maltīte veselīgs uzturs salāti
Foto: Shutterstock

Āda ir kā spogulis, kurā pēdas atstāj kaitīgie ieradumi, nepilnvērtīgs uzturs un veselības problēmas. Pumpas, pelēcīga sejas krāsa un pāragras novecošanās pazīmes – tie ir ādas signāli, ka kaut kas dzīvesveidā jāmaina. Viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai āda būtu vesela un skaista, ir pilnvērtīgs uzturs. Portāls Medaboutme.ru apkopojis ādas veselībai svarīgākos produktus.

Ūdens

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ūdens veido aptuveni 70 procentus no cilvēka ķermeņa masas un ir nepieciešams visos organismā noritošajos dzīvības procesos – bez tā dzīvība nemaz nav iespējama. Un arī vesela un skaista āda – ne, ja uzņem pārlieku maz ūdens.

Visticamāk, ikviens ir dzirdējis, ka diennaktī cilvēkam vajadzētu izdzert pusotru līdz divus litrus ūdens, taču diemžēl ikdienas steigā bieži vien par to aizmirstam. Jāpiebilst, ka kafija, melnā tēja un citi kofeīnu saturoši dzērieni neskaitās, jo tiem ir urīndzenoša iedarbība, tātad to ietekmē ūdens daudzums organismā drīzāk samazinās, nekā palielinās.

Skābpiena produkti

Foto: Shutterstock
Skābpiena produkti, kā kefīrs, jogurts, lakto un tīrkultūra, ir vērtīgs olbaltumvielu, kalcija, kālija, magnija, kā arī D vitamīna avots. Turklāt, atšķirībā no piena, tajos vēl ir arī organismam labvēlīgās pienskābās baktērijas – laktobaktērijas un bifidobaktērijas, kas palīdz atjaunot veselīgu zarnu mikrofloru un uzlabo gremošanas sistēmas darbību. Pinnes ir viena no biežākajām gremošanas trakta problēmu izpausmēm, jo to ietekmē pasliktinās organisma attīrīšanās procesi, kā arī imunitāte.

Tādēļ, ja vēlies, lai āda izskatītos labi, parūpējies, lai tavā ikdienas uzturā ietilptu skābpiena produkti, kas vajadzības gadījumā novērsīs zarnu mikrofloras disbalansu. Veselīgo zarnu mikrofloras līdzsvaru var izjaukt vīrusu (piemēram, rotavīrusa) un baktēriju izraisītas zarnu trakta infekcijas, antibiotiku lietošana vai nepiemērota diēta (neveselīga ēšana, strikta diēta utt.).

Pupiņas, graudi un sēklas

Foto: Shutterstock
Sena Austrumu gudrība vēstī, ka "nemirstības eliksīru gatavo no sadīgušiem graudiem". Tā trāpa naglai uz galvas, runājot par ādas novecošanās aizkavēšanu. Ādai ir ļoti nepieciešamas bioloģiski aktīvās vielas, kas lielā daudzumā koncentrējas graudos, jo īpaši tādos, kas pamodušies un sākuši dzīt asnus.

Diedzētas pupiņas, kviešu un auzu graudi, sezama, linu un citas sēklas, kā arī mērcētas mandeles, pekanrieksti, valrieksti un citi rieksti koncentrē sevī teju visus Mendeļējeva tabulas vērtīgos elementus, vitamīnus, nepiesātinātās taukskābes un citas bioloģiski aktīvas vielas.

Arī riekstus iesaka izmērcēt, lai tie atdzīvotos. Protams, nevajag gaidīt, ka tie sāks dīgt. Nemērcēti rieksti ir sausi, tādēļ gremošanas traktam ar tiem grūti tikt galā.

Vakarā riekstus iemērc vēsā ūdenī, bet nākamajā rītā ūdeni nolej. Noskalo riekstus vēlreiz zem vēsa, tekoša ūdens, nosusini salvetē un vari baudīt. Mērcētus riekstus var nedēļu uzglabāt ledusskapī.

Augļi un dārzeņi

Foto: Shutterstock
Visvairāk ādai kaitē brīvie radikāļi, agresīvi ķīmiski savienojumi, kas organismā veidojas apkārtējās vides piesārņojuma, neveselīga uztura, ultravioleto staru, jonizējošās radiācijas, cigarešu dūmu, fiziskās pārpūles, stresa un citu nelabvēlīgu faktoru ietekmē. Tie izraisa šūnu bojājumus, vājina imūnsistēmu, veicina novecošanos un dažādu slimību attīstību.

Lai pasargātu ādu no pāragras novecošanās, ir svarīgi uzturā iekļaut pēc iespējas vairāk augļu un dārzeņu, jo tie ir bagātīgi ar antioksidantiem – vitamīniem, minerālvielām un fermentiem, kas spēj iznīcināt brīvos radikāļus. Pazīstamākie no antioksidantiem ir C vitamīns un E vitamīns, selēns, cinks un bēta karotīns.

Zaļumi un saknes

Foto: Shutterstock
Cilvēki ir visēdāji, bet zaļumi un saknes vienmēr ir ieņēmuši nozīmīgu lomu mūsu uzturā. Kā ārstniecības augi, tā arī garšaugi nereti spēj mazināt dažādas ādas problēmas, kaut dārgi kosmētiskie līdzekļi bijuši bezspēcīgi. Ādas veselībai vērtīgāko zaļumu plejādi veido pētersīļi, selerijas, dilles un baziliks, bet no ārstniecības augiem dažādu ādas problēmu novēršanai ieteicamas ir staģes, pelašķi un salvija.

Minētos garšaugus pievienot pie salātiem, zupām un citiem ēdieniem nenāks par ļaunu nevienam, jo tie satur ļoti daudz ādas veselībai vērtīgu vielu. Savukārt, piemēram, pelašķu tēju iekšķīgi lieto dažādu ādas slimību un bojājumu, piemēram, furunkulu, grūti dzīstošu brūču un trofisko čūlu ārstēšanai, vienlaikus lietojot uzlējumu ārīgi bojāto vietu apmazgāšanai, kompresēm un peldēm. Salvijas tējai ir pretiekaisuma, pretmikrobu, pretsēnīšu, antialerģiska, kā arī antioksidanta iedarbība. Uzlējumu lieto arī ārīgi. Visbeidzot staģes tēja veicina toksīnu izvadi no organisma un tai piemīt iekaisumu mazinoša iedarbība.

Papildus izmantota informācija no portāla LatvijasDaba.lv un Drpakalns.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!