Runā, ka brūnais cukurs satur vairāk vērtīgu vielu un ir krietni veselīgāks par balto cukuru. Gluži tāpat kā brūnie rīsi – par baltajiem. Vai tā ir un vai tas nozīmē, ka brūno cukuru var lietot vairāk, portālam Rutks.lv stāsta dietologs Andis Brēmanis.
"Brūnais cukurs par balto ir veselīgāks vien par mata tiesu, taču būtībā tas pats cukurs vien ir. Tie atšķiras minimāli," atzīst Brēmanis, skaidrojot, ka īsto brūno cukuru iegūst no cukurniedrēm, un, atšķirībā no baltā cukura, tas ražošanas procesā netiek absolūti attīrīts no dabiskiem piemaisījumiem, atstājot vien "pliku" saharozi (99,9%). Brūno krāsu tam piešķir kristāliņos atstātā melase – tumšs, biezs šķidrums, kas parasti paliek pāri baltā cukura ražošanas procesā, proti, pēc kristalizācijas. Jo tumšāks brūnais cukurs, jo mazāk tas ticis attīrīts.
"Līdz ar to brūnajā cukurā – atšķirībā no baltā, kas ir tīrā saharoze – no cukurniedrēm ir saglabājies mazliet mikroelementu un citu vērtīgu vielu, taču to daudzums ir pārāk niecīgs, lai brūno cukuru sauktu par īpaši veselīgu," skaidro dietologs.