Spermas kvalitāte, kontrolvizītes un citas. Kādas reproduktīvās veselības pārbaudes jāveic vīriešiem?
Foto: Shutterstock

Vīriešu un sieviešu reproduktīvās veselības kvalitātes samazināšanās pēdējo gadu laikā pasaulē un Latvijā ir kļuvusi arvien aktuālāka problēma. Speciālistu pieredze norāda, ka ar reproduktīvo veselību saistītās problēmas aktīvāk risina sievietes, kamēr vīrieši nav tik atvērti. Tādēļ nepieciešams informēt sabiedrību par vīriešu iespējām izzināt savu veselības stāvokli profilaktiskos nolūkos. Vīriešu reproduktīvās veselības situāciju Latvijā skaidro ģimenes veselības speciāliste Ineta Vasaraudze.

Reproduktīvā veselība ietver stabilu fiziskās un sociālās labklājības stāvokli, piepildītas un drošas seksuālās dzīves iespējas, spēju radīt bērnus un iespēju izlemt, kad un cik bieži to darīt. Tātad, tā paredz vīriešu un sieviešu tiesības uz informāciju un pieeju drošām, efektīvām, pieejamām reproduktīvās sistēmas slimību profilakses un ārstēšanas metodēm.

Kamēr Latvijā diemžēl nav pieejami aktuāli dati par vīriešu un sieviešu neauglību, ginekologu un dzemdību speciālistu ikgadējā kongresā Rīgā 2014. gada oktobrī tika minēts, ka ar neauglības problēmām Latvijā sastopas vidēji katrs desmitais pāris. Ja sievietes ir labāk informētas par reproduktīvās veselības profilaksi, vīrieši nereti pievērš uzmanību savai veselībai tikai tad, kad jau radusies kāda problēma vai, piemēram, saslimis vai gājis bojā sava vecuma pazīstams cilvēks no ikdienā it kā nemanāmas saslimšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!