Dzirdēts ieteikums pie friziera doties ar netīriem matiem, ja plānots tos balināt, jo dabiskais tauku slānītis stiebrus it kā pasargāšot no balinātāja kaitīgās iedarbības. Vai tiešām tas atbilst patiesībai un vai tauciņi nevar mazināt balināšanas efektu, jautājām triholoģei jeb matu ārstei Ingai Zemītei.
"Gan balināt, gan krāsot ieteiktu netīrus, proti, taukainus matus," saka daktere Zemīte. "Viena no sebuma jeb ādas tauku dziedzerīšu izdalītā eļļainā sekrēta funkcijām ir kondicionēt matus. Sebums ir mūsu dabiskais matu kondicionieris. Ik matu klāj kutikula – aizsargslānis, ko veido smalkas zvīņas. Sebums šīs zvīņas padara elastīgākas un nodrošina to, ka tās cieši piekļaujas mata stiebram un labāk to aizsargā."
Daktere aicina iztēloties svaigu un kaltētu zivi. Svaigu zivi klāj gļotu aizsargkārtiņa un zvīņas cieši pieguļ ādai, savukārt kaltētas zivs zvīņas ir sausas un pavērušās. Tāpat ir ar taukainu un sausu matu. Arī cilvēka matu sedz līdzīgas zvīņas kā zivij. Ja matus klāj sebums, zvīņas ir spīdīgas un elastīgas, cieši pieguļ stiebram. Savukārt, ja mati ir tikko mazgāti, turklāt tos vēl sausākus padarījusi apkure un dažādi kaitīgi apkārtējās vides faktori, tad zvīņas vietām no sausuma ir deformējušās (izliekušās) un vairs īsti nepieguļ matam, ir pavērušās. Dažviet tās pat var būt izplīsušas. Līdz ar to vietām ir atklāts mata dziļākais slānis – kortekss, un ķīmiskās vielas, kas ir balinātāja vai krāsas sastāvā, uz to iedarbojas spēcīgāk.