tēja
Foto: Shutterstock

Kā zināms, dažādu tēju lietošana uzturā var palīdzēt noteiktām veselības problēmām, kā arī padarīt labāku mūsu pašsajūtu kopumā. Tāpat liela daļa aromātisko dzērienu arī teicami uzlabo sejas ādas veselību un izskatu. Tējā ir antioksidanti, kas mazina saules nodarītā kaitējuma sekas, likvidē iekaisumus un nodrošina ādai nepieciešamo mitruma līmeni. Šai sakarā piedāvājam ekspertu apkopotās tējas, ko speciālisti atzinuši par ādai draudzīgākajām.

Zaļā tēja

Foto: Shutterstock

Pētījumi liecina, ka regulāra zaļās tējas lietošana var samazināt ļaundabīgu ādas audzēju veidošanos. Dermatologi apgalvo, ka tajā ir katehīni - spēcīgi antioksidanti, kas iedarbojas pret dažādu nopietnu slimību attīstību, mazina iekaisuma procesus organismā un efektīvi cīnās ar tā novecošanu, veicinot šūnu atjaunošanos. Tāpat katehīni efektīvi iedarbojas saules apdegumu gadījumā, veicinot ādas dzīšanu un atjaunošanos.

"Zaļajā tējā esošās vielas cīnās ar brīvajiem radikāļiem, kas rosina organisma novecošanu, mazinot mutācijas, kas notikušas organisma šūnās. Šai sakarā uzturā ik dienas ieteicams lietot zaļo tēju vai tās ekstraktu, kas, kā zināms, efektīvi paātrina arī vielmaiņu, tā veicinot liekā svara mazināšanos," iesaka dermatoloģe un grāmatas "The Skin Cleanse" autore Adīna Grigore.

Tiesa, zaļās tējas lietošana pārmērīgā daudzumā var izraisīt arī negatīvas sekas. Piemēram, Ņūdžersijas štata valsts universitātes zinātnieki atklājuši, ka, lietojot zaļo tēju pārāk lielās devās, var rasties nieru un aknu slimības. Viņi apgalvo, ka zaļā tēja ir veselīga tikai tad, ja to lieto ar mēru, t.i. 10 mazās krūzītes vai divas parastās dienā.

Ļoti stipra tēja var būt arī nelabvēlīga sirdij, tā kairina nervu sistēmu, var izraisīt bezmiegu, rīta nespēku, satraukumu, nogurumu.

Tāpat stipru tēju nerekomendē dzert kuņģa un zarnu čūlu slimību gadījumos, kā arī gastrīta gadījumā, jo tā var izraisīt grēmas, pastiprināt sāpes kuņģī.

Vairāk par zaļās tējas īpašībām un pielietojumu lasi šeit.

Matē tēja (maté)

Foto: Shutterstock

Matē ir mūžzaļš akmeņozolu dzimtas krūms. Tā latīniskais nosaukums ir ilex paraguariensis. Matē aug Ziemeļargentīnā, Paragvajā un Dienvidbrazīlijā, un, ja vēlies, lai tava āda izskatītos jauneklīgāka un svaigāka pēc iespējas ilgāk, lieto šo dzērienu uzturā regulāri. Tā satur antioksidantus, kas cīnās ar brīvo radikāļu nodarītajiem bojājumiem ādas šūnām, kā arī matē tējai piemīt virkne citu pozitīvu īpašību. Matē ir spēcinoša zāļu tēja no Dienvidamerikas, kur to pazīst jau gadsimtiem ilgi kā alternatīvu kafijai tās augstā kofeīna satura dēļ.

Nosaukums matē ir cēlies no kečua cilts indiāņu dialekta vārda "mati", kas apzīmē gurdu jeb trauku, no kura dzer šo tēju. To, ka matē ir ļoti veselīgs dzēriens, pirmie atklāja guarani cilts indiāņi, kas to baudīja lielos daudzumos, lai cīnītos pret nogurumu, stimulētu smadzeņu darbību un attīrītu asinis. Viņi arī uzskatīja, ka matē palīdz atgūt jaunavīgu matu krāsu.

Tāpat matē tēja ir ne vien ar interesantu garšas buķeti, bet arī neticami veselīga. Matē satur ļoti maz kofeīna, taču to uzskata par veselīgu alternatīvu kafijai. Šis dzēriens apveltīts ar daudziem vitamīniem un minerālvielām un tajā ir daudz antioksidantu. Matē satur E vitamīnu, mateīnu (kofeīna nekaitīgais analogs), fosforu, panteīnskābi (paaugstina adrenalīna līmeni asinīs). Matē paaugstina arī vielmaiņu un samazina pienskābes daudzumu muskuļos, tāpēc ieteicams to dzert pirms un pēc treniņiem.

"Matē tēja tradicionāli tiek lietota teju pret visām kaitēm, sākot no noguruma un apetītes kontrolēšanas līdz pat imunitātes uzlabošanai. Tajā ir neskaitāmi vitamīni, minerālvielas un antioksidanti, tai skaitā arī – vitamīni B un C, magnijs, kālijs un cinks," stāsta Grigore.

Vairāk par matē tējas īpašībām un pagatavošanu lasi šeit.

Kumelīšu tēja

Foto: Shutterstock

Mums tik pazīstamā kumelīšu tēja ārstniecībā izmantota jau gadsimtiem ilgi. Tā mazina ādas iekaisumus, sausumu, lobīšanos un pat aknes izsitumus, pateicoties auga dziednieciskajām un pretiekaisuma īpašībām. Kumelīšu tēja satur arī flavanoīdus – vielas, kas efektīvi iznīcina brīvos radikāļus. Tā ir teicami piemērota jutīgas ādas veselības uzlabošanai, mazinot apsārtumu un nomierinot to.

Vairāk par kumelīšu tējas dziednieciskajām īpašībām un pareizu pagatavošanu lasi šeit.

Rooibos jeb sarkankrūma tēja

Foto: Shutterstock

Šo tēju iegūst no sarkanā krūma (Aspalotbus linearis) adatveidīgām lapām, kas dod aromātisku, saldenu uzlējumu, turklāt tēja nesatur kofeīnu. Tiesa, tajā ir vielas, kam piemīt spēcīga pretiekaisuma iedarbība, tāpēc Rooibos tējas lietošana ir īpaši ieteicama cilvēkiem, kuri cīnās no aknes vai vēlas mazināt ādas taukainības dēļ radušos izsitumus.

Popularitāti šī tēja ieguvusi savu vērtīgo īpašību dēļ. Tā ir bagāta ar C vitamīnu, antioksidantiem, minerālvielām (dzelzi, kalciju, mangānu, cinku, magniju). Tēja veicina gremošanas procesus, stiprina nervu sistēmu, mazina organisma novecošanos. 

Tā palīdz, ja ir kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, kā arī pēc smagām slimībām un operācijām.

Vairāk par tējas vērtīgajām īpašībām un pagatavošanu lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!