāk dārzeņu, priecē mani pašu. Man ir iegaršojies avokado, ko iepriekš nebiju ēdusi," stāsta Lelde.

Arī Paula atzīst, ka otrā nedēļa aizvadīta labi un jau pierasts pie OnPlate šķīvja porciju lieluma. "Esmu ievērojusi, ka ēdienkarte man ir ļoti vienveidīga, tāpēc nākamās nedēļas mērķis ir dažādot ēdienu. Protams, ka laika trūkuma dēļ bieži vien rodas attaisnojumi, ka nevar uztaisīt to vai šito, bet vakarā nevis sēžu pie datora sociālajos tīklos, bet gan taisu nākamās dienas pusdienas, ko paņemt līdzi uz darbu. Uztura speciāliste Dagne no Foodtastic ieteica, kā lai cīnās ar pēkšņām vēlmēm pēc saldumiem – vajag uzņemt pareizos ogļhidrātus, kas nodrošina enerģiju ilgāku laiku. 

ja citreiz gribu ko saldu, uztaisi biezpienu ar auzu pārslām, olām, kanēli. Garšīgi un šokolādītes vairs nekāroja.

Protams, veselīgam uzturam papildus arī sportoju, tas ne tikai izdala laimes hormonus, bet arī pašsajūtu ceļ augšā pa visiem 100%," stāsta Paula. "Uzņēmu arī bildes, pirms, pirmās nedēļas beigās un otrās nedēļas beigās – secinājums ir viens, nav krasas pārmaiņas, bet uz vidukļa ir samazinājies tauku procents. Svars nokrities pa 1,5 kilogramiem divās nedēļās, kas ir norma, lai pēc tam nenāktu atpakaļ ar uzviju."

Kā ēst veselīgi ceļojuma laikā?

Lielākais pārbaudījums šajā nedēļā bija Judītei, kas kopā ar vīru devās ceļojumā uz Eiropu un bija apņēmusies arī ārzemēs ieturēt veselīgu dzīvesveidu.

"Tā kā man bija neliels atvaļinājums, tad devos dzīvesbiedram līdzi darba braucienā. Viņš ir tālbraucējs, un es parasti atvaļinājuma laikā izmantoju iespēju braukt līdzi. Gala mērķis bija Itālija un kopsummā nobraucām 5020 kilometrus (Lietuva – Polija – Čehija – Slovākija – Ungārija – Slovēnija – Itālija - Latvija). Pirmā nedēļa pierādīja, ka uzsāktais veselīgas ēšanas kurss ir pareizs, tāpēc stingri biju nolēmusi iesākto turpināt. Zinot to, ka mašīnā pavadīšu vismaz nedēļu, ļoti rūpīgi sagatavoju pārtikas krājumus. Tā kā mašīnā ir ledusskapis un gāzes plītiņa, tad dažas lietas sagatavoju jau iepriekš," stāsta Judīte. 

Viņa līdzi iesaiņojusi pilngraudu sausmaizītes, vārītas olas, bundžiņu tunča savā sulā, mazsālītu lasi, sieru, olas, frikadeļu zupu ar dārzeņiem, vārītus griķus un brūnos rīsus, sautētu vistu ar šampinjoniem, vistas fileju, vājpiena biezpienu, bezpiedevu jogurtu u.c. produktus. No dārzeņiem līdzi paņemti tomāti, gurķi, paprika un mazie graužamie burkāniņi, bet no augļiem - āboli un banāni. "Vēl iegādājos pilngraudu cepumiņus, pāris graudaugu batoniņus (dienā ēdu tikai pusi, otru pusi apēda vīrs), saulespuķu sēkliņas un riekstus. Tā kā bija arī ko uzgrauzt uzkodu reizē. Jāsaka gan, ka mana vīra ēdienkarte īpaši neatšķīrās no manas, ja nu vienīgi ar to, ka salātiem viņš pievienoja 25 % krējumu un uz baltmaizes smērēja sviestu. Ēdām visu kopīgi, un viņš atzina, ka veselīgs ēdiens var būt arī ļoti garšīgs. Ceļojuma somā ieliku arī kaloriju lapas, kas tika elektroniski saņemtas no manas uztura speciālistes Līvas, un OnPlates šķīvi, un ēdienkarti, kā arī dzeramo negāzēto ūdeni. Tā kā pirms brauciena biju saņēmusi vērtīgus Līvas ieteikumus, tad, šķita, ka ēst veselīgi un pareizi man nebūs problēmu."

