sieviete brokastis jogurts putra
Foto: Shutterstock

Daudziem ir grūti saprast, kuri no veikalu plauktos atrodamajiem produktiem īsti ir veselīgi un kuri nav, jo reklāmās gandrīz katrs no tiem tiek slavēts kā vitamīniem, minerālvielām vai citiem labumiem pārbagāts. Portāls WebMd.com apkopojis piecus produktus, ko aptver veselīguma aura, lai gan tie ne vienmēr ir tik labi, kā tiek klāstīts.

Protams, tāpat, kā katrs no mums cenšas izcelt savas labās īpašības, tā arī ražotāji un izplatītāji akcentē viņu produkta plusus, trūkumus noklusējot. Tāpēc nekas neatliek, kā pašiem pētīt produktu sastāvu un izdarīt secinājumus.

Bezglutēna produkti

Foto: Shutterstock
Daudzi ir pārliecināti, ka, lietojot uzturā produktus, kas nesatur glutēnu, uzlabo savu veselību un pašsajūtu. Atgādinām, ka glutēns ir graudaugu produktos (kviešos, rudzos un miežos) atrodama olbaltumviela, ko nepanes celiakijas slimnieki. Viņiem, uzņemot glutēnu, cieš tievās zarnas bārkstiņas un tiek traucēta uzturvielu uzsūkšanās organismā. Jāpiebilst gan, ka tiem, kuri nesirgst ar celiakiju, glutēns nav kaitīgs, bet gan nāk tikai par labu.

Amerikas Savienotajās Valstīs veiktā pētījumā atklāts, ka 90 procenti cilvēku, kuri uzskata, ka ir jutīgi pret glutēnu, patiesībā ļoti labi spēj šo olbaltumvielu sagremot. Ja vien tev nav diagnosticēta celiakija vai paaugstināta jutība pret glutēnu, nav nepieciešamības glutēnu censties izslēgt no savas ēdienkartes.

Ja bezglutēna produktus lieto vesels cilvēks, tas var negatīvi ietekmēt svaru, jo šie produkti bieži vien satur daudz kaloriju, tauku, sāls un cukura, vēstī WebMd.com.

Pētījumā, kas publicēts izdevumā "Journal of Human Nutrition and Dietetics", atklāts, ka tiem, kuri bez vajadzības ievēro bezglutēna diētu, bieži konstatē vairāku uzturvielu – B vitamīna, magnija, kalcija, dzelzs un cinka – trūkumu. Tāpat bezglutēna diēta var būt liekā svara cēlonis.

Turklāt bezglutēna produkti parasti maksā ievērojami dārgāk par tiem, kas glutēnu satur.

Tumšā šokolāde

Foto: PantherMedia/Scanpix
Droši vien esi dzirdējis, ka melnā šokolāde ir veselīga sirdij un smadzenēm. Patiesībā tie ir flavanoli, vielas, ko satur kakao, kas labvēlīgi iespaido cilvēka veselību. Jaunākie pētījumi liecina, ka flavanoli uzlabo asinsvadu elastību, kas samazinās, cilvēkam novecojot, un var pat pasargāt no sirds slimībām. Citā pētījumā atklāts, ka flavanoli var palīdzēt ilgāk saglabāt domāšanas asumu. Tā dalībnieki, kuriem astoņas nedēļas ik dienu tika nodrošināta kakao flavanolu deva, uzrādīja labākus rezultātus atmiņas un uzmanības testos.

Viss it kā būtu labi, taču diemžēl ne visas šokolādes satur flavanolus; daļa satur tos niecīgā daudzumā. Bieži vien šīs vielas iet bojā šokolādes ražošanas procesā, tādēļ ir grūti pateikt, vai, apēdot šokolādi, tu tos patiešām uzņem un cik lielā daudzumā.

