Divi nozīmīgi reproduktīvās veselības rādītāji ir kontracepcijas lietošana un abortu skaits, jo tie raksturo visas sabiedrības veselības stāvokli. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem(PVO) ik gadu pasaulē iestājas 80 miljoni neplānotu grūtniecību, kas ir apmēram 38% no kopējā grūtniecību skaita. Tāpat pētījumi rāda, ka populārākā izsargāšanās metode ir vīriešu prezervatīvs un pārtrauktais dzimumakts, tomēr mūsdienās ir pieejama arī virkne jaunu un ērti lietojamu kontracepcijas metožu.
Vidējais vecums, kad sievietes Latvijā izvēlas dzemdēt savu pirmo bērniņu, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ir 27,6 gadi. Prof. Vībergas 2011.gadā veiktajā pētījumā konstatēts, ka vidējais vecums sievietei, kas veica legālo abortu Latvijā bija 26,5 gadi .Vidējais vecums, kad sievietes Latvijā uzsāk dzīvot dzimumdzīvi ir 17,2 gadi. Ņemot vērā visus šos faktus ir skaidrs, ka galvenā sieviešu grupa, kurai ir nepieciešama droša un efektīva kontracepcija ir jaunās sievietes vecumā no 17 - 27 gadiem, skaidro ginekoloģe un Vasaraudzes klīnikas vadītāja Dr. Ineta Vasaraudze. "Tie ir 10 gadi sievietes dzīvē, kuru laikā viņa ir īpaši sociāli aktīva - mācās, apgūst profesiju, sporto, ceļo, veido attiecības... Kontracepcijas metodei ir jādod iespēja baudīt jaunības dotās iespējas, nedomājot par nevēlamu un neplānotu grūtniecību."
Pēc Papardes zieda 2011.gadā veiktā pētījuma datiem populārākā kontracepcijas metode šajā vecuma grupā ir vīriešu prezervatīvs – 36,4%, kam seko pārtrauktais dzimumakts – 17,7% un kontracepcijas metožu nelietošana vispār – 9,5%.
Pēc PVO datiem, 2011.gadā pasaulē apmēram 9% sieviešu lieto orālo kontracepciju, bet Eiropā vidēji 24% sieviešu, Latvijā 11.5%. Tablešu lietošana atšķiras dažādos reģionos un ir atkarīga no sievietes vecuma, izglītības līmeņa un materiālā stāvokļa. Šobrīd pasaulē vairāk nekā 100 miljoni sieviešu lieto hormonālās kontraceptīvās tabletes (HKT).
Jaunākās tendences hormonālajā kontracepcijā
"Jaunākās tendences hormonālo kontraceptīvo tablešu jomā ir sintētiskā etinilestradiola nomaiņa ar dabīgo estradiola valerātu, kas nodrošina mazāku iespējamo blakņu rašanos, lietojot HKT. Lai varētu individuāli pielāgot hormonālās kontraceptīvās tabletes, jāņem vērā gan estrogēna deva un izcelsme, gan progestīna īpašības, gan tablešu lietošanas režīmi – 21diena pret septiņām vai 24 dienas pret četrām. Pielāgojot individuāli kontracepciju, ļoti svarīgi ir izvērtēt iespējamās estrogēna un progestīna radītās blaknes katrai individuālai lietotājai, tāpēc pēc HKT nozīmēšanas ļoti būtiski ir ierasties uz konsultāciju pie ginekologa pēc trīs lietošanas cikliem, lai izvērtētu tablešu lietošanas piemērotību un tās, iespējams, nomainītu, ja tiek konstatētas kādas nevēlamas blaknes," skaidro daktere.
"Faktori, kas jāņem vērā nozīmējot hormonālo kontracepciju ir kontraceptīva efektivitāte, sievietes vecums, vēlme pēc grūtniecības nākotnē, dzīves un sociālie apstākļi, pamatveselibas stāvoklis un specifiskas medicīniskas problēmas, sāpīgu mēnešreižu esamība un PMS, hroniskas sāpes mazajā iegurnī, menstruālās asiņošanas īpatnības - spēcīgas un garas menstruācijas, vai īsas un niecīgas."