Realitāte gan nav bijusi tik vienkārša. Problēmas sagādājušas ēdienreižu organizēšana konkrētos laikos. "Bija dienas, kad modāmies plkst. 2.00 naktī un gājām gulēt plkst. 15.00 dienā. Ēšanas laiku noteica braukšanas laiki un pauzes. Bet, neskatoties uz to, centos ievērot četras ēdienreizes (dažas dienas sanāca tikai trīs ēdienreizes). Parasti brokastīs apēdu divas sausmaizītes. Kombinēju maizītes ar lasi, ar olu, ar biezpienu un katrā ēdienreizē piekodu kādu dārzeni. Sāli nelietoju, bet salātiem pievienoju balzamiko salātu mērci."

Lūk, Judītes ieteiktā un pārbaudītā brokastu ēdienkarte:

Lasis mazsālīts 20 g
Vidēja lieluma svaigs gurķis, ½ tomāts
Pilngraudu sausmaizītes 20 g
1 t.k. Balzamiko mērces

Brokastīm parasti sekojusi uzkodu reize. "Šajā ēdienreizē izvēlējos vienu no produktiem. Centos vienā ēdienreizē neēst augļus ar riekstiņiem vai cepumiem," stāsta Judīte.
Savukārt pusdienās viņa centusies ēst silto ēdienu: griķus vai rīsus ar gaļu un dārzeņiem, vai zupu.

"Žēl, ka nav OnPlates šķīvja zupai, jo īsti nesaprotu, cik daudz varu ēst zupu un cik tad kaloriju ir, piemēram, frikadeļu vai skābeņu zupā." 

Pusdienu paraugs:

Vista sautēta 100 g
Griķi vārīti 100 g
Dārzeņi 200 g (paprika, gurķi, ķirštomātiņi)

2 ēd.k bezpiedevu jogurts.

Ja braucot sagribējies ko pagrauzt, lieti noderējuši mazie, svaigie burkāniņi vai āboli. "Vakariņās centos uzēst ko vieglāku, jo pēc tam uzreiz bija jādodas gulēt. Katrā ziņā centos ēst tā, lai nepārsniegtu atļauto kaloriju skaitu. Liels mīnuss bija tas, ka visa brauciena laikā praktiski nebija iespēja aktīvi kustēties, pastaigāties. Tā kā nebraucu ekskursijā vērot vēstures un arhitektūras pieminekļus, tad izpalika staigāšana dienas garumā. Praktiski 12 - 15 stundas dienā pavadīju sēdus stāvoklī," atzīst Judīte.

Tāpat tik gara brauciena laikā nevarējis iztikt bez nevienas ēdienreizes sabiedriskās ēdināšanas iestādē. Itālijā noteikti vajadzējis nobaudīt arī gabaliņu picas, tāpat bijušas arī vēl pāris ēdienreizes citās valstīs. "Ieteikums visiem – ja vēlaties ēst kafejnīcā un ēdienkarte ir svešā valodā, tad labāk izvēlēties kafejnīcu, kurā ēdieni ir redzami un paši varat tos sakomplektēt. Polijā man atnesa omleti, kas bija gatavota no kādām četrām olām un pildīta ar desu un kausētu sieru. Protams, ka nemaz nemēģināju ķerties klāt šai porcijai. Kad Slovēnijā varēju pati komplektēt pusdienas, tad pieķēru sevi pie domas, ka esmu sadalījusi šķīvi trīs daļās kā OnPlate šķīvī," atceras projekta dalībniece. 

Turklāt pūliņiem bijuši arī labi rezultāti - laba atpūta un mīnus 1,5 kilogrami.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!