10 interesanti fakti par plaušām
Foto: Shutterstock
Neviena cilvēka organisma šūna nevar dzīvot bez skābekļa. Šo dzīvībai svarīgo elementu no ieelpotā gaisa uzņem plaušas un bagātina ar to asinis. Tā skābeklis pa asinsvadiem aizceļo uz katru orgānu, katru mazāko organisma šūniņu. Lūk, interesanti un būtiski fakti par šo svarīgo orgānu!

1. Plaušas kopā ar elpvadu un bronhu zariem atgādina otrādi apgrieztu koku, taču funkcionē tieši pretēji planētas "zaļajām plaušām". Ja koks no gaisa uzņem ogļskābo gāzi un izdala skābekli, tad cilvēka plaušas tieši pretēji – no ieelpotā gaisa uzņem skābekli, bet izdala ogļskābo gāzi.

2. Plaušas pašas par sevi ir pasīvs orgāns – tās pašas nespēj ne izplesties, ne sarauties. Elpošanas kustības nodrošina starpribu muskulatūra un diafragma – liels, apgāztam kausam līdzīgs elpošanas muskulis, kas šķir krūšu un vēdera dobumu. Plaušām sarauties un izplesties ļauj to struktūra – tās veido vairāki miljoni alveolu, proti, mikroskopiski gaisa "maisiņi" ar plānām, elastīgām sienām, kur norisinās skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņa

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!