Daudzi varbūt no bērnības atceras, ka vecāki teica, lai bērni nelasa bez pietiekama apgaismojuma – nav ko acis bojāt. Taču ir vēl virkne mazāk zināmu faktoru, kuri ietekmē redzi un acu veselību kopumā, turklāt kurus varam ņemt vērā un par mūsu "dvēseles spoguli" parūpēties, iesaka Norbekov.lv sertificēta redzes uzlabošanas kursu pasniedzēja, psiholoģe Svetlana Sapožņikova no Maskavas, kas pasniedz kursus arī Latvijā.
1. Mēs nedodam iespēju acīm regulāri atpūsties, kaut nedaudz
Daudzas acu slimības ietekmē acu sasprindzinājums – šādā stāvoklī acu muskuļi traucē notikt labai asinscirkulācijai, tādēļ ir apgrūtināta barības vielu piegāde acīm un nevajadzīgo vielu izvadīšana.
Kas ir pretējais sasprindzinājumam? Atslābināšanās. Acu atslābināšana palīdz paplašināt asinsvadus un nodrošina acīm un galvas smadzenēm nepieciešamo asinsrites kvalitāti, stimulē redzes un tīklenes nervus. Acu un vispār visa organisma atslābināšana uzlabo psihoemocionālo stāvokli, normalizējot elpošanu (tā kļūst lēnāka un dziļāka), kas arī ietekmē redzi.
"Acīm vajadzīgs tā sauktais palmings – tā ir atpūta acīm. Palminga laikā saberzē plaukstas nelielā attālumā no sejas, lai tās kļūtu siltas un kā kausiņus uzliek uz aizvērtām acīm, nepiespiežot, bet radot tumsu. Palmings ir acu muskuļu atslābināšana un vienlaikus nervu šūnu aktivizēšana. Tā laikā tiek atslābināti visi saspringušie acu muskuļi. Tajā pašā laikā rodas jauni spēki redzes un tīklenes nervos, uzlabojas asinsrite, asinsvadi attīrās," skaidro pasniedzēja Sapožņikova.
2. Acu mirkšķināšana arī ir atslābināšanās
Veselas acis cilvēks mirkšķina bieži un viegli, vienmērīgi noklājot acs ābolu ar asarām. Tās mitrina acs ābolu, tāpat pasargā no gaisā un apkārtējā vidē esošajiem mikrobiem. Gan neapzināta, gan – laiku pa laikam – speciāla mirkšķināšana palīdz noņemt acu muskuļu sasprindzinājumu. Ja acis ir veselas un tās mirkšķina viegli un bieži, nav vēlmes berzēt acis.
3. Mēs aizmirstam skatīties tālumā
Senos laikos cilvēki nenēsāja brilles un nelasīja tuvumā, nerakstīja. Viņu uzdevums bija, piemēram, izsekot medījumam. Viņi bieži skatījās tālumā. Mūsdienās mēs bieži vien skatāmies tuvumā – datorā, televizorā, grāmatā... Acis ir nepārtrauktā spriedzē, un redze tālumā pakāpeniski pasliktinās. Lai palīdzētu savam "dvēseles spogulim", pietiek, ja neilgi, bet bieži paskatāmies tālumā. Biežāk novērs acis no monitora, paskaties laukā pa logu vai uz puķēm vāzē, vai vienkārši tālumā. Ar pāris sekundēm pietiek, lai actiņas atslābinātos.
4. Kā acis ietekmē svaigs gaiss un saule
Svaigs gaiss un saule ir absolūti nepieciešami visai mūsu veselībai, tostarp acu labsajūtai. Acīm nepieciešams skābeklis. Daudzi cilvēki dzīvo nevēdinātās istabās un neventilētās telpās, ziemā gaiss telpās nereti ir ļoti sauss. Daudziem acīm trūkst skābekļa, tādēļ tās nogurst, zūd pat acu mirdzums.
Lai mainītu šo stāvokli, Sapožņikova iesaka izmantot šādu vingrinājumu:
1) izej svaigā gaisā vai atver logu un no sākuma dziļi ieelpo;
2) aizturi elpu uz pāris sekundēm;
3) izelpo nelielām "porcijām", bet ar spēku, lūpas turot tūtiņā. Izpildi vingrinājumu viegli un nepiespiesti.
