Zinātnieku nakts - 22
Foto: F64

Katrs cilvēks gaisā izdala unikālu mikrobu maisījumu. Šis "mikrobu mākonis" ir personalizēts, un ar to pietiek, lai tā informāciju varētu izmantot konkrēta cilvēka identificēšanai, raksta Livescience.com.

Rezultāti "pirmo reizi pierāda, ka katrs cilvēks izdala savu personalizēto mikrobu mākoni," saka Džeimss Medovs (James Meadow), Oregonas universitātes (University of Oregon) pētnieks.

Cilvēka organismā dzīvo triljoniem baktēriju. Kopā šīs baktērijas veido to, ko pētnieki sauc cilvēka mikrobiomu.

Iepriekšējos pētījumos ir atklāts, ka vismaz trīs avoti veido baktēriju mākoni visapkārt - putekļi, izmeši no apģērba un paša cilvēka, teikts 22.septembrī publicētajā pētījumā žurnālā PeeJ.

Jaunajā pētījumā pētnieki lūdza dalībniekus sēdēt vienus dezinficētā kamerā, kas piepildīta ar filtrētu gaisu, tādējādi noskaidrojot kāds ir katra cilvēka izdalītais mikrobu mākoņa sastāvs. Lai samazinātu daļiņu skaitu, kas izdalās no apģērba, katram dalībniekam tika iedots identisks jauns un tīrs apģērbs. Katrs dalībnieks sēdēja plastmasas krēslā, arī tas tika dezinficēts. Katram eksperimenta dalībniekam bija sterilizēts dators, lai sazinātos ar zinātniekiem ārpus kameras un izklaidētos brīvajā laikā.

Mēs gaidījām, ka pēc mikrobiomas varētu noteikt, vai telpā atrodas cilvēks, bet mēs bijām pārsteigti, ka varējām tieši identificēt lielāko daļu no eksperimentā iesaistītajiem cilvēkiem tikai pēc to mikrobu mākoņa.
pētnieks Džeims Medovs

Katra daļiņa, kas nonāca no pētījuma dalībnieka, tika atsijāta, izvadīta no kameras, savākta un ģenētiski pārbaudīta, lai precīzāk identificētu baktērijas.

Pirmajā eksperimentā, pētnieki salīdzināja vairākas gaisa kameras - dažās no tām bija cilvēki, citās ne. Šajā eksperimentā piedalījās trīs cilvēki - katrs sēdēja kamerā sešas stundu, bet zinātnieki nezināja kurā no tām kāds atrodas, un kuras ir tukšas.

Pēc divām stundām, zinātnieki konstatēja, ka viņi varēja noteikt, vai persona bija kamerā, pamatojoties tikai no baktērijām gaisa paraugos.

Tā kā pētnieki pamanīja, ka viegli noteikt, vai kamerā atrodas cilvēks vai nē, tie nolēma veikt otru eksperimentu un noskaidrot, vai pēc personas baktēriju kombinācijas gaisā, būs iespējams identificēt konkrētu personu.

Foto: Publicitātes attēls

Otrajā eksperimentā, astoņi jauni cilvēki trīs stundas sēdēja katrs savā kamerā.

"Mēs gaidījām, ka pēc mikrobiomas varētu noteikt, vai telpā atrodas cilvēks, bet mēs bijām pārsteigti, ka varējām tieši identificēt lielāko daļu no eksperimentā iesaistītajiem cilvēkiem tikai pēc to mikrobu mākoņa," sacīja Medovs.

Pētnieki atklāja, ka galvenie cilvēku "mākoņos" atrastie baktēriju veidi bija:

  • streptococcus, kas ir sastopams mutē;
  • propionibacterium un corynebacterium, kas ir plaši sastopami uz ādas;
  • sieviešu dalībniecēm, pētnieki novēroja maksts baktēriju klātbūtni.

Lai gan pētījuma rezultāti liecina, ka tos varētu izmantot kriminālistikā, pētnieki brīdināja, ka ir nepieciešama turpmāka izpēte, jo atklātais ",iespējams, ir vairāk niansēts pētījumiem lielā pūlī, iekštelpās vai suspendētā vidē,'' pētnieks komentēja.

Suspendēts stāvoklis — stāvoklis, kurā cietas vielas daļiņas ir vienmērīgi izkliedētas šķidrā vai gāzveida vidē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!