Izrādās, ka tie, kuriem vēl ir zobi, ļoti daudz var paši darīt savas mutes veselības labā, turklāt, rūpējoties par to kā par daļu no sava organisma, nevis kā par kaut ko pilnīgi atsevišķu. Zobārstniecība ir dārga. Taču optimālu mutes dobuma veselību var iegūt ne tikai zobārsta kabinetā, uzskata jaunizdotās grāmatas "Holistiskā zobu kopšana" autore kanādiešu veselības eksperte Nadīna Artemisa.
Ja izpratīsi un uzturēsi pareizu mutes dobuma ekoloģiju, varēsi zobārstu apmeklēt arvien retāk. Tikai esot jābūt mazliet gudrākam, jāapgūst daži jauni ieradumi un jāpierod pie cita ikdienas kopšanas režīma, uzskata autore. Grāmatā sniegta visaptveroša informācija, kā ar dabiskiem līdzekļiem – soda, sāls, ārstniecības augi un eļļas ir tikai daži no tiem – atjaunot un saglabāt mutes dobuma veselību un līdz ar to arī visa organisma veselību.
Mums ir mācīts, ka zobi jātīra divas reizes dienā, jādiego un regulāri jāapmeklē zobārsts, lai novērstu zobu bojāšanos. Taču caurumu, kroņu, zobu kanāla iekaisumu un izrauto zobu daudzums liecina, ka mutes higiēnā tomēr kaut kā pietrūkst. Pamazām rodas izpratne par saikni starp mutes un visa organisma vielmaiņu. Pamatojoties uz četrdesmit gadus ilgiem pētījumiem, Reinhards Folls aprēķinājis, ka 80% no visām slimībām ir saistīti ar bojājumiem mutē. Pētījumos ir atklāts, ka bojāti zobi agrīnā stadijā var atveseļoties, tiklīdz tiek likvidēta slimība, kas ieperinājusies mutē. Tieši tāpēc tu spēj lieliski parūpēties par savu zobu veselību.