Blaugznas uz galvas ādas pastiprināti veidojas, kad sākas centrālapkures sezona un gaiss kļūst sauss. Savukārt, izejot aukstumā, asinsvadi sašaurinās un ādas virskārta tiek sliktāk apasiņota. Šādos apstākļos tauku dziedzeri pastiprināti ražo taukus ar blīvāku sastāvu, kuri saķepina raga kārtas šūniņas. Tās atlobās sīkās plēksnītēs un kairina ādu, tādējādi savairojoties arvien vairāk. Blaugznas mēdz veidoties tiem, kam ir ģenētiska nosliece uz ādas taukainību vai galvas ādas citas problēmas.
Zvīņošanos vēl vairāk veicina stingra cepure, tāpēc vēlams izvēlēties pēc iespējas vaļīgāku galvassegu, kas matus pārāk cieši nepiespiež ādai un nerada mikrocirkulācijas traucējumus.
! Tomēr aukstā laikā nebūtu prātīgi staigāt bez cepures, jo, aukstumā sašaurinoties asinsvadiem, matu saknītēm pietrūkst barības vielu un tas nelabvēlīgi ietekmē tauku dziedzerus.
Kāpēc veidojas blaugznas
Lai uzveiktu blaugznas, vajadzētu tikt skaidrībā, kas tās veicinājis, un censties novērst iemeslu. Piemēram, nav brīnums, ka plēksnītes galvas ādā saradīsies pēc ilgstošas matu nemazgāšanas. Tā kā raga kārtas šūniņas pastāvīgi nolobās, tās vajag divas trīs reizes nedēļā nomazgāt nost.
Nereti blaugznas veidojas, lietojot neatbilstīgu šampūnu. Nevajadzētu paļauties uz draudzenes vai pārdevējas ieteikumiem, jo katram cilvēkam piemērots cits matu kopšanas līdzeklis. Ja ir tīkams, tas var būt arī pavisam lēts un nav nepieciešams periodiski mainīt, kā nereti iesaka.
Āda zvīņojas, matus nēsājot zirgastē, jo tie ir piespiesti noteiktā vietā un traucē ādai attīrīties. Reizēm, lai atbrīvotos no nepatīkamās problēmas, pietiek tikai mainīt frizūru.
Vēl blaugznas veicina matu lakas, putas, želejas, ja pret kādu sastāvdaļu ir alerģiska reakcija, kā arī matu krāsošana un ilgviļņu likšana, ja ķīmisko līdzekļu sastāvā ir ādai netīkamas vielas. Reizēm gan gadās tieši otrādi – blaugznas pēc šīm procedūrām mazinās un vēlāk atjaunojas.
Diezgan daudziem sniedziņš matos parādās, lietojot pikantus, sāļus un žāvētus produktus, šokolādi, kafiju un alkoholu, jo to ietekmē mainās tauku dziedzeru izdalīto tauku sastāvs un tiek kairināta āda. Savu ēdienkarti svarīgi izvērtēt arī tāpēc, ka blaugznas mēdz rasties, ja ir nepiesātināto taukskābju, cinka un B grupas vitamīnu trūkums organismā. Vēl iespējamas iekšējo orgānu darbības problēmas, piemēram, gremošanas traucējumi.
Viens no biežākajiem iemesliem ir seborejiskais dermatīts – slimība, kad tauku dziedzeri pārāk bagātīgi izstrādā taukus vai arī tiem ir mainīts ķīmiskais sastāvs. Reizēm tā mēdz izpausties viegli, bet smagākos gadījumos papildus rodas ādas apsārtums, kreveles un nieze.
Zvīņošanās var būt raksturīga pazīme vairākām slimībām. Piemēram, galvas ādas psoriāzes gadījumā novēro krasi norobežotu, sārtu ādas bojājumu, kas klāts ar sudrabainām zvīņām. Tā parasti ir saistīta ar ģenētisku noslieci, bet mēdz saasināties pēc vīrusu infekcijām, stresa situācijās, kā arī citos gadījumos.
Blaugznas var veidoties, ja tauku dziedzeri pienācīgi neveic savu uzdevumu, proti, nenodrošina normālu ādas pH līmeni, kas kavē sēnīšu un baktēriju savairošanos. Nevēlamās sīkbūtnes var izraisīt ne tikai blaugznas, bet arī niezi un iekaisuma pazīmes. Ja analīzēs apstiprinās sēnīšu infekcija, tā jāārstē. Pēc terapijas kursa parasti veic papildu uzsējumu, lai noteiktu ārstēšanas efektu, – ādas nokasījumu speciālā barotnē liek termostatā un mēnesi ļauj augt, lai pēc tam pārliecinātos, vai terapija bijusi veiksmīga, un nepieciešamības gadījumā izvēlētos atbilstīgas zāles.
