Kā liecina Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) veiktie pētījumi, Latvijā katru gadu ar depresiju slimo 115 000 cilvēku, un pēdējo desmit gadu laikā daudzi arvien biežāk sev uzdod jautājumu, kas tad ir depresija, jo depresīvas sajūtas – grūtsirdību un nomāktību – ir piedzīvojis gandrīz ikviens. RSU profesors un psihiatrs Elmārs Rancāns aicina neļauties stereotipam, ka depresija ir slinkums vai rakstura vājums, un atgādina, ka depresija ir jāārstē.

"Diez vai būs kāds cilvēks, kas kaut reizi savā dzīvē nav juties nomākts, grūtsirdīgs – kaut vai uz brīdi vai uz stundu. Taču kurā brīdī šī sliktā oma pārtop par ko vairāk? Par depresiju kā slimību mēs runājam tad, kad cilvēks šīs sajūtas izjūt katru dienu lielāko dienas daļu vismaz divas nedēļas pēc kārtas – viņš jūtas grūtsirdīgs, nomākts, viņam trūkst dzīvesprieka, pazūd iepriekšējās intereses, aizraušanās, kas viņam agrāk sagādāja prieku," par to, kas ir depresija, stāsta RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, profesors Elmārs Rancāns.

Cilvēks depresijā var ieslīgt, citiem nepamanot, un viņš pats var domāt, ka tā ir pārslodze darbā, ka vainīgi slikti materiālie apstākļi vai kas tamlīdzīgs, un nemaz neapjaust, ka viņu ir pārņēmusi depresija kā slimība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!