Kādēļ veikalos nopērkamais piens saskābstot kļūst par "glumu un smirdīgu šķidrumu ar rūgtenu garšu", nevis pārvēršas par rūgušpienu? – šādu jautājumu saņēmām no vairākiem lasītājiem pēc tam, kad portālā Rutks.lv bija publicēts raksts "Zem lupas: piens ar ilgu uzglabāšanas termiņu. Cik tas veselīgs?" Lūdzām padomu Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekānei, profesorei Ingai Ciprovičai.
"Šodienas piens ir sazin kas, tikai ne piens," tā paku piena dīvainās pārvērtības saskābstot komentēja kāda "Delfi" lasītāja. Profesore stāsta, ka šādām pārvērtībām ir ļoti vienkāršs izskaidrojums.
"Jā, termiski apstrādātu pienu neizdodas saraudzēt rūgušpienā – veidojas rūgtas garšas, dažkārt staipīgas, nepatīkami smaržojošas masas produkts. Kāpēc? Atbilde ir ļoti vienkārša. Šodien pienu saimniecībās, proti, piena ieguves vietās, spēj ļoti ātri un strauji atdzesēt (dažkārt pat 30 minūšu laikā), bet agrāk tas prasīja pat līdz divām stundām un arī pārstrādes uzņēmumos piens tiek karsēts lielākās temperatūrās ierasto 72–76 °C vietā.