Osteoporozes dēļ kauli var lūzt pat nošķaudoties. Ārsta ieteikumi profilaksei
Foto: Shutterstock

Osteoporoze ir hroniska un progresējoša slimība, kuras ietekmē kauli zaudē blīvumu, kļūst poraināki un trausli, kā rezultātā palielinās lūzumu risks nenozīmīgas traumas iespaidā vai pat vispār bez tās. Riba var lūzt arī, cilvēkam, kuram ir osteoporoze, nošķaudoties vai apgriežoties gultā uz otriem sāniem. Aptuveni trešdaļai sieviešu un piektajai daļai vīriešu pēc 50 gadu vecuma attīstās osteoporoze un var notikt ar to saistīti kaulu lūzumi, norāda endokrinologs, Latvijas Osteoporozes un Kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa.

Osteoporozi dēvē par klusējošo jeb mēmo slimību, jo tā parasti par sevi neliek manīt līdz brīdim, kad pēkšņi notiek kaula lūzums minimālas traumas ietekmē vai pat bez iemesla. Pastāv dažas pazīmes, kas var netieši liecināt par osteoporozi, piemēram, auguma garuma samazinājums vismaz par trīs centimetriem vai kupra izveidošanās. Osteoporoze attīstās visā skeletā, tāpēc lūzums var notikt jebkurā kaulā, tomēr visbiežāk – mugurkaula skriemeļos, gūžās, apakšdelmā, augšdelmā un ribās.

"Ja cilvēkam, ciešot autoavārijā vai nokrītot no liela augstuma, salūst kauli, ir skaidrs, ka tas noticis traumas dēļ. Savukārt lūzumi pacientiem ar osteoporozi notiek šīs slimības izraisītā kaulu trausluma rezultātā – traumas var nebūt vispār vai arī tā var būt minimāla. Piemēram, cilvēks grābj lapas un piepeši sajūt sāpes krūškurvī – izrādās, noticis ribas lūzums. Kāds cits gultā pagriežas no labā sāna uz kreiso – lūzums! Vēl kāds nošķaudās vai noklepojas – lauzta riba. Būtībā nekādas traumas nav bijis, kauls ir lūzis trausluma rezultātā," skaidro dakteris Rasa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!