Galvas ādas zvīņošanās iemesls var būt arī neirodermatīts. Šajā gadījumā tā visbiežāk izpaužas pakauša daļā un rada niezi.
Cīņa ar blaugznām
Ja vien iemesls nav specifiska slimība, kas jāārstē ar piemērotiem medikamentiem, var izmēģināt pretblaugznu šampūnu. To vajag paturēt matos 3–5 minūtes, lai aktīvās vielas paspētu iedarboties.
Vai līdzeklis iedarbojies, var spriest jau pēc divām trim mazgāšanas reizēm. Ja nepalīdz, jāizvēlas cits šampūns vai arī piemērotākais risinājums jāmeklē pie trihologa vai dermatologa.
Reizēm, lietojot ārstniecisko šampūnu, šķiet, ka problēma saasinājusies vēl vairāk, taču tas ir maldīgs iespaids, jo uz galvas sakrājušās zvīņas sāk lobīties nost.
! Nereti, kamēr izmanto speciālo šampūnu, blaugznas mazinās, taču pārtraucot rodas atkal. Visbiežāk šādos gadījumos vainojama sēnīšu infekcija. To var novērst apmēram mēneša laikā, taču jāiznīdē visos ādas līmeņos, gan lietojot zāles iekšķīgi, gan izmantojot ārstniecisko šampūnu. Turklāt nedrīkst aizmirst dezinficēt gultas veļu un ķemmes, jo citādi nevēlamā viešņa var atgriezties.
Ja kādam ģimenē atklāta sēnīšu infekcija, izmeklējumi jāveic arī tuviniekiem un mājas mīluļiem dzīvniekiem. Nekādā gadījumā vienam no otra nevajadzētu aizņemties ķemmi. Tiesa, ādas imunitāte katram ir atšķirīga, tāpēc sēnīte ne vienmēr pielīp citiem.
Protams, blaugznas nav noteikti jāārstē, taču, savairojoties par daudz, tās traucē matiem augt un pamazām galvas rota kļūst arvien niecīgāka.
6 kaujas ieroči pret blaugznām
1. Mati jāmazgā ar ārstniecisku šampūnu, kura sastāvā ir tādas aktīvās vielas kā salicilskābe, klimbazols, cinka piritionāts vai citas. Ja vainojama sēnīšu infekcija, izmanto šampūnu ar ketokonazolu, taču pārējos gadījumos tas nebūs piemērots un var sausināt ādu.
2. Izteiktu blaugznu gadījumā iekaisumu mazinās darvu saturoši šampūni un aptiekā no tās gatavoti līdzekļi.
3. Vienkāršākās situācijās labi palīdz losjons, kura sastāvā ir salicilskābe un augļskābes, kā arī iekaisumu mazinoši augu ekstrakti.
4. Blaugznas labi atloba speciāls pīlinga līdzeklis, ko patur samitrinātos matos 15 minūtes un izskalo. Ja sniedziņa daudz, procedūru ieteicams veikt 2–3 reizes nedēļā, bet, kad problēma atrisinājusies, – profilaktiski reizi pāris nedēļās.
5. Zvīņām no galvas ādas palīdzēs atdalīties olīvu, mandeļu eļļa vai citas, taču, ja vienlaikus pastiprināti izkrīt mati, tās šo problēmu var pastiprināt vēl vairāk.
6. Nereti pret blaugznām palīdz iekšķīgi lietotas gurķenes vai naktssveces eļļas kurss, jo daudziem organismā pietrūkst nepiesātināto taukskābju.
Ko nevajag darīt
Nevajag censties nokasīt galvas ādai stingri pieķērušās blaugznas. Šādi problēmu neizdosies atrisināt, tieši otrādi – traumējot ādu, tā saasināsies vēl vairāk.
Pēc mazgāšanas doties gulēt ar kārtīgi neizžāvētiem matiem. Ādai paliekot mitrai, tā atmiekšķēsies un lobīsies pastiprināti.
Lieki ķemmēt matus. Uzskats, ka tas uzlabo galvas ādas un matu veselību, nāk no padomju laikiem, kad matu sukas dēvēja par masāžas sukām. Patiesībā, ķemmējot pārāk bieži un ilgi, tiek bojāta matu struktūra, tie elektrizējas un veidojas vairāk blaugznu, it īpaši ziemā, kad telpās ir sauss gaiss. Mati jāsukā tikai tik daudz, lai būtu sakārtoti.