Kāds ir tavs dzimums un cik gadu?
Sirds vecums. Ja esi sieviete, kurai vairāk par 45 gadiem, pieskaiti savam gadu skaitam vēl divus gadus.
Risinājums. Diemžēl šo riska faktoru nekā nav iespējams ietekmēt. Taču tu vari ietekmēt citus faktorus, kas saīsina sirds mūžu!
Kāds ir tavs ķermeņa masas indekss?
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir lielums, kas parāda svara un auguma proporciju. Lai to aprēķinātu, nepieciešams svaru (kilogramos) dalīt ar augumu kvadrātā (metros). Vari to izrēķināt arī internetā, izmantojot speciālo ĶMI kalkulatoru. Normāls ĶMI – 18,5 līdz 25.
Ja ĶMI pārsniedz 25, tas nozīmē, ka tev ir liekais svars. Bet, ja tas ir augstāks par 30, runa jau ir par nopietnu aptaukošanos. Liekie kilogrami, īpaši, ja to ir daudz, nozīmē papildu slodzi sirdij, kas, protams, samazina tās mūžu.
Sirds vecums. Ja tavs ĶMI pārsniedz 30, pieskaiti 5 gadus pie sava gadu skaita.
Ko darīt? Notievēt! Palīdzēs izmaiņu ieviešana ēdienkartē un fiziskās aktivitātes.
Vai tu smēķē?
Sirds vecums. Katrs gads, kad esi smēķējis, nozīmē vienu papildu gadu pie tavas sirds vecuma. Ja tev ir 40 gadu, no kuriem 20 esi nosmēķējis, tavai sirdij patiesībā ir 60 gadu.
Ko darīt? Visprātīgāk būtu atmest smēķēšanu! Nav svarīgi, cik ilgi jau smēķē, atmešana jebkurā gadījumā mazinās kardiovaskulāro slimību attīstības risku.
Cik daudz stundu tu ik dienas pavadi sēdus?
Ja nosēdi vismaz 75% darba laika (no astoņām stundām tās būs sešas), tavai sirdij tas par labu nenāk.
Pirmkārt, kustības "dedzina" kalorijas. Ja tu sēdi, tad nevis "dedzini", bet uzkrāj liekos tauciņus, kas izgulsnējas ne tikai uz vēdera un gurniem, bet arī asinsvados.
Otrkārt, ilgstoši sēžot, vēnās ir traucēta asinsrite, kas veicina varikozes (vēnu paplašināšanās) attīstību, kā arī palielina trombu veidošanās risku.
Abi šie faktori var veicināt sirds slimību attīstību.
Sirds vecums. Ja sēdus pavadi vairāk nekā 75% darba laika, pieskaiti savam gadu skaitam vēl divus gadus.
Ko darīt? Jaunākie pētījumi ir pierādījuši – pat, ja cilvēks nervozi dīdās uz krēsla, sirds-asinsvadu sistēmas slimību attīstības risks mazinās. Vislabāk piecelies ik pēc pusstundas, lai pastaigātos pa darbavietu – aizstaigā pie kolēģa tā vietā, lai sūtītu e-pastu vai zvanītu, aizej pēc kafijas vai ūdens glāzes.
Lūk, ergoterapeites ieteikti vienkārši vingrojumi, kā ātri izkustēties kaut vai turpat, pie datora!
Kāds ir tavs asinsspiediens?
Normāls asinsspiediens ir 120/80 mm/Hg. Ja tas ir augstāks par 140/90 mm/Hg, sirdij ievērojami pieaug slodze. Kā jebkurš muskulis, arī sirds muskulis miokards, sastopoties ar smagu slodzi, palielinās. Ja kāju muskuļiem tas būtu pluss, tad sirds muskulim tas nozīmē darbspēju mazināšanos.
Sirds vecums. Ja tavs asinsspiediens ir pārsniedz 140/90 mm/Hg, pieskaiti savam gadu skaitam vēl 10 gadus.
Ko darīt? Ja vēl neesi to izdarījis, vērsies pie ģimenes ārsta, lai viņš veic nepieciešamos izmeklējumus un nozīmē ārstēšanu. Otrkārt, tu pats ļoti daudz vari darīt, lai pazeminātu savu asinsspiedienu, piemēram, samazinot sāls patēriņu. Vairāk par to, kā pazemināt asinsspiedienu, lasi šeit.
Rezultāti
Avots: Zdorovieinfo.ru