seja ziema cepure cimdi
Foto: PantherMedia/Scanpix

Protams, ja ziemā esi izgājis ārā bez cimdiem, ir pilnīgi dabiski, ka rokas ir aukstas. Tomēr, ja no tuviniekiem pat siltā mājoklī bieži nākas dzirdēt "Vai, cik tev aukstas rokas!" ir vērts aizdomāties, kas tam varētu būt par iemeslu, jo šāds simptoms var liecināt par veselības problēmām. 10 izplatītākos cēloņus, kāpēc pirksti mēdz kļūt teju par lāstekām, apkopojis portāls Zdorovie.com.

1. Hipotireoze

Bieži vien aukstas rokas ir pavājinātas vairogdziedzera darbības sekas. Hipotireoze ir slimība, kad vairogdziedzeris neizstrādā vai izstrādā pārāk maz hormonu, tādēļ to koncentrācija asinīs un audos ir pazemināta. Ne velti vairogdziedzeri mēdz dēvēt par ķermeņa termostatu – tas regulē ķermeņa temperatūru gluži kā termostats mājas apkures sistēmu.

Vairogdziedzera problēmu dēļ daudzi procesi organismā palēninās, un rodas tādi simptomi kā nogurums, aizcietējumi, svara pieaugums, cilvēkam bieži ir auksti. Visbiežāk hipotireoze piemeklē sievietes vecumā virs 50 gadiem.

2. Reino sindroms

Šī slimība ir biežs cēlonis, kāpēc rokas mēdz būt aukstas. Cilvēkiem, kas cieš no Reino sindroma, aukstuma un spēcīga stresa ietekmē sašaurinās asinsvadi. Šādu krīžu laikā asinsapgādes traucējumu dēļ pirksti kļūst ne tikai auksti, bet arī bāli un pēc brīža pat zilgani.

Asinsvadiem atkal paplašinoties, pirksti atgūst normālu krāsu. Krīzi pavada arī pēkšņs nejutīgums vai tieši otrādi – sāpes. Par laimi, šis sindroms ir vairāk nepatīkams, nekā bīstams, jo pēc slimības uzliesmojuma viss atgriežas vecajās sliedēs.

Profilakse pret Reino sindroma uzliesmojumiem ir gaužām vienkārša: silts apģērbs un cimdi aukstās dienās, kā arī izvairīšanās no spēcīga stresa.

Foto: Shutterstock

Reizēm Reino sindromu var izprovocēt citas slimības. Tādas ir sarkanā vilkēde, sklerodermija, reimatoīdais artrīts un citas autoimūnas slimības, kad imūnsistēma uzbrūk paša organisma šūnām.

Sākot ārstēt pamatslimību, izzūd arī Reino sindroma pazīmes.

4. Asinsrites traucējumi

Tieši tos visbiežāk piesauc kā potenciālo vaininieku, ja kādam ir aukstas rokas. Gausas asinsrites cēlonis var būt sirds mazspēja, kā arī ateroskleroze jeb holesterīna nogulsnēšanās asinsvadu sieniņās, kuras ietekmē asinsvadi ir sašaurināti. Protams, visvairāk apasiņošanas traucējumus izjūt ķermeņa daļas, kas atrodas tālāk no sirds, tostarp pirksti, kas kļūst auksti.

5. Mazasinība

Anēmija jeb mazasinība ir samazināts erotrocītu jeb sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna daudzums asinīs. Tā kā eritrocīti galvenokārt sastāv no hemoglobīna, kas piesaista skābekli, un palīdz apgādāt ar to šūnas, asinīs mazinās skābekļa daudzums.

Mazasinību var izraisīt dzelzs trūkums organismā vai liels asins zudums traumas, spēcīgu menstruāciju vai kāda cita iemesla dēļ, atsevišķi vēža veidi, kā arī gremošanas traucējumi.

Anēmijas gadījumā cilvēkam ir ne tikai aukstas rokas, bet arī citi simptomi, piemēram, spēcīgs nogurums, galvassāpes, reiboņi, elpas trūkums un bāla ādas krāsa.

Lielākoties mazasinības iemesls ir dzelzs trūkums, un, sākot lietot dzelzs preparātus, veselības stāvoklis ātri vien uzlabojas.

6. B12 vitamīna trūkums

B12 vitamīns, kas atrodams gaļā, olās, pienā un citos tā produktos, ir ļoti svarīgs elements, lai organismā veidotos eritrocīti jeb sarkanie asinsķermenīši. Tā trūkums var būt cēlonis eritrocītu skaita sarukšanai un līdz ar to – anēmijai, par ko rakstīts iepriekš.

B12 vitamīna deficītu visbiežāk konstatē veģetāriešiem, vegāniem un tiem, kam pāri 50 gadiem, jo pēc pusmūža nereti rodas šī vitamīna uzsūkšanās traucējumi. Tas raksturīgs arī cilvēkiem, ko skārusi Krona slimība.

To, vai B12 vitamīna trūkums ir ledusauksto roku iemesls, var noteikt, veicot visparastāko asinsanalīzi. Ja tas tā ir, palīdzēs pārtikas piedevas, kur šis vitamīns iekļauts, kā arī produkti, kas ir bagāti ar B12 vitamīnu.

Pazeminātam asinsspiedienam var būt daudz cēloņu: dehidratācija, asins zudums, noteikti medikamenti un endokrīnas slimības. Ja ir pazemināts asinsspiediens, ekstremitāšu apgāde ar asinīm ir gausāka.

Ja ievēro arī citus pazemināta asinsspiediena simptomus – galvas reiboņus, redzes miglošanos, nogurumu, sliktu dūšu un vājumu –, konsultējies ar savu ģimenes ārstu.

8. Stress un trauksme

Stress negatīvi ietekmē visu organismu, un pirksti nav izņēmums. Hroniska stresa vai trauksmes gadījumā organisms nonāk tādā kā krīzes stāvoklī. Stresa ietekmē pastiprināti izdalās adrenalīns, kā ietekmē sašaurinās asinsvadi, pavājinās asinsplūsma un, protams, pirksti kļūst vēsi.

9. Noteikti medikamenti

Aukstu roku iemesls var būt arī medikamenti, kurus lieto. Ļoti daudzi medikamenti izraisa asinsvadu sašaurināšanos, līdz ar to asinsrites traucējumus, kā ietekmē rokas ir aukstas. Šādas zāles ir, piemēram, beta blokatori, daudzi medikamenti pret galvassāpēm un tūsku mazinošas zāles.

Konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu, lai noskaidrotu, vai zāles, ko lieto, varētu būt iemesls tam, kāpēc tev ir ledusaukstas rokas.

10. Smēķēšana

Par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz veselību rakstīts daudz. Vēl viens smēķēšanas mīnuss ir aukstas rokas. Nikotīns izraisa asinsvadu sašaurināšanos, turklāt vielas, ko ieelpo ar cigarešu dūmiem, nogulsnējas asinsvadu sieniņās, veicinot aterosklerozes attīstību, kas pasliktina ekstremitāšu apgādi ar asinīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!