Zobu kopšana brekešu nēsāšanas laikā ir citāda, un tai ir jāvelta vairāk laika. Bieži vien tas var šķist kā izaicinājums, tomēr jāsaprot, ka rūpīga mutes dobuma kopšana un pareiza zobu tīrīšana atmaksājas – gala rezultāts būs ilgi kārotie līdzenie zobi un skaistais smaids, ko neaizēnos neglīti plankumi un caurumi. Ortodontes Ivetas Indriksones padomi, kā rūpēties par mutes higiēnu ortodontiskās ārstēšanas laikā.
Kas ir ortodontiskā ārstēšana?
Tā ir nepareizu zobu pozīciju un žokļu attiecību korekcija ar dažādām aparatūrām. Aparatūras var būt gan izņemamas, gan arī neizņemamas jeb fiksētas pie zobiem.
Mūsdienās lielākajai daļai cilvēku zobu rindu izlīdzināšanai izmanto breketes, kas ir neizņemamas metāla uzlikas un tiek pielīmētas zobu ārējai virsmai jeb emaljai. Zobi tiek izlīdzināti, breketēs iestiprinot speciālus lokus, kuri mijiedarbojas ar breketēm, tā koriģējot zobu rindas.
Vai breketes bojā zobus?
Šis ir viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem ortodontam. Atbilde īsumā – ne breketes, ne citas ortodontiskās aparatūras nebojā zobus. Un tomēr – zobu, smaganu un arī zobus noturošā kaula veselība var tikt ietekmēta, ja ārstēšanas laikā zobi netiek kārtīgi tīrīti un netiek uzturēta laba mutes dobuma higiēna.
Breketes kopā ar koriģējošajiem lokiem, dažādiem stiprinājumiem, gumijām un atsperītēm veido brekešu sistēmu, kas viennozīmīgi uzkrāj aplikumu un apgrūtina zobu tīrīšanu.
Iemesls pavisam vienkāršs – kamēr uz zoba virsmas nav nekas pielīmēts, notiek labāka pašattīrīšanās ar siekalām un tīrīt zobus ar zobu suku un diegu ir salīdzinoši vienkārši. Līdzko uz zobu virsmas tiek piestiprināta brekešu sistēma, ēdiena paliekas saķeras ap breketēm, siekalas vairs tik labi neapskalo zobu virsmu un arī zobu tīrīšana, diegošana kļūst sarežģītāka un laikietilpīgāka.
Ja pacients pēc brekešu uzlīmēšanas nemaina savus zobu tīrīšanas paradumus – rūpīgāk un ilgāk netīra zobus, tad noteikti apkārt breketēm uzkrājas slānis ar aplikumu.
Kādas ir pirmās pazīmes, kas liecina, ka zobi netiek pienācīgi kopti?
Vai jāmaina uztura paradumi?
Pirmkārt, būtu jāmaina ne tikai mutes dobuma higiēnas, bet arī uztura paradumi.
Tā kā baktērijas skābi ražo no ogļhidrātiem, tad būtu ieteicams samazināt:
- cukura;
- saldumu;
- gāzēto, saldo un skābo dzērienu lietošanas daudzumu un biežumu ortodontiskās ārstēšanas laikā.
Nosacījums būtu arī nenašķoties starp ēdienreizēm. Jo vairāk un ilgstošāk ap breketēm dienas laikā ir barības atliekas un aplikums, jo lielāks risks ir sākt veidoties caurumiem.
Brekešu nēsāšanas laikā zobi būtu jātīra pēc katras ēdienreizes?
Parasti zobārsti iesaka pacientiem tīrīt zobus vismaz divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas. Savukārt brekešu nēsāšanas laikā zobi būtu jātīra pēc katras ēdienreizes. Tas nepieciešams, lai saglabātu zobus veselus un pēc ēdienreizes varētu droši smaidīt, neuztraucoties, ka kaut kas varētu būt ieķēries zobos.
No ēdiena iesprūšanas starp breketēm izvairīties nav iespējams, bet ir iespējams to visu pēc ēšanas iztīrīt. Rūpīgāka tīrīšana nozīmē to, ka tīrīšanai tiek veltīts ilgāks laiks, lai notīrītu it visu aplikumu, kas sakrājies apkārt breketēm.
Minimālais komplekts, kas nepieciešams, lai kārtīgi iztīrītu zobus brekešu nēsāšanas laikā, sastāv no:
- parastas zobu sukas;
- zobu diega;
- speciālām starpzobu sukām.
Ar parasto zobu suku zobus tīra tāpat kā ikdienā, īpašu uzmanību veltot zobu virsmai pie smaganas. Pēc tam talkā tiek ņemtas sukas, kas izskatās kā mazas pudeļu sukas. Ar šīm sukām tiek notīrīta zobu virsma zem loka un starp breketēm. Visbeidzot ar zobu diegu tiek izdiegotas starpzobu jeb zobu sānu virsmas. Var izmantot klasisko zobu diegu vai specializētu diegu, kas ir vieglāk un ērtāk lietojams. Paredzēts cilvēkiem, kuriem mutē mehāniskas konsrukcijas, piemēram, breketes, tiltiņi, skavas.
Papildu minimālajam komplektam var iegādāties arī dažādas citas zobu sukas:
- ar ļoti mazu galviņu vietām, kur īpaši grūti piekļūt;
- ļoti smalku un šauru starpzobu suku zobu spraugām, kur nevar piekļūt ar zobu diegu;
- tāpat pacients var lietot arī elektrisko zobu suku.
Mutes dobuma skalošanas līdzekļi var palīdzēt stiprināt zobu emalju un samazināt plankumu un caurumu veidošanās risku. Un tomēr – vieni paši tie noteikti neatsver zobu tīrīšanu un mehānisku aplikuma noņemšanu ar zobu suku. Ieteicams lietot zobu pastu, kas satur fluorīdus.
Cik bieži jāapmeklē higiēnists?
Treškārt, profesionālo mutes dobuma higiēnu pie zobu higiēnista brekešu nēsāšanas laikā būtu ieteicams veikt vismaz divas reizes gadā.
Gadījumos, kad aplikums uzkrājas ar pastiprinātu intensitāti, ko var veicināt nepareizi uztura paradumi, siekalu sastāvs, nepietiekama vai nepareiza zobu tīrīšana un diegošana, zobu higiēnists būtu jāapmeklē vēl biežāk – trīs līdz četras reizes gadā.
Parasti zobu higiēnista apmeklējums tiek apvienots ar ortodonta apmeklējumu.
Apmeklējuma laikā higiēnists:
- noņem koriģējošos lokus;
- notīra zobakmeni;
- notīra aplikumu;
- uzklāj emalju stiprinošus fluora gelus.
Bet pēc tam seko ortodonta apmeklējums, kur tiek uzlikti jauni koriģējošie loki un stiprinājumi.