kauns
Foto: PantherMedia/Scanpix

Vairāk nekā puse (53 procenti) Latvijas sieviešu vecumā no 35 līdz 54 gadiem atzinušas, ka vieglas urīna noplūdes izjūt vairākas reizes mēnesī, liecina pētījumu kompānijas "GfK Baltic" sadarbībā ar zīmolu "Tena" veiktā aptauja. Urīna noplūdes jeb inkontinence ir problēma, ar ko dzīves laikā var saskarties ikviens, īpaši sievietes pēcdzemdību periodā un menopauzē, tāpēc svarīgi nekautrēties meklēt palīdzību un risinājumus.

Saskaņā ar aptaujas datiem, vieglas urīna noplūdes dzīves laikā piedzīvojušas divas trešdaļas sieviešu. Vairums aptaujāto sieviešu norāda, ka pilienveida urīna noplūdes vērojamas, smejoties, šķaudot vai veicot fiziskas aktivitātes. Aptauja norisinājās šā gada vasarā, pētījumu kompānijai "GfK Baltic" aptaujājot 802 sievietes visā Latvijā vecumā no 35 līdz 65 gadiem.

Viegla urīna nesaturēšana sievietes visbiežāk skar divos dzīves posmos – pēc dzemdībām un menopauzē, skaidro dr. Ilona Kampara, ginekoloģe "Veselības centrā 4".

Vieglo urīna noplūžu problēmai, ko radījusi sievietes maksts sieniņu elastības samazināšanās, iespējami vairāki risinājumi, sākot no vienkāršiem vingrinājumiem līdz modernām lāzerprocedūrām un operācijām.
Reproduktīvajā periodā inkontinences problēmas nereti izraisa smagas dzemdības (pārstiepumi, liels auglis vai dvīņu dzemdības). Šādas pārpūles rezultātā nelielas urīna noplūdes var rasties, piemēram, veicot fiziskas aktivitātes, tostarp lecot, skrienot, šķaudot un arī mīlējoties. Menopauzē urīna nesaturēšana rodas hormonu līdzsvara izmaiņu ietekmē, kad samazinās maksts gļotādas sieniņu biezums. Ja novērojamas patvaļīgas urīna noplūdes, kas nesaistās ar fizisku piepūli, jāvēršas pie urologa, lai pārbaudītu urīnpūšļa veselību.

"Sievietēm nevajadzētu paļauties uz to, ka problēma pāries pati no sevis "Ak, gan jau kaut kā nebūt!" veidā. Pirmais solis – vajadzētu vērsties pie sava ģimenes ārsta un izstāstīt par novēroto vai apmeklēt savu ginekologu, kurš veiks apskati un noteiks vajadzīgo ārstēšanu. Ja viss būs kārtībā no ginekoloģiskā viedokļa, speciālists varēs nosūtīt uz pārbaudēm pie urologa," uzsver daktere Kampara.

Inkontinences problēmas nereti izraisa smagas dzemdības (pārstiepumi, liels auglis vai dvīņu dzemdības). Šādas pārpūles rezultātā nelielas urīna noplūdes var rasties, piemēram, veicot fiziskas aktivitātes, tostarp lecot, skrienot, šķaudot un arī mīlējoties.
Vieglo urīna noplūžu problēmai, ko radījusi sievietes maksts sieniņu elastības samazināšanās, iespējami vairāki risinājumi, sākot no vienkāršiem vingrinājumiem līdz modernām lāzerprocedūrām un operācijām. Sievietēm pēcdzemdību periodā ieteicami un efektīvi ir dažādi vingrojumi starpenes muskuļu stiprināšanai, tostarp Kēgela vingrinājumi. Starpenes muskuļu treniņam var izmantot arī vaginālās smaguma lodītes.

Līdztekus vizītēm pie speciālistiem svarīgi parūpēties arī par personīgo komfortu. "GfK Baltic" un "Tena" veiktā aptauja rāda, ka tikai katra piektā sieviete, kas saskārusies ar pilienveida urīna noplūdēm, ir izmantojusi speciālos produktus, bet lielākā daļa sieviešu izmanto ikdienas biksīšu ieliktnīšus vai menstruācijām paredzētos produktus.

Papildu drošībai un labsajūtai ikdienas gaitās būtiski izvēlēties tieši urīna noplūdēm paredzētos risinājumus. Vieglu urīna noplūžu gadījumiem īpaši pielāgotie ieliktnīši ir tik pat plāni kā parastie biksīšu ieliktnīši, taču to uzsūktspēja ir daudz lielāka. Ieliktnīši uztur sausu virsmu lietošanas laikā, tādējādi ļaujot izvairīties no ādas kairinājuma. Vienlaikus šie aptiekās iegādājamie produkti spēj novērst nepatīkama aromāta rašanos, ko 80 procenti aptaujāto sieviešu, kas lietojušas īpašos līdzekļus urīna noplūžu gadījumiem, atzīst to par svarīgāko īpašību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!