Foto: Publicitātes foto

Divi nozīmīgi reproduktīvās veselības rādītāji ir kontracepcijas lietošana un abortu skaits, jo tie raksturo visas sabiedrības veselības stāvokli. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem(PVO) ik gadu pasaulē iestājas 80 miljoni neplānotu grūtniecību, kas ir apmēram 38% no kopējā grūtniecību skaita. Tāpat pētījumi rāda, ka populārākā izsargāšanās metode ir vīriešu prezervatīvs un pārtrauktais dzimumakts, tomēr mūsdienās ir pieejama arī virkne jaunu un ērti lietojamu kontracepcijas metožu.

Vidējais vecums, kad sievietes Latvijā izvēlas dzemdēt savu pirmo bērniņu, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ir 27,6 gadi. Prof. Vībergas 2011.gadā veiktajā pētījumā konstatēts, ka vidējais vecums sievietei, kas veica legālo abortu Latvijā bija 26,5 gadi .Vidējais vecums, kad sievietes Latvijā uzsāk dzīvot dzimumdzīvi ir 17,2 gadi. Ņemot vērā visus šos faktus ir skaidrs, ka galvenā sieviešu grupa, kurai ir nepieciešama droša un efektīva kontracepcija ir jaunās sievietes vecumā no 17 - 27 gadiem, skaidro ginekoloģe un Vasaraudzes klīnikas vadītāja Dr. Ineta Vasaraudze. "Tie ir 10 gadi sievietes dzīvē, kuru laikā viņa ir īpaši sociāli aktīva - mācās, apgūst profesiju, sporto, ceļo, veido attiecības... Kontracepcijas metodei ir jādod iespēja baudīt jaunības dotās iespējas, nedomājot par nevēlamu un neplānotu grūtniecību."

Pēc Papardes zieda 2011.gadā veiktā pētījuma datiem populārākā kontracepcijas metode šajā vecuma grupā ir vīriešu prezervatīvs – 36,4%, kam seko pārtrauktais dzimumakts – 17,7% un kontracepcijas metožu nelietošana vispār – 9,5%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!