RIA Motorzagis
Foto: RIA Novosti/Scanpix
Aizvadītajās trijās dienās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Mikroķirurģijas centrā veiktas jau trīs roku replantācijas jeb piešūšanas. Ārsti ir satraukti par šādu tendenci, skaiidrojot, ka tas ir netipiski liels šādu traumu skaits tik īsā laikā, un vēlas aktualizēt darba drošības jautājumus, kā arī aicina brīvdienās cilvēkus rūpēties par savu drošību un būt uzmanīgākiem.

Otrdien, 2. septembrī, 43 gadus veca sieviete, strādājot ar zāģi, guvusi darba traumu, amputējusi kreiso plaukstu. Mikroķirurģijas centra speciāliste Nonna Tomiševa veikusi plaukstas replantāciju. Savukārt, trešdien, 3. septembrī, 57 gadus vecs vīrietis guvis traumu, strādājot gaterī, kā rezultātā konstatēta divu līmeņu amputācija labajā rokā ar plašu mīksto audu defektu. Mikroķirurgi Anda Gaile un Dzintars Ozols veikuši plaukstas replantāciju un atjaunojuši asinsriti rokā. Arī vakar, 4.septembrī, 23 gadus vecam pacientam konstatēta labās rokas traumatiska amputācija. Traumas apstākļi nav skaidri. Centra speciālists Ervīns Lavrinovičs veicis labās rokas replantāciju, informēja Mikroķirurģijas centrā.

Ārsti norāda, ka pacientu stāvoklis ir stabils, pēcoperācijas posms norit veiksmīgi. Tomēr rehabilitācija būs ilga, jušana atjaunosies lēnām. Plaukstas turpmākās darbspējas ļoti lielā mērā atkarīgas no pacienta ieguldītā darba rehabilitācijas procesā. Šādā situācijā svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu, kas, piemēram, smēķētājiem ir īpaši liels izaicinājums. Smēķēšana ievērojami kavē dzīšanas procesu, precīzāk sakot, asinsriti, izraisot asinsvadu sašaurināšanos.

Mikroķirurģijas centra speciālisti atgādina – darbs ar tehniku prasa papildu piesardzību.

Kā rīkoties, ja ar zāģi gūta trauma?

Konsultē mikroķirurgs Haralds Adovičs

"Situācijā, kad notikusi nelaime – spēcīgi traumēta kāda no ķermeņa daļām vai pat konstatēta amputācija, jācenšas saglabāt vēss prāts, un jārīkojas racionāli. Ja pats esat cietušais un spējat to izdarīt, izsauciet ātro palīdzību, sniedzot maksimāli precīzas atrašanās vietas koordinātas. Gadījumā, ja esat blakus cietušai personai, pārbaudiet, vai cilvēks nezaudē samaņu, uzturiet ar to kontaktu. Nekavējoties izsauciet mediķus! Gaidot palīdzību, traumētajai vietai uzlieciet spiedošu pārsēju. Nekādā gadījumā neizmantojiet žņaugu, jo tas asiņošanu var ievērojami pastiprināt. Ļaujiet brūcei elpot, neizmantojiet nekādus dezinfekcijas līdzekļus. Jods, briljantzaļais jeb tautā sauktā "zaļonka", ūdeņraža pārskābe, ledus un spirts nav jālej brūcē!" uzsver ķirurgs.

"Kad mediķi ieradušies, vai nu paša spēkiem, vai, lūdzot citu palīdzību, savāciet amputētās ķermeņa daļas. Tās ir iespējams replantēt jeb piešūt, taču svarīgi ir tās pareizi nogādāt līdz mikroķirurgiem. Atrodiet pēc iespējas tīrāku auduma gabalu, kurā ietiniet zaudēto ķermeņa daļu, ielieciet to maisiņā, aizsieniet to! Vēlams maisiņu ievietot ledus ūdenī, kura temperatūra ir aptuveni četri grādi pēc Celsija, nekādā gadījumā to nedrīkst likt tieši uz ledus, jo tā tiek atmērdēti nervi."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!