Laiku pa laikam atslābinies, veicot dziļas ieelpas un izelpas aizvērtām acīm.
Acis lielā mērā atspoguļo visa ķermeņa fizisko stāvokli, vairāk nekā mati, nagi un āda. No acīm visu var nolasīt – to, ka cilvēks neuzņem veselīgu uzturu, neizguļas, ir stresā, nav ar sevi apmierināts, īd un tamlīdzīgas lietas.
Ne velti arī pēc acs varavīksnenes senajos Austrumos diagnosticēja slimības, noteica, kādā stāvoklī ir orgāni un organisma sistēmas, atgādina Sapožņikova.
5. Acis ir badā
Protams, lai acis būtu veselas, redzētu skaidri un asi, tās "jāpabaro", nedrīkst atstāt "badā", tāpat kā visu organismu kopumā. Barības vielu nepietiekamība pasliktina redzi. Lai to uzlabotu, bez fiziskiem vingrinājumiem vajag arī pareizi ēst. Tādēļ ieteicams savā ēdienkartē iekļaut augļus un dārzeņus, jo īpaši burkānus, sīpolus, kāpostus un ziedkāpostus, redīsus, selerijas, pētersīļus, zaļumus, ābolus, upenes, mellenes, vīnogas, medu, ananāsus, citrusus, ķiploku, graudaugus un raugu.
6. Vingrinājumi mugurkaulam un acīm uzlabo redzi
Acīm jābūt kustīgām. Lasot, skatoties televizora vai datora ekrānā, acis nekustas tā, kā nepieciešams. Kustību amplitūda ir nepietiekama, lai tās trenētos. Ir vienkārši vingrinājumi acīm, kas palīdz redzei.
- Paskaties ar acīm, galvu turot nekustīgi, uz augšu, uz leju, lēnām. Izpildi vingrinājumu 8–10 reizes.
- Paskaties pa labi, tad – pa kreisi. Arī šo vingrinājumu izpildi 8–10 reizes.
- Ar acīm zīmē apļus uz vienu un otru pusi, izpildi 8–10 reizes.
Šie ir vienkāršākie vingrinājumi, kursos māca sarežģītākus.
Bet kāds sakars mugurkaulam ar acīm? Visas vai gandrīz visas slimības ietekmē izmaiņas mugurkaulā. Viss organismā ir saistīts. Ir daudz vingrinājumu mugurkaulam, kas labvēlīgi ietekmē acu veselību.
7. Varbūt tev vajadzīgas citas brilles
Šī būs rekomendācija tiem, kuri vēlas uzlabot redzi, nēsā brilles un nodarbojas ar redzes atjaunošanu. "Kad sāk trenēt acu muskuļus dienu pēc dienas, pakāpeniski un ar labpatiku pildot vingrinājumus, pēc kāda laika cilvēki ievēro, ka "brilles it kā traucē, tajās es redzu sliktāk nekā agrāk, pirms vingrinājos." Tad cilvēks sāk domāt – "vajag brilles ar stiprākām dioptrijām, lai labāk redzētu".
Bet patiesībā notiek tieši pretējais – acu muskuļi ir uztrenēti un vecās brilles ir par stipru, vajag tās mainīt uz mazākām dioptrijām," no pieredzes stāsta pasniedzēja. "Un tā – turpinot nodarboties pēc redzes atjaunošanas metodes, pildot rekomendācijas, kas saņemtas kursos vai izlasītas grāmatā, noteikti dodot acīm atpūtu un strādājot ar iekšējo stāvokli, pakāpeniski samazinot briļļu dioptrijas, nonāksi līdz brīdim, kad brilles vairs nebūs vajadzīgas."
Laba redze iespējama tikai, pateicoties prasmei atslābināties. Tiekot galā ar milzu saspringumu, kas ir pamatā daudzām acu problēmām. Neatliec savu acu veselību uz rītdienu. Un esi pacietīgs – lai uzlabotu redzi, ir vajadzīgs laiks, mudina Sapožņikova. Rūpējoties par savām acīm, noteikti būs labi rezultāti.
Psiholoģe un Mirzakarīma Norbekova programmu pasniedzēja Svetlana Sapožņikova no Norbekova centra Maskavā februārī un martā vadīs divus kursus Rīgā: 10 dienu Veselības atjaunošanas kursus un piecu dienu Redzes atjaunošanas kursus.