Foto: Shutterstock

Zināms, ka saules ultravioletais starojums, sāļais jūras ūdens, fēns, apkure un ieveidošanas līdzekļi sausina matus un kaitē to izskatam. Tas nevilšus liek aizdomāties, vai tāds pats efekts nevarētu būt pirtij un saunai, kur matiem jāiztur liels karstums. Triholoģe jeb matu ārste Inga Zemīte atzīst, ka bieža iešana pirtī var nedaudz pasliktināt matu kvalitāti, taču matus no karstuma pavisam vienkārši iespējams pasargāt un pat izmantot to sev par labu, lai uzlabotu matu izskatu.

Daktere skaidro, ka, piemēram, ultravioletais starojums un pārmērīgi liels karstums sausina matus un veicina matus klājošā aizsargslāņa – kutikulas – zvīņu deformēšanos. Normāli zvīņas cieši pieguļ matam un aizsargā tā dziļākos slāņus. Ja tā, mati ir spīdīgi un viegli ķemmējami. Sausuma dēļ deformējušās zvīņas mata stiebram vairs cieši nepieguļ. Ķemmējot tās nereti izplīst, atsedzot un padarot neaizsargātus mata dziļākos slāņus. Tā ietekmē mati kļūst trausli un viegli lūst.

"Ja cilvēks ļoti bieži iet pirtī, iespējams, ka mati no tā varētu mazliet ciest. Bet tajā pašā laikā gan pirts, gan saunas radītais kaitējums matiem ir tik niecīgs, ka sakrāt to tik lielā mērā, lai tas būtu pamanāms, ir ļoti grūti," saka Inga Zemīte.

Pirts cepuri uzlikt nebūtu slikti. Bet vēl labāka doma ir, pirtī ejot, matos ieklāt spēcinošu masku. Tad karstums ne tikai nekaitēs matiem, bet, gluži otrādi, palīdzēs maskai iesūkties dziļāk tajos un iedarboties labāk.
Inga Zemīte, triholoģe
Novērots, ka pēc peldbaseina apmeklējuma daudzi izmanto iespēju atpūsties un atslābināties saunā un ir dāmas, kas atstāj galvā peldcepuri, lai, kā pašas domā, tādējādi pasargātu matus no karstuma.

"Ar peldcepuri iet saunā es neieteiktu, bet pirts cepuri uzlikt nebūtu slikti," komentē daktere Zemīte. "Peldcepure vairāk ir paredzēta, lai pasargātu matus no iespējamām infekcijām (piemērām, sēnītēm) baseinā, kā arī turētu matus relatīvi sausus un pasargātu no hlorētā ūdens ietekmes. Tās prasa izmantot arī tādēļ, lai baseinus nepiesārņotu peldētāju izkritušie mati un tie neaizdambētu ūdens noteces sistēmas.

Runājot par pirtī iešanu, manuprāt, šai procedūrai ir jābūt maksimāli komfortablai, un nospiedoša (kas, starp citu, var arī negatīvi ietekmēt galvas ādas apasiņošanu) peldcepurīte varētu mazināt šo komforta sajūtu. Ja cilvēks uzskata, ka viņam peldcepurīte ir ērta – var to izmantot, tas noteikti nav aizliegts. Taču komfortablāka, manuprāt, ir pirts cepurīte.

Vēl labāka doma ir, pirtī ejot, matos ieklāt spēcinošu masku. Tad karstums ne tikai nekaitēs matiem, bet, gluži otrādi, palīdzēs maskai iesūkties dziļāk tajos un iedarboties labāk."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!