Lai gan latvietis noteikti nav pieradis, gatavojot banānu ēdienus, pievienot arī augļa mizu, piemēram, Indijā vai Karību jūras reģionā tās izmanto, lai iegūtu cilvēkam nepieciešamās uzturvielas un ēdienam piešķirtu aromātu. Šie cilvēki tic, ka vitamīnu, uzturvielu un minerālvielu savienojums mizās palīdz zaudēt svaru un uzlabot figūru, raksta Dailymail.co.uk.
"Mizas var šķist dīvaina pārtikas izvēle, bet, izpētot tās tuvāk, noskaidrots, ka tajās ir daudz vērtīgu un cilvēkam nepieciešamu vielu. Papildu šķiedrvielas palīdz zarnu darbībai. Mizās ir arī magnijs, kālijs, C un B6 vitamīns," saka dietoloģe Ella Alreda (Ella Allred).
Banānu mizas labie darbi organismā:
- A vitamīns uzlabo zobu un kaulu veselību, kā arī mīkstina ādu.
- B6 vitamīns uzlabo cilvēka imūnsistēmu, veicina smadzeņu darbību un sirds veselību. Tāpat arī regulē cukura līmeni asinīs un uzlabo garastāvokli.
- B12 vitamīns palīdz smadzeņu un nervu sistēmas darbībai. Turklāt B vitamīns un mizā esošie antioksidanti uzlabo cilvēka vielmaiņu, tādēļ tās ieteicamas cilvēkiem, kas stingri seko līdzi savam izskatam vai vēlas atbrīvoties no pāris liekiem kilogramiem.
- Banānu mizās, atšķirībā no paša augļa, gandrīz nav kaloriju, tādēļ, tās pievienojot ēdieniem, netiek ietekmēts vidukļa apkārtmērs.
- Vitamīns C uzlabo jaunu audu veidošanos, tādējādi paātrinot brūču sadzīšanu.
- Pievienojot ēdienam banānu mizu, uzlabojas arī garastāvoklis, jo tā satur seretonīnu - neiromediatoru, kas ir sastopams arī cilvēka organismā. Serotonīns ir zināms kā viela, kas ir atbildīga par laimes izjūtas un labsajūtas ierosināšanu.
- Banānu mizās esošās aminoskābes uzlabo miegu.
- Mizā esošās šķiedrvielas palīdz samazināt holesterīna līmeni, līdz ar to ēdājam ir mazāks risks sirgt ar sirds slimībām vai insultu.
- Lutenīns palīdz novērst kataraktas risku un aizsargās no citām redzes slimībām.
"Banānu mizas ir ļoti ieteicams uzturā, bet ir ierasts tās neēst, jo bieži mizas tiek apsmidzinātas ar pesticīdiem," skaidro Alreda.
Ja cilvēks ir nolēmis pagaršot banānu mizu, noteikti jāpārbauda, lai tie ir bioloģiski audzētie banāni, kas netiek apsmidzināti ar dažādām vielām, un jāuzzina, kā to pagatavot un pievienot ēdienam, jo tā noteikti nav jāēd zaļa un neapstrādāta. Tādu ieēst vienkārši nav iespējams, saka Alreda.
Banānu mizas var ēst vārītas, ceptas vai sabenderētas un pievienot dažādiem ēdieniem, gan saldajiem, gan gaļas maltītēm.
Ātrākais pagatavošanas veids ir blenderēšana. Nelielu mizas daļu sablenderē un pievieno smūtijam. Jo gatavāks būs banāns, jo saldāka būs arī miza. Noteikti nevajag lietot pārāk daudz, jo tad ēdiens kļūs rūgts.
Tieši zem mizas atrodas visvairāk šķiedrvielu, tādēļ arī ābolus un bumbierus un citus augļus vislabāk ēst ar mizu. Šis likums attiecināms arī uz banāniem, tikai daudz mazākos daudzumos.
Kā vēl medicīniski var izmantot banānu mizas?
- Lai ārstētu kārpas. Miza jāuzliek uz kārpas, kad tā kļūst pēc laika tumšāka, jānomaina pret jaunu gabaliņu. Pāris dienu laikā kārpai vajadzētu pazust.
- Lai atbrīvotos no indes efejas izsitumiem. Miza nomierina ādu un sniedz dzesējošu sajūtu. Ja izsitumi ir niezoši un iekaisums ir nopietns, var ar naža neaso galu nokasīt mizas iekšpusi, tad šo pastu, kas būs mazliet graudaina, uzklāt uz ādas. Tas arī mazinās kairinājumu un iekaisumi.
- Zilumu noņemšanai. Uz nakti atstājot bānānu mizu, no rīta jau redzami pozitīvi rezultāti. Ja zilums ir pamatīgs, banānu mizu var likt uz tā vairākas dienas, tā palīdz paātrināt dzīšanas laiku un izbalina zilo krāsu.
- Pret odu kodumiem. Lai gan vasara vēl tālu, iespējams, vērts atcerēties, ka daudzviet banānu mizas izmanto pret moskītu kodumiem.
Kamēr odi netraucē, un jauni zilumi, cerams, arī nav iegūti, piedāvājam pāris gardas smūtiju receptes, kurām iespējams sablenderēt un pievienot mazliet banānu mizas veselībai, aromātam un kam jaunām garšām savā uzturā.