Jaunā viroterapijas klīnika Jūrmalā - 1
Foto: Publicitātes attēli

Gandrīz droši var apgalvot, ka Latvijā vēzis skāris katru ģimeni. Tā bieži ir nāvējoša slimība, ko gan var arī ārstēt vai vismaz pagarināt slimnieka mūžu. Viena no melanomas pacientu cerībām ir arī Latvijā radītais preparāts – vīruss "Rigvir", ko Latvijas Zinātņu akadēmija iekļāvusi starp visu laiku desmit izcilākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem. Tas ir vīruss, kas iekļūst audzējā un iznīcina vēža šūnas, nekaitējot pacienta veselībai. Tieši šī "brīnumefekta" dēļ viroterapija ir ļoti pieprasīta gan Latvijas iedzīvotāju, gan ārvalstnieku vidū. Tādēļ jau pavisam drīz Starptautiskais Viroterapijas centrs plāno atklāt jaunu klīniku Jūrmalā.

"Rigvir" nav nekas jauns – profesore Aina Muceniece to atklāja jau pirms vairāk nekā 40 gadiem, tomēr līdz šim nevienam neko līdzvērtīgu nav izdevies atrast. Pagājušā gadsimta 60. gadu atklājuma unikalitāte slēpjas tajā, ka vīruss ir dzīvs, bet adaptēts un nekaitīgs pats par sevi, kā arī tas nav ģenētiski modificēts. Tas nesatur antibiotikas, stimulatorus un potenciāli toksiskas vielas. Latviešu zinātniecei izdevies atklāt līdz tam pasaulei nezināmu parādību, ka nekaitīgi cilvēka zarnu vīrusi, kas iegūti no maziem bērniem, spēj iznīcināt cilvēka audzējus. Mūsdienās šīs zāles attīstītas tik tālu, ka injicēts vīruss spēj atrast, atpazīt un iznīcināt vēža šūnas.

Terapiju pielieto visu stadiju melanomas ārstēšanai un tai nav konstatētas būtiskas blakusparādības. Pirmajās trijās terapijas dienās gan iespējama nedaudz paaugstināta temperatūra kā organisma reakcija uz vīrusu. Interesanti, ka tas darbojas arī kā organisma imunitātes uzlabotājs, kas īpaši svarīgi, ja pacienta ķermenis novārdzis pēc cīņas ar slimību, piemēram, ķīmijterapijas laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!