Kakao flavanoli ir iekļauti dažādu uztura bagātinātāju sastāvā, kas ir drošāks veids to uzņemšanai, turklāt līdztekus neuzņemot lielu daudzumu kaloriju, vēstī WebMd.com.

Enerģijas batoniņi

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ja bieži izvēlies izsalkumu "lāpīt", steigšus uzkožot enerģijas batoniņu, izvēlies to gudri! Ne visi enerģijas batoniņi ir slikti, taču daudzi no tiem satur daudz papildus pievienota cukura un piesātināto tauku, kas veicina holesterīna nogulsnēšanos asinsvadu sieniņās. Turklāt daudzos no tiem ir vairāk nekā 300 kilokaloriju, kas ir daudz par daudz uzkodai starp maltītēm.

Pilnīgi drošs par to, ka izraudzītais batoniņš ir veselīgs, vari būt, sekojot šiem ieteikumiem:

  • Raugies, lai enerģijas batoniņš nesaturētu vairāk par 200 kilokalorijām (kcal).
  • Pielūko, lai tajā nebūtu vairāk par diviem gramiem piesātināto tauku (saturated fat).
  • Tam nevajadzētu saturēt vairāk par 10 gramiem (divas tējkarotes) cukura.

Batoniņa vietā vari ķerties arī pie veselīga riekstu un rozīņu maisījuma.

Jogurts ar piedevām

Foto: Shutterstock
Ja neesi uzmanīgs, izvēloties jogurtu, veselīga produkta vietā vari iegūt īstu kaloriju bumbu. Arī bezpiedevu jogurts satur cukuru, taču tas ir dabiskais piena cukurs. Dabiskie cukuri ir atrodami augļos, dārzeņos un piena produktos, taču netiek uzskatīti par kaitīgiem veselībai. Taču, ēdot jogurtu ar piedevām, tu vari uzņemt vēl vairākas tējkarotes papildus pievienotā cukura un kilokaloriju. Mārketinga triks nereti ir arī beztauku jogurti (0% tauku), jo bieži vien tiem tauku vietā ir pievienots ļoti daudz cukura.

Gudra izvēle ir bezpiedevu jogurts ar zemu tauku saturu, kam pats vari pievienot tējkaroti medus, kļavu sīrupa vai augļu gabaliņus saldumam.

Dietologi parasti iesaka tā dēvēto grieķu jogurtu, kurā ir mazāk dabiskā piena cukura, nekā parastā bezpiedevu jogurtā. Tajā pašā laikā tajā ir divreiz vairāk proteīnu, kas nodrošina sāta sajūtu uz ilgāku laiku.

Salātu mērces pudelēs

Foto: PantherMedia/Scanpix
Salāti ir lielisks veids, kā iekļaut savā ēdienkartē vairāk dārzeņu, taču uzmanies, pievienojot tiem veikalos nopērkamās mērces. Diemžēl, labu gribot, veselīgajiem salātiem bieži vien uzlejam simtiem papildu kaloriju un lielu daudzumu "slikto" jeb piesātināto tauku, kas veicina holesterīna izgulsnēšanos asinsvados.

Domā, ka izvairoties no krēmveida, kalorijām bagātīgām mērcēm un izraugoties tādas, kuru pamatā ir eļļa, esi izvēlējies ko veselīgāku un figūrai draudzīgāku? Ne tik strauji! Lai arī olīveļļu un citas veselīgas augu eļļas (rapšu, saulespuķu, bet noteikti ne kokosriekstu vai palmu) saturošas mērces tiešām ir labākas veselībai, veikalā nopērkamajām var būt pievienots papildu cukurs un/ vai sāls, kas par labu nenāk.

Veselīgu mērci salātiem vari pagatavot pats, pievienojot olīveļļai nedaudz svaigi spiesta citrona sulas. Arī ar to gan nevajag aizrauties, jo eļļas ir kalorijām bagātīgas. Porcijai ar vienu ēdamkaroti maisījuma pilnīgi pietiks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!