Zāļu tirgus 2013 - 35
Foto: DELFI

Siers savā daudzu tūkstošu gadu ilgajā evolūcijas gaitā kļuvis par daudzu kultūru neatņemamu un ļoti nozīmīgu tradīciju un sastāvdaļu, tomēr tā darināšana joprojām attīstās un pilnveidojas. Arī latviešiem tieši dzeltenais siera ritulis ir neatņemama Jāņu sastāvdaļa, gan tādēļ, ka simbolizē saulīti, gan tādēļ, ka senos laikos tieši piena ap šo laiku netrūka, bet ar gaļu un citām ēdamlietām vasaras sākumā vēl bija, kā bija, bet arī tādēļ, ka tas ir ļoti veselīgs un gards produkts.

Sieru iegūst, sarecinot piena olbaltumvielu - kazeīnu. Pasaulē ir vairāki tūkstoši dažādu siera šķirņu ar atšķirīgu ķīmisko sastāvu, sensorajām īpašībām un tehnoloģiskā procesa īpatnībām. 

Kā jau minēts siers satur daudz veselīgo olbaltumvielu, tam ir lieliska uzturvērtība, it īpaši, ja tas gatavots no lauku piena, kur govis tiek ganībās un ēd zāli. Tas satur vērtīgus vitamīnus, kā, piemēram, D un K2, kas palīdz nogādāt kalciju uz kauliem un zobiem, kā arī omega – 3 taukskābes. Siers satur svarīgas minerālvielas kā kalciju, cinku, fosforu un citas. Principā to varētu dēvēt par vienu no labākajiem un nepieciešamākajiem produktiem kaulu veselībai, jo, bieži ēdot sieru, iespējams uzņemt vai visu nepieciešamo kalcija dienas devu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!