Kā biežākās blaknes (mazāk nekā 2%) lietojot HKT: galvas sāpes( ieskaitot migrēnu), dzemdes asiņošana un neregulāras menstruācijas, krūšu piebriešana, sāpes un diskomforts krūšu dziedzeros, slikta dūša vai vemšana, acne vulgaris- strutaini izsitumi uz sejas.
Hormonālais plāksteris un riņķis ir tikuši radīti ar domu, ka sievietei tiek dota iespēja baudīt hormonālās kontracepcijas labumus, bet nelietot ikdienas tableti (plāksteri maina reizi nedēļā, bet riņķi - reizi mēnesī), kā arī tā ir iespēja lietot hormonālo kontracepciju sievietēm ar gremošanas orgānu problēmām.
Šīs kontracepcijas metodes tiek pielīdzinātas hormonālajām kontraceptīvajām tabletēm pēc sava iedarbības mehānisma, efektivitātes, blakņu profila.
Otra tendence kontraceptīvo tablešu jomā ir klasiskā "21+7" režīma maiņa ar jauno "24+" vai "26+ 2" lietošanas režīmu. Pētījumi pierāda, ka šo režīmu HKT lietošana ir efektīvākā, tai mazāks neplānoto grūtniecību skaits gan īstermiņa, gan ilgtermiņa lietotājām.
Faktori, kas ietekmē HKT efektivitāti ir sievietes vecums (lietošanas kļūdu biežums samazinās sievietēm pēc 30 gadu vecuma) un ķermeņa masa (sievietēm ar virssvaru un aptaukošanos kontraceptīvā efektivitāte var būt neadekvāta).
Tomēr jāpiebilst, nopietni placebo kontrolēti pētījumi nesniedz pierādījumus par lielāku svara pieaugumu HKT lietotājām, salīdzinot ar nehormonālās kontracepcijas lietotājām – gada laikā 30% sieviešu konstatē svara pieaugumu virs 2 kilogramiem, neatkarīgi no lietotās kontracepcijas metodes.
Jaunums intrauterīnās kontracepcijas jomā ir minispirāle, kuras priekšrocības ir īpaši mazs izmērs(mini!) un zems ikdienā izdalīto hormonu līmenis, kurš nodrošina regulāru menstruālo asiņošanu atšķirībā no jau labi zināmās hormonālās spirāles. Šī spirāle ir īpaši domāta jaunām, nedzemdējušām sievietēm.
Cik šīs kontracepcijas metodes ir efektīvas?
"Perla indeks: neplānotu grūtniecību skaits uz 100 sievietēm/ gadā, ir rādītājs, pēc kura izvērtē kontraceptīvās metodes efektivitāti. Pēc efektivitātes kontracepcijas metodes iedala ļoti efektīvās (HKT, hormonālā spirāle un hormonālie implanti), efektīvās(minipilli, depo-injekcijas, hormonālie riņķi, hormonālie plāksteri, varu saturošās intrauterīnās spirāles) un mēreni efektīvās( vīriešu prezervatīvs)," skaidro ārste Ineta Vasaraudze.
- Kombinētā orālā kontracepcija 0,03-0,1 (ļoti efektīva)
- Intrauterīnā kontracepcija 0,05-0,2 (ļoti efektīva)
- Hormonālie implanti 0.08( ļoti efektīvi)
- Mimipilli 0,5-3 (efektīvi)
- Depo Provera injekcijas (satur sintētisku progestīnu un bremzē olšūnu nobriešanu) 0,03-0,9 (efektīvas)
- Hormonālais riņķis 0,4 (efektīvs)
- Hormonālais plāksteris 0,9 (efektīvs)
- Varu saturošā intrauterīnā spirāle 0.05-3 (efektīvas)
- Prezervatīvs 2-12 (mērena efektivitāte)
"Galvenais nosacījums sievietei, kura šobrīd neplāno grūtniecību, būtu savas vēlmes un gaidas par metodi pārrunāt ar ginekologu, lai izvēlētos konkrētai sievietei vispiemērotāko kontracepcijas metodi, jo mūsdienu kontracepcijas metožu piedāvājums ir ļoti plašs un ir iespēja, katrai sievietei piemeklēt tieši viņai piemērotāko metodi," uzsver Vasaraudze.
Avārijas kontracepcija
Lai gan sabiedrībā nereti valda stereotips, ka avārijas kontracepciju visbiežāk iegādājas bezrūpīgas pusaudzes, kuras iesaistās gadījuma sakaros, tomēr pēc šī preparāta aptiekā visbiežāk vēršas sievietes, kurām ir stabilas attiecības, pastāvīgs partneris un pat bērni. Turklāt lielākā daļa jeb 87% sieviešu bija domājušas par izsargāšanos un lietojušas kādu no kontracepcijas metodēm. Tā secināts Gedeon Richter un pētījumu aģentūras Millward Brown starptautiskajā Escapelle pētījumā, kas veikts 15 pasaules valstīs.
Starptautiskā pētījuma rezultātus apliecina arī Latvijas farmaceiti. Viņi novērojuši, ka lielākā daļa sieviešu kontracepcijas jautājumiem pievērš lielu uzmanību. Turklāt pēc avārijas kontracepcijas sievietes vēršas tiešām pamatotas nepieciešamības gadījumā, nevis, kā varētu domāt, bezrūpīgas attieksmes dēļ. Avārijas kontracepciju visbiežāk iegādājas sievietes vecumā no 21 līdz 30 gadiem. Zīmīgi, ka šajā vecuma grupā vairāk nekā 70% sieviešu ir pastāvīgs partneris un regulāras seksuālas attiecības.
Starptautiskajā pētījumā atklājies arī, ka, salīdzinot ar sievietēm kaimiņvalstīs, piemēram, Krievijā un Lietuvā, Latvijas iedzīvotājas pret kontracepcijas jautājumiem izturas daudz atbildīgāk. Kā liecina farmaceitu aptaujas rezultāti, tikai 13% no Latvijas sievietēm, kuras iegādājas avārijas kontracepciju, iepriekš nebija izsargājušās. Savukārt, pēc Krievijas un Lietuvas farmaceitu domām, nevienu no izsargāšanās metodēm pirms avārijas kontracepcijas iegādes nebija lietojušas attiecīgi 33% un 27% sieviešu.
"Sabiedrības attieksme pret grūtniecību mūsdienās kļuvusi daudz atbildīgāka, nekā, piemēram, tas bija pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, kad kontracepcijas līdzekļu pieejamība un arī zināšanas par tiem bija niecīgas. Laika gaitā mīti un aizspriedumi par hormonālo kontracepciju, tajā skaitā arī avārijas kontracepciju, pamazām ir izkliedēti. Atšķirībā, piemēram, no Krievijas vai Lietuvas, arī reliģijas ietekme uz ģimenes plānošanu Latvijā ir daudz mazāka, tādēļ dabīgās ģimenes plānošanas metodes aizstājuši modernie kontracepcijas līdzekļi, un sievietes tiem uzticas arvien vairāk," stāsta ginekoloģe un psihoterapeite Gunta Frīdenberga.
Lielākā daļa jeb 73% aptaujāto farmaceitu atzinuši, ka iespēja bez ārsta receptes iegādāties avārijas kontracepciju daudzām sievietēm dod iespēju izvairīties no aborta. Kā novērojuši farmaceiti, 80% gadījumu iegādāties avārijas kontracepciju Latvijas sievietes dodas ne vēlāk kā dienu pēc neaizsargāta dzimumakta, kad avārijas kontracepcijas lietošana visefektīvāk var novērst nevēlamu grūtniecību. Latvijas farmaceitu pieredze liecina, ka nereti pēc avārijas kontracepcijas aptiekā vēršas arī vīrietis vai abi partneri kopā. Kā izplatītākie iemesli avārijas kontracepcijas iegādei tiek minēta prezervatīva plīšana dzimumakta laikā, nedroša izsargāšanās ar pārtrauktu dzimumaktu, kā arī seksuālas attiecības, nelietojot nevienu no kontracepcijas metodēm.