Mēs esam tas, ko ēdam, vēsta paruna. Un tā arī ir - izrādās, ka daļu no tavām raizēm gan par veselību, gan izskatu iespējams novērst, vienkārši iekļaujot ēdienkartē dažus garšīgus produktus. Piemēram, tieši ar pareizu uzturu iespējams iegūt mirdzošus matus, veselīgu un maigu ādu, stiprus nagus un skaistu augumu. Lūk, 10 produkti, kas noteikti jāiekļauj ēdienkartē, lai šovasar justos un izskatītos labi.
Kafija
Smaržīgais un gardais dzēriens ne tikai palīdz iesākt rītu moži, bet arī satur bioaktīvas vielas, kas var aizsargāt ādu no melanomas, ādas vēža paveida (tā rāda nesen Journal of the National Cancer Institute publicētā pētījuma rezultāti). Pētnieki noskaidrojuši, ka kafijas dzērājiem ir mazāka iespēja saslimt ar šo slimību, ja ik dienas tiek izdzertas četras kafijas tasītes. Patērējot šādu daudzumu kafijas, risks saslimt ar melanomu samazinoties par 20% desmit gadu laikā salīdzinājumā ar tiem, kas kafiju nelieto, raksta The Heath.
Vairāk par citām kafijas labajām īpašībām un to, cik daudz kafijas dzert, lai uzlabotu, nevis kaitētu veselībai, lasi "Tava brīvdienu kafija: dzēriena labās un sliktās īpašības".
Arbūzs
Šī lielā, vasaras saules pilnā oga ir bagāta ar likopēnu. "Šis antioksidantu savienojums dod arbūzam un arī tomātiem sarkano krāsu un palīdz ādai cīnīties ar UV starojuma radītajiem bojājumumiem," saka uztura speciāliste Keri Glassmane, bloga NutritiousLife.com dibinātāja.
Pētnieki uzskata, ka arbūzs satur par 40 procentiem vairāk fitoķīmisku, bioloģiski aktīvu savienojumu nekā tomāti, tādēļ tie vasaras laikā ir ļoti labs papildinājums sauļošanās krēmam cīņā ar UV starojumu, ļaujot pasargāt ādu.
Vairāk par arbūzu labajām un ārstnieciskajām īpašībām lasi "Kāpēc jāēd arbūzs jeb Sulīgā oga veselības uzlabošanai".
Granātāboli
Granātāboli ir īsti brīnumaugļi, kas lieti noderēs skaistuma vairošanai. To sēkliņas ir pārpilnas antioksidantiem, piemēram, C vitamīna, un palīdzēs izvairīties no nejaukajām grumbām un ādas sausuma, neitralizējot brīvos radikāļus, kas liek ādai novecot.
American Journal of Clinical Nutrition publicējis pētījumu, kurā teikts, ka C vitamīna trūkums pusmūža sievietēm noved pie sausas ādas un grumbām.
Granātābolā ir arī antociāns, kas palīdz palielināt kolagēna ražošanu. Tas savukārt liek ādai izskatīties jaunākai un neļauj atslābt. Granātāboli satur arī citas dabiskas ķīmiskās vielas, kas samazina iekaisumu veidošanās risku, ko izraisa, piemēram, UV stari.
Vairāk par to, kāpēc granātābols ir īsta dabas aptieciņa "Veselības un veiksmes auglis granātābols. Kāpēc tas noteikti jāiekļauj ikdienas ēdienkartē?"
Mellenes
Šīs mazās brīnumodziņas palīdz daudzu slimību ārstēšanā, bet viens no ieguvumiem, ko tās dod to ēdājiem, ir arī skaista un mirdzoša āda. Mellenes satur daudz C un E vitamīna, kas ir antioksidanti un palīdz organismam tikt galā ar brīvajiem radikāļiem. Tāpat mellenēs ir arbutīns - aktīva viela, kas tiek izmantota hiperpigmentācijas aizkavēšanai, jo samazina melanīna veidošanos un izlīdzina sejas ādas toni.
Par to, kā mellenes ietekmē cilvēka veselību un kāpēc tās vasarā noteikti jāēd, cik tik var, lasi "Brīnumogas – mellenes. Jauni atklājumi par to vērtīgajām īpašībām"
Omārs
Šis sarkanais jūras gardums satur daudz cinka, kas palīdz cīnīties pret neskaitāmām ādas problēmām, tostarp arī akni. Cinks palīdz atjaunoties ādas šūnām, tādēļ tas iekļauts daudzu medikamentu sastāvā, kas palīdz tikt galā ar pinnēm un citām ādas problēmām. Pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kas cieš no aknes, ir zemāks cinka līmenis asinīs, nekā tiem, kam ir gluda un vesela āda.
Daudz cinka satur arī, piemēram, sarkanā gaļa, austeres un citas jūras veltes.
Kāposti
Dārzeņi, kuru lapas ir zaļā krāsā, satur daudz veselīgu vielu, jo sevišķi noderīgi ir K vitamīns un dzelzs, kas šajos labumos ir pār pārēm, un palīdz ne vien sarkano asinsķermenīšu ražošanā, bet uzlabo arī izskatu. Ja ēdīsi pietiekami daudz kāpostu un salātu, ap acīm neveidosies zili riņķi, āda izskatīsies veselīga un asinsvadi neizspiedīsies kā zili un nevēlami dzīpari, kā arī enerģijas būs pietiekami. Vislabāk kāpostus lietot nedaudz termiski apstrādātus, ne tikai zaļā veidā.
Par citiem dzelzs avotiem un mazasinības riskiem lasi šeit.
Olas
Pastāv uzskats, ka olās ir viss cilvēka organismam nepieciešamo vielu spektrs. Īpaši "pateicīgi", ja ēdīsi olas, būs nagi, kuru veselībai ir ļoti svarīgi uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu, lai tie nekļūtu mīksti un trausli.
Olās ir arī biotīns, kas pazīstams arī kā vitamīns H vai koenzīms R, raksta The Health. To sauc par vitamīnu B7, un tas ir viens no B grupas ūdenī šķīstošajiem vitamīniem. Ir zinātniski pierādīts, ka biotīns jeb B7 vitamīns veicina ādas veselību un, lietojot uzturā to pietiekamā daudzumā, mūsu āda būs skaista un gluda.
Valrieksti
Šajos gardajos riekstos ir daudz omega 3 taukskābju, kas svarīgas gan sirds un asinsvadu veselībai, gan arī, piemēram, matu skaistumam. Tāpat valriekstos ir E vitamīns, kas palīdz atjaunot bojātus matu folikulus. Ik dienu būtu jāapēd sauja ar izlobītiem valriekstiem, lai uzņemtu šīs organismam vajadzīgās vielas.
Tāpat valrieksti satur arī vielas, kas palīdz saglabāt matu spožumu un skaisto krāsu, neļaujot tiem pāragri nosirmot, raksta The Health.
Kuri rieksti ir visveselīgākie un no kādām slimībām tie var palīdzēt izvairīties, lasi "Labākie un sliktākie rieksti veselībai".
Avokado
Šis gardais un barojošais auglis ienācis arī mūsu virtuvēs un svin savu uzvaras gājienu, jo tajā ir ļoti daudz veselībai derīgu vielu. Un arī skaistumam tas lieti noder. Avokado satur, piemēram, oleīnskābi, vienu no omega 9 skābēm, kas palīdz ādai saglabāt mitrumu un elastību.
Vairāk par avokado veselīgajām īpašībām lasi "Lieliska garša un vitamīnu pārpilnība. Kāpēc regulāri būtu jāēd avokado?".
Melones
Melones, īpaši tās, kuru mīkstums ir oranžā krāsā, satur vērtīgo beta karotīnu jeb A vitamīnu, kas līdz ar citām vērtīgām īpašībām, regulē arī šūnu augšanu uz skalpa un palīdz izvairīties no blaugznām.
Arī smiltsērkšķi, ērkšķogas, plūmes, vīģes, persiki un aprikozes ir bagāti ar beta karotīnu. Šis vitamīns stiprina imunitāti, veicina matu augšanu un zobu veidošanos, kā arī aizsargā no kardiovaskulārajām slimībām. Tāpat A vitamīns pilda antioksidanta funkcijas un ir svarīgs